מסמך אמריקאי: הביון הישראלי - השלישי בתוקפנותו נגד ארה"ב

לפי אחד המסמכים שהדליף סנודן, למרות שארה"ב משתפת את ישראל במידע ההאזנות על אזרחים אמריקאים - ישראל בולשת באופן אגרסיבי ביותר על וושינגטון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארצות הברית דירגה את שירותי הביון הישראליים במקום השלישי בתוקפנות כלפי המודיעין האמריקאי - כך עולה ממסמך סודי של הסוכנות לביטחון לאומי (NSA) מ-2008, שהעביר אדוארד סנודן ל"גרדיאן". במסמכים שהועברו נחשף גם הסכם סודי בין ישראל לבין ארצות הברית המאפשר לגופי המודיעין הישראליים גישה כמעט חופשית למעקבים ולמידע שאספו אנשי ה-NSA, בין היתר על אזרחים אמריקאים. משגרירות ישראל בלונדון נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים למסמכים מודלפים".

"מצד אחד, הישראלים הם שותפים מעולים בתחום הסיגינט (מודיעין טכנולוגי) עבורנו, אך מנגד הם רואים בנו מטרה כדי ללמוד על עמדותינו ביחס לבעיות המזרח התיכון", צוטט גורם אמריקאי במסמך. "הערכת מודיעין לאומית דירגה אותם כשירות הביון השלישי בתוקפנותו נגד ארצות הברית".

בהמשך צוטט הגורם באומרו כי אחד האיומים הגדולים ביותר על ה-NSA הוא מדינות ידידותיות כמו ישראל. "יש מדדים שלפיהם ה-NSA מעביר להם מידע, אבל עובר מדיע רב, ואנחנו חולקים יותר ממה שאנחנו מתכוונים".

הפרטים על ההסכמות בין ישראל לבין ארצות הברית פורטו במזכר הבנות שחובר בין ה-NSA לבין יחידת 8200 בצה"ל, ומהם עולה כי האמריקאים העבירו לישראל מסמכי מודיעין כמו הקלטות שיחות טלפון והודעות בדואר האלקטרוני של אזרחים אמריקאים. במזכר ההבנות אין מגבלות בחוק על האופן שבו ישראל תשתמש במידע.

חשיפת ההסכמות הללו סותרת את התחייבויות ממשל אובמה כי ישנם אמצעי הגנה יעילים על פרטיותם של אזרחים שתשדורות שלהם נקלטו במערכת המעקבים הנרחבת של סוכנות הביטחון הלאומי. קהילת המודיעין קוראת לתהליך הזה "צמצום", ובמהלכו מצמצמים את דרכי השימוש במידע שנאסף, אך ההסכם בין ישראל לבין ארה"ב חושף העברת מידע בשלב טרום-צמצום.

עוד עולה כי המסמך נוסח באופן עקרוני במארס 2009, אך לא ברור מתי נחתמה גרסתו הסופית, והוא אמור לקבוע את כללי היסוד שלפיהם תתקיים חלוקת המידע בין גופי המודיעין. ההסכם בן חמשת העמודים נועד במפורש להגן על זכויותיהם החוקתיות של אזרחי ארה"ב, וגם נכתב בו כי המודיעין הישראלי לכבד את הזכויות הללו. אולם, למרות הדברים הללו, העברת המידע הגולמי ממגוון מקורות שונים נראית כעומדת בסתירה להתחייבות.

לפי ההסכם, אנליסטים של NSA לא יסננו את המידע שנאסף ממעקב אחר רשתות התקשורת ויועבר לידי ישראל. בין היתר, נכתב כי "NSA מעבירה תכופות ל"יחידת הסיגינט הלאומית של ישראל" (8200) מידע גולמי מצומצם ושאינו מצומצם".

דובר של הסוכנות לביטחון לאומי לא הכחיש כי מידע אישי על אמריקאים נכלל במודיעין הגולמי שהועבר לישראלים. אולם, בסוכנות התעקשו כי המודיעין שחלקו עם ישראל עמד בכל הכללים בתחום הפרטיות. "כל מידע על אזרח אמריקאי שנאסף בשל המעקבים שלנו מטופל בהליכים שנועדו להגן על הזכות לפרטיות", מסר הדובר.

המזכר מאפשר לישראל לשמור בידיה "קבצים המכילים זהויות של אזרחי ארה"ב" עד שנה. הדרישה היחידה היא שהישראלים יפנו לאיש קשר ב-NSA כשהם מאתרים מידע כזה. לאנשי הממשל האמריקאי יושם כלל מחמיר הרבה יותר. גופי המודיעין של ישראל נדרשים "להשמיד ברגע הגילוי" כל תקשורת "לגורם רשמי של הממשל האמריקאי או ממנו". מדובר בשיחות ובהודעות של "אנשי הזרוע הביצועית (הבית הלבן, משרדי הממשלה והסוכנויות העצמאיות, בית הנבחרים והסנאט (מחוקקים ועובדים) ומערכת המשפט האמריקאית (כולל, אך לא רק, בית המשפט העליון)".

>> לחצו לקריאת כל החשיפות של אדוארד סנודן

ה-NSA ניצחה את ההצפנות של האינטרנט ה-NSA ריגלה אחרי אל-ג'זירה | פייסבוק חושפת: ארה"ב ביקשה מידע על יותר מ-20 אלף חשבונות |מסמכים מסווגים: ארה"ב צותתה למטה האו"ם בניו יורק | 150 אלף הודעות דוא"ל של אמריקאים נוטרו באופן בלתי חוקתי | תוכנית המעקבים אוספת כל כך הרבה מידע, שאין איפה לאחסן אותו | מיקרוסופט סייעה באופן פעיל ל-NSA לעקוף את מערכות ההצפנה שלה | ארה"ב ריגלה אחר שגרירויות ונציגויות של 38 מדינות בתחומה | שרשרת הריגול הממוחשב של המודיעין האמריקאי נחשפת | אדוארד סנודן: ארה"ב אספה מידע מחברות סלולר בסין | אלפי חברות מחליפות מידע עם סוכנויות הביטחון של ארה"ב | לידתה של הדלפה

בהכנת הידיעה השתתף אנשיל פפר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ