כהונתו של הרמטכ"ל גנץ תוארך בשנה

רה"מ קיבל את המלצתו של שר הביטחון: "גנץ מוביל את צה"ל בהצלחה מול האתגרים הביטחוניים המורכבים". יעלון: "את רוב ההישגים שלו אי אפשר לפרט"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו יביא לאישור הממשלה ביום שלישי הבא החלטה להאריך בשנה נוספת את כהונתו של הרמטכ”ל, רב אלוף בני גנץ. בכך, קיבל נתניהו את המלצתו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. נתניהו נפגש אתמול (רביעי) עם גנץ ועדכן אותו בהחלטה. נתניהו ציין כי “בשלוש השנים האחרונות מוביל הרמטכ”ל גנץ את צה”ל בהצלחה מרשימה אל מול האתגרים הביטחוניים המורכבים. גנץ מוביל את צה”ל בערכיות, מקצועיות והישגיות”. ראש הממשלה הוסיף כי “אני עובד אתו, עם שר הביטחון ועם ראשי מערכת הביטחון יומם ולילה למען ביצור כוחה של ישראל”.

שר הביטחון יעלון מסר בתגובה להחלטה כי “הרמטכ”ל גנץ מוביל בשנתיים וחצי האחרונות את צה”ל להישגים שאת רובם איני יכול לפרט, אך הם מאפשרים לאזרחי ישראל להמשיך בשגרת חייהם ולמדינת ישראל להמשיך לפרוח ולשגשג”. בנוגע לסיבה להארכת כהונתו מסר כי “בתקופה בה המזרח התיכון חווה סערות חסרות תקדים בהיקפן, ובפנינו ניצבים אתגרים כבדים וחסרי תקדים, מקרוב ומרחוק, אני סבור כי הרמטכ”ל גנץ הוא האיש הנכון במקום הנכון ובזמן הנכון”.

משך כהונת הרמטכ"ל ידעה שינויים לאורך השנים האחרונות. מלבד מינויו של הרמטכ"ל גבי אשכנזי, שנקבע, לפי המלצת שר הביטחון דאז עמיר פרץ, לתקופה של ארבע שנים, היה נהוג כי משך כהונת הרמטכ"ל היא לשלוש שנים, עם הארכה לשנת כהונה נוספת. דבר זה אכן התרחש ברוב המקרים, למעט תקופת כהונתו של הרמטכ"ל יעלון, ששימש בתפקיד שלוש שנים וכיום מכהן כשר הביטחון.

גנץ ויעלון במסיבת עיתונאים בחטמ"ר בנימין, השבועצילום: אמיל סלמן

בעת מינויו של גנץ בפברואר 2011, נקבע בהחלטת הממשלה, בהתאם להמלצת שר הביטחון דאז אהוד ברק, כי "תקופת כהונתו של הרמטכ"ל תהיה שלוש שנים. הממשלה רשאית בנסיבות מיוחדות להאריך כהונת הרמטכ"ל לתקופה נוספת שלא תעלה על שנה". בעבר מתח דו"ח מבקר המדינה ביקורת על כך שתהליך קבלת ההחלטה בנוגע למשך כהונת ראשי המטות של צה"ל - הן אשכנזי ששימש בתפקיד ארבע שנים, והן מינויו של גלנט (שלאחר מכן בוטל) ומינויו של גנץ, לא התבססו על עבודת מטה שבחנה את משך הכהונה הרצוי לרמטכ"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ