השוטרים הצבאיים יפסיקו לחקור את עצמם

במשך שנים נאבקו בסנגוריה הצבאית כדי להוציא את היחידה החוקרת תלונות נגד שוטרים צבאיים מידי המשטרה הצבאית. השבוע הוחלט להעבירה לאכ"א

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בצה”ל החליטו השבוע להוציא את היחידה לחקירות פנים (יחק”פ) מחיל המשטרה הצבאית. בכך יסתיים המצב בו מי שחוקר תלונות על שוטרים וחוקרים צבאיים - הוא בעצמו חוקר משטרה צבאית. את ההחלטה קיבל סגן הרמטכ”ל, האלוף גדי אייזנקוט, לאר עבודת מטה שנמשכה כשלוש שנים. לפי החלטתו, החל מחודש נובמבר הקרוב תוכפף היחידה בשלמות לאחריות ראש מטה אגף כוח האדם.

היחידה המקבילה במשטרה, מח”ש (המחלקה לחקירות שוטרים), הייתה גם היא כפופה בעבר למשטרת ישראל, אולם ביקורת ציבורית נוקבת הביאה להכפפתה למשרד המשפטים כבר ב–1992, שנה לפני שהוקמה מקבילתה הצבאית.

הסנגוריה הצבאית ניהלה מאבק ארוך להוצאת היחק”פ מהמשטרה הצבאית, והדיונים בנושא התחילו בשנת 2010. לטענת הסנגוריה הצבאית, כפי שפורסמה ב”הארץ” לפני כשנה וחצי, "אין זה ראוי כי היחידה האמונה על חקירת טענות נגד חוקרים ושוטרים תהיה חלק מן המשטרה הצבאית וכפופה לקצין המשטרה הצבאית הראשי". בתגובה לפרסום ב”הארץ” נמסר אז מצה”ל כי אין בכוונתם להתייחס לעבודות מטה שעדיין מתנהלות. תגובה דומה נמסרה גם בפנייה מחודשת לפני כחודש, אז נאמר כי “בסוגיה נעשית עבודת מטה וטרם התקבלו החלטות בנושא”.

ניידת משטרה צבאיתצילום: אליהו הרשקוביץ

בשבועות האחרונים פנה הסנגור הצבאי הראשי, אלוף־משנה אשר הלפרין, לסגן הרמטכ"ל אייזנקוט וטען כי מדובר בעניין עקרוני, ושפניות קודמות בנושא לא העלו דבר. לטענת אנשי הסנגוריה, עצם כפיפות היחידה שאמורה לחקור את השוטרים הצבאיים לקצין האחראי עליהם, מעלה חשש לניגוד עניינים, ולפגיעה ביעילות החקירות המתבצעות לאחר הגשת תלונות כנגד השוטרים הצבאיים. מנגד, בצבא ציינו בעבר כי היחק”פ פועלת באופן עצמאי ומונחה ישירות על ידי גופי התביעה, וכך נשמרת האובייקטיביות והמקצועיות בעבודתה. עם זאת, לקצין המשטרה הצבאית הראשי, כיום תת־אלוף גולן מימון, היתה הסמכות להמליץ על פתיחת חקירה של היחידה.

בראש היחק”פ עומד קצין מילואים בדרגת אלוף־משנה, שהוא משפטן בהכשרתו. ביחידה עצמה משרתים עשרות אנשי מילואים – חוקרים לשעבר ביחידת מצ"ח (המשטרה הצבאית החוקרת) ומשפטנים בהווה – שמהווים את מרבית כוח האדם ביחידה. לצדם משרתים כמה עשרות חיילים סדירים.

בדובר צה"ל הפנו את "הארץ" לפרקליטות הצבאית, שבאתר האינטרנט שלה נכתב: "סגן הרמטכ"ל החליט לקבל את פניית הסנגוריה הצבאית, והורה על כך שהיחק"פ, היחידה החוקרת תלונות נגד שוטרים צבאיים, לא תהיה עוד כפופה פיקודית או מקצועית לקצין המשטרה הצבאית הראשי. בעקבות החלטה זו, בדומה למשטרה, שם נחקרות תלונות נגד שוטרי משטרת ישראל במח"ש - גוף חיצוני למשטרה, גם בצה"ל ייחקרו תלונות נגד שוטרים צבאיים על ידי גוף חיצוני למשטרה הצבאית, כך שהיחידה תוסיף לבצע את עבודתה באופן מקצועי, אף ללא מראית עין של חשש לניגוד עניינים".

הסנגור הצבאי הראשי, אל"מ אשר הלפרין, מסר כי ההחלטה מהווה צעד חשוב לקידום זכויות חיילים בצה"ל, ומתקנת את ההפליה הבלתי צודקת שהייתה קיימת בין נאשמים באזרחות, שתלונותיהם נחקרו על ידי גורם בלתי תלוי, לבין חיילי צה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ