נתניהו: פירוק סוריה מנשק כימי ועצירת הגרעין האיראני ייבחנו רק במבחן התוצאה

באזכרה הממלכתית לחללי מלחמת יום כיפור אמר רה"מ שההנהגה ב-1973 כשלה בזיהוי וסיכול האיום מבעוד מועד, והדגיש שעל הנהגה לבחור לעתים "בין הרע לרע יותר"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (ראשון) בטקס הממלכתי לציון 40 שנים למלחמת יום הכיפורים להסכם על פירוק הנשק הכימי בסוריה, עליו סיכמו אתמול ארה"ב ורוסיה. "אנו מקווים שההבנות בעניין הנשק הכימי יישאו תוצאות, והן ייבחנו רק במבחן התוצאה - השמדתם המלאה של כל מאגרי הנשק הכימי", אמר נתניהו. ראש הממשלה הדגיש כי "מבחן התוצאה חל גם על מאמציה של הקהילה הבינלאומית לעצור את התחמשותה הגרעינית של איראן. גם כאן לא המלים יקבעו - אלא המעשים". לדבריו, "בכל מקרה, ישראל צריכה להיות ערוכה ומוכנה להגן על עצמה מול כל איום והנכונות הזו חשובה היום יותר מתמיד".

נתניהו הדגיש בפתח דבריו כי ההנהגה הישראלית בתקופת המלחמה "כשלה בהערכת האיום ובפעולה הדרושה כדי לסכלו מבעוד מועד". הוא פרש את תפישתו לפיה "חובתה של הנהגת העם להיות מפוכחת ולא מובלת על ידי אשליות או תקוות שווא. עליה לראות בשלמות את המרחב האסטרגי ולהיות ערוכה תמיד בזמן. לפעמים עליה לעשות את הבחירה הקשה בין הרע לרע יותר". נתניהו הוסיף כי לצד תפקידי ההגנה, יש חשיבות גדולה לכוח המחץ של ההתקפה. "על האויב לדעת שהמחיר שנגבה על תוקפנותו יהיה כבד מנשוא. זה בסיס ההרתעה שלנו ובסיס הקיום שלנו".

בטקס שנערך בהר הרצל בירושלים השתתפו גם נשיא המדינה שמעון פרס, שר הביטחון, משה יעלון, הרמטכ"ל בני גנץ ובכירים נוספים. יעלון התייחס גם הוא להסכם בנוגע לפירוק סוריה מנשק כימי וציין כנתניהו ש"המבחן יהיה ביישום ההסכם, קרי, במבחן התוצאה". הוא הוסיף כי "על העולם להראות נחישות אל מול המשטר הקיצוני בטהרן ותוכניתו המתקדמת לפיתוח נשק גרעיני-צבאי, המאיימת לא רק על המזרח התיכון".

נשיא המדינה, שמעון פרס הקדיש את פתח דבריו למלחמה וגבורת הלוחמים והוסיף שישראל שגתה והופתעה. לדבריו, "יותר מכל מלחמה אחרת, היא שכנעה את אלה שניסו להכחידנו, שקשה לנצח את ישראל במלחמה... הפנטזיה שאפשר להכריע את ישראל במכת פתע הופרכה. יתר על כן, בשטח החלו להופיע ניצני ריאליזם שקרא להסדר".

בהמשך, השווה פרס בין נשיאיהם של מצרים וסוריה. "סאדאת הביא שלום לעמו. אסד המיט אסון על ארצו. ארצו מפולגת. דם בניה נשפך כמים. מאות אלפי סורים הפכו לפליטים אומללים. המשק הסורי קורס והמלחמה נמשכת", אמר פרס שהוסיף כי "אסד ניסה לבנות אופציה גרעינית ונכשל. הוא הכין נשק כימי, השתמש בו, והביא גם את הרוסים, לא רק את האמריקאים, להתחייב להרסו".

בהמשך דבריו קשר הנשיא בין סוריה ואיראן: "לאסד אין ברירה אלא לקיים התחייבות זו. ארה"ב ורוסיה, יחד עם מדינות רבות בעולם, מובילות מהלך זה, כאשר אובמה שב ומבהיר כי האופציה הצבאית נשארת תקפה ומפורשת אם ההסכם לא יבוצע. איום צבאי המגבה הסכם לפירוק נשק צריך לשמש שיעור גם לראשיה של איראן".

מאוחר יותר היום ייוועד נתניהו עם שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, בירושלים והוא צפוי לעדכנו בפרטי המתווה לפירוקה של סוריה מנשק כימי, עליו הסכימו אתמול רוסיה וארה"ב. לפי ההסכם, מצבורי הנשק הכימי של הסורים יימסרו לידיים בינלאומיות או יושמדו עד אמצע 2014. אי עמידה סורית בהסכם, תאפשר למועצת הביטחון לקבל החלטה על פי "פרק 7" במנדט האו"ם, הנותן אור ירוק להטלת סנקציות או לשימוש בכוח צבאי.

נתניהו בטקס האזכרה ההמלכתי, היום בירושליםצילום: נועם מושקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ