צה"ל מבטל השמירה ביישובים בצפון ובדרום; האבטחה בהתנחלויות תימשך

בצבא מנמקים את ההחלטה לבטל את השמירה ב-22 יישובים בשיקולים של אפקטיביות מבצעית, וטוענים כי אינה נובעת משיקולי תקציב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צה"ל החליט לבטל את הצבת החיילים לאבטחת יישובים בגבול הצפון ובגבול הדרום. אבטחת ההתנחלויות בגדה המערבית תימשך כרגיל. עקב השינוי, שייכנס לתוקפו בחודש הבא, תבוטל הצבת חיילים לשמירה ב-22 יישובים בצפון הארץ ובדרומה. בצבא מנמקים את ההחלטה בשיקולים של אפקטיביות מבצעית וטוענים כי אינה נובעת משיקולי תקציב.

קצין בכיר באגף המבצעים במטכ"ל אמר הבוקר בשיחה עם עיתונאים כי ההחלטה התקבלה לאחר עבודת מטה ממושכת. כיום משובצים מדי יום קרוב למאה חיילים, במשמרות אבטחה בתשעה יישובים בצפון וב-13 יישובים בגבול רצועת עזה ובגבול מצרים. מספר היישובים המאובטחים צומצם בהדרגה במשך השנים.

לדברי הקצין הבכיר, השינוי בהיערכות נעשה לנוכח התפתחויות ביטחוניות וניתוח שנעשה בצה"ל בדבר אופי האיום על היישובים. לדבריו, במטכ"ל הגיעו למסקנה כי אמצעי אבטחה אחרים – פריסת כוחות לאורך הגבול, אמצעי תצפית וסיורים – אפקטיביים יותר מהשמירה ביישובים. על אבטחת היישובים נמתחה במשך שנים רבות ביקורת חריפה, בעיקר משום שברוב המקרים השומרים היו חיילים וחיילות, בסדיר ובקבע, המשרתים בתפקידים עורפיים ונטולי הכשרה משמעותית להתמודד עם סיכון ביטחוני.

חייל שומר בקיבוץ משגב עםצילום: ירון קמינסקי

הקצין הוסיף כי בהתנחלויות בגדה יופחת רק חלק קטן ממספר החיילים המוצבים לאבטחה. לדבריו, בשל פריסת היישובים היהודיים בשטח, היקף האיומים עליהם גדול יותר ופחות צפוי, ולכן מחייב עדיין הצבת חיילים לשמירה בהם. הוא הדגיש כי השיקול הכספי בביטול השמירות בפיקוד הצפון ובפיקוד הדרום היה זניח. "זו שאלה של יעילות מבצעית, לא של תקציב", טען.

ראשי מועצות בדרום ובצפון הביעו תרעומת על החלטת צה"ל, וטענו כי היא משאירה רבים מהיישובים ללא הגנה מספקת. במועצה אזורית אשכול שבדרום ישנם שבעה יישובים שעתידים להישאר ללא אבטחת חיילי צה"ל, בהם היישוב שלומית שנמצא 500 מטר מהגבול וכן כרם שלום, הממוקם במשולש הגבולות עם מצרים ורצועת עזה.

ראש המועצה חיים ילין אמר כי מדובר בצעד מסוכן שמפקיר את תושבי האזור מול ארגוני הטרור הפועלים לאורך הגבול והוסיף: "ההחלטה נוגדת את ערכי הציונות וההתיישבות. הדעת לא מקבלת קיצוצי תקציב שפוגעים בצורה כל כך משמעותית בביטחון ובתחושת הביטחון של התושבים, המיישבים את הארץ לאורך גבולותיה". יישובי המועצה האזורית אשכול הסמוכים לגבול קטנים יחסית ומונים כמה עשרות משפחות בלבד, כך שלדבריהם לא ניתן להסתמך על תושבים בלבד שיספקו את ההגנה בשערי הישובים.

חייל שומר על מאחז גבעת הבוסטר בחודש מארס השנהצילום: אליהו הרשקוביץ

יישוב נוסף שנכלל ברשימה הוא מושב נתיב העשרה שבמועצה האזורית חוף אשקלון. יאיר פרג'ון, ראש המועצה, מחה על הזנחת היישוב ואמר: "לא יעלה על הדעת להפקיר את יישובי הגדר ולהניח לתושבים להגן על עצמם. הפקרת יישובי עוטף עזה הינה הפקרת חיים של ממש. אנו עדיין לא חיים בעידן של שלום ואסור לנו לחכות לאסון הבא. אני בטוח שנפלה טעות בקרב מקבלי ההחלטות".

מבתי מושב נתיב העשרה ניתן לראות בקלות את הבתים הראשונים של רצועת עזה, כשרק חומה מפרידה בין הצדדים. המושב מונה למעלה מ-140 משפחות, ומי שיספק מעתה את ההגנה האנושית היחידה תהיה כיתת הכוננות של המקום. כעת אומרים במועצה כי יצטרכו להיערך מחדש ולראות כיצד לגייס משאבים לכיתת הכוננות כדי שתספק את ההגנה המירבית. "המצב בנתיב העשרה מאד רגיש. אין כאן מצב של מאה אחוז ביטחון, אבל נוכחות צה"ל חיונית. מדובר בהפקרות לשמה", אמרה הבוקר תושבת האזור.

גם ביישובים הסמוכים לגבול הצפוני כעסו היום בעקבות החלטת צה"ל להפסיק את שמירת החיילים. בין היישובים בהם תיפסק השמירה, הקיבוצים משגב עם, מנרה, מעיין ברוך ומלכיה השייכים למועצה האזורית גליל עליון, והמושבים מרגליות וכפר יובל השייכים למועצה האזורית מבואות החרמון.

לדברי ראש המועצה האזורית גליל העליון, גיורא זלץ, "האחריות על ביטחון האזרחים ועל תחושת הביטחון שלהם במדינת ישראל בכלל וביישובי הצפון בפרט - היא עדיין של ממשלת ישראל". זלץ הוסיף כי "נוכחות החיילים ביישובים הקנתה לתושביהם תחושת ביטחון, תחושה שיש מי שדואג להם. יש כאן אמירה ברורה של סדר עדיפות לא נכון ואולי אף יותר מכך, מאחר וביישובי יהודה ושומרון נוכחות הצבא ממשיכה. אנחנו מצפים מהממשלה ומהצבא למצוא פתרונות יצירתיים לשיפור תחושת הביטחון של התושבים, כמו חיזוק כיתות הכוננות שקיימות ביישובים, הוספת תירגולים וחיזוק מערך השמירה של מגב שכבר קיים היום בחלק מהמקומות".

בני בן-מובחר, ראש המועצה האזורית מבואות החרמון, אמר כי "אחרי שיקרה אסון תוחזר שמירת החיילים". עם זאת הוא גילה הבנה לאילוצי הצבא, נוכח הקיצוץ בתקציב הביטחון. "הצבא קיבל הנחיה לקצץ, אבל משרד האוצר שוגה אם הוא חושב שעלינו לספוג את עלויות השמירה על היישובים הצמודים לגדר".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ