השר כץ מקדם סלילת כביש שנוי במחלוקת מגוש עציון לים המלח

תוואי הכביש, שעלותו המתוכננת 35 מיליון שקל, עובר בשטח בי, שם לישראל אין סמכויות תכנון, ובנוסף הוא יגרום לפגיעה בנוף במדבר יהודה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שר התחבורה ישראל כץ סייר היום (שלישי) במזרח גוש עציון כדי לקדם את בניית כביש גוש עציון המזרחי-ים המלח, בעלות של עשרות מיליוני שקלים. בסיור השתתף גם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, תושב גוש עציון, שנתן את הדחיפה הראשונית לסלילת הכביש. 

הכביש אמור לקצר באופן משמעותי את זמן הנסיעה ממזרח גוש עציון לים המלח. התוואי המדובר הוא על הכביש הישן שהוביל לבסיסי צה"ל הנטושים "תקוע" ו"חצצון". לאחר מכן תיפרץ דרך שתוביל מגוש עציון אל עבר ההתנחלות מצפה שלם במועצה האזורית מגילות ומשם לכביש הראשי באזור, כביש 90. הכביש עוד נמצא בשלבי תכנון ולא הגיע לאישורים במועצת התכנון העליונה. העלות המשוערת היא 35 מיליון שקלים, אך ישנן הערכות שטוענות כי העלות תהיה כפולה. 

שר התחבורה ישראל כץ (מימין) ויו"ר ועדת החוץ והביטחון אביגדור ליברמן, בסיור היום בגוש עציוןצילום: אמיל סלמן

בכיר במינהל האזרחי הביע תמיהה על נחיצותו של הכביש ובשיחה עם "הארץ" פירט את הקשיים שסלילתו תעורר. לטענתו, כביש מספר 1 מירושלים לים המלח שופץ והורחב בשנים האחרונות. הוא הוסיף כי תוואי הכביש החדש עובר בשטח בי, שבו לישראל אין סמכויות תכנון. הכביש בחלק זה הוא צר וסמוך לבתים, מה שלא מאפשר תנועה משמעותית. שלישית, התוואי יביא לפגיעה במדבר יהודה.

בנוסף, ישנו חשש שבעקבות הכביש תתאפשר בנייה לא חוקית של גורמים שונים שהכביש יאפשר להם גישה לאזור, מה שיביא עוד להרס הנופי במקום. התוכנית צפויה לעבור מסלול יסורים בוועדות התכנון, בטרם תתממש.

תוואי הכביש המתוכנן מגוש עציון לים המלח

בהודעה על הסיור שהתקיים היום, מטעם המועצה האזורית גוש עציון, כונה האירוע "היסטורי", והודגשו היתרונות בכביש החדש: קיצור הנסיעה מגוש עציון לים המלח שיאפשר לעודד תיירות בים המלח. בסיור השתתפו כל גורמי הביצוע: מלבד שר התחבורה כץ ויו"ר ועדת החוץ והביטחון ליברמן, הגיעו אליו גם שר החקלאות יאיר שמיר, מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי, עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות גלעד אלטמן, מנכ"ל נתיבי ישראל שי ברס, יו"ר החטיבה להתיישבות דני קריצ'מן, מנכ"ל החטיבה להתיישבות, ירון בן עזרא ומנכ"ל קק"ל, מאיר שפיגלר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ