נדחתה הצעת מדינות ערב לדון בגרעין הישראלי

43 מדינות תמכו בהצעת ההחלטה שנועדה לדחוק את ישראל להתפרק מהנשק הגרעיני, שעל פי פרסומים זרים מצוי בידיה. 51 התנגדו

רויטרס והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס והארץ

נציגי המדינות החברות בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) דחו היום (שישי) את הצעת ההחלטה של מדינות ערב להעלות לשולחן הדיונים את הנשק הגרעיני שעל פי פרסומים זרים מצוי בידי ישראל. הצעת ההחלטה נועדה להביע את החשש מ"יכולותיה הגרעיניות" של ישראל ולקרוא לה להצטרף לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (MPT).

43 מדינות תמכו בהצעה לעומת 51 מתנגדות. מדובר בניצחון דיפלומטי לישראל ולמערב המתנגד באופן קבוע ליוזמה. מדינות ערב מעלות את הצעת ההחלטה הלא-מחייבת מדי שנה בשנים האחרונות כחלק מתסכולן מכשלונן לנקות את המזרח התיכון מנשק גרעיני. טרם ההצבעה אמר שליח הליגה הערבית לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, ראמזי עז אלדין ראמזי, כי "העולם צריך לדעת שישראל לא משחקת תפקיד בונה, שלישראל יש יכולת".

העלאת הצעת ההחלטה לדיון מגיעה על רקע דבריהם של נשיא איראן, חסן רוחאני, ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בנוגע לגרעין הישראלי. בתחילת השבוע אמר הנשיא האיראני כי הפעילות הגרעינית הישראלית "מאיימת מאוד על השלום והביטחון האזוריים". הנשיא הרוסי אמר אתמול בכנס בינלאומי שנערך באזור מוסקבה כי "מאגר הנשק הכימי הסורי נבנה בתגובה לנשק הגרעיני הישראלי" והדגיש כי "העליונות הטכנולוגית של ישראל לא מחייבת אותה להחזיק בנשק גרעיני. הגרעין רק הופך אותה למטרה". לדבריו, בתוך ישראל ישנם גורמים המתנגדים להחזקה בנשק גרעיני והזכיר בהקשר זה את מרגל האטום מרדכי ואנונו. פוטין אמר כי ואנונו אינו אנטי־ישראלי ולא שינה את עמדתו לגבי הנשק הגרעיני גם אחרי שנים רבות בכלא.

בשיחה שהתקיימה בתום הפאנל הסביר פוטין לאחד ממשתתפי הכנס כי ישראל תצטרך בסופו של דבר להסכים להתפרק מנשק גרעיני, כפי שסוריה מוותרת בימים אלה על הנשק הכימי. לדבריו, בניגוד לרוסיה, ישראל אינה “חברה במועדון חמש המדינות” שרשאיות, על פי האו"ם, להחזיק בנשק גרעיני. דבריו של פוטין אינם באים בחלל ריק: קדמו להם שתי הודעות דומות של בכירים בקרמלין שדיברו בפורומים סגורים שהתקיימו בכנס. שגריר ישראל לשעבר במוסקבה, אלי מגן, מייחס חשיבות לדבריו של פוטין וסבור שרוסיה "גוררת את הגרעין הישראלי לתוך המשא ומתן המזרח תיכוני, בו היא מעורבת. ייתכן שמדובר בתפנית ביחס הרוסי לישראל. עד כה שמרה מוסקבה על יחסים תקינים עם ירושלים".

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי ישראל חדלה לפני תשע שנים לייצר ראשי קרב גרעיניים והיא מסתפקת לפי שעה בכמות שבידיה - שביכולתה להגדילה ואף להכפילה ויותר, אם תחליט לעשות זאת. כך עולה מנתונים שפירסמו בסוף השבוע מומחים אמריקאים לתפוצת הנשק הגרעיני בעולם, בכתב־העת ״ביולטין אוף דה אטומיק סיינטיסטס״.

המומחים, הנס קריסטנסן ורוברט נוריס, מקבלים בהסתייגות מסוימת את הערכת סוכנות המודיעין של הפנטגון מ-1999, כי בידי ישראל 80 ראשי־קרב גרעיניים. לפי טבלה שערכו, באותה שנה היו בידי ישראל 70 ראשי קרב גרעיניים והמספר הגיע ל-80 ב-2004 ומאז לא השתנה. לטענתם, בידי ישראל חומר בקיע המאפשר ייצור 115 עד 190 פצצות וחימוש לטילים. לדברי קריסטנסן ונוריס, בין 1967 ל-2004 ייצרה ישראל, בכל שנה, שניים או שלושה ראשי קרב גרעיניים. בין 1970 ל-1990, אחת לארבע שנים עמדה התפוקה השנתית על שלושה ראשי קרב. בכל השנים האחרות יוצרו שני ראשי קרב. הכמות הצטברה בהדרגה, מ-15 ראשי קרב בשנת מלחמת יום הכיפורים ל-35 במלחמת לבנון ב-1982, 56 בעת מלחמת עיראק ב-1991 ו-78 ב-2003.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ