כוח צה"ל התעמת עם דיפלומטים בגדה

נציגי מדינות שונות הגיעו עם אספקה לחורבות הכפר חאלד מקהול, שנהרס השבוע בצו מנהלי. דיפלומטית צרפתייה טוענת שהותקפה; צה"ל: פינינו מאחז והותקפנו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי חיילי צה"ל החרימו היום (שישי) משאית עם אוהלים וציוד חירום עבור פלסטינים מבקעת הירדן שכפרם נהרס. כמו כן דווח כי החיילים אחזו בדיפלומטית מצרפת ומשכו אותה לקרקע.

האירוע התרחש בעת ניסיון של פלסטינים ופעילים מאירופה להקים מאחז בשטח הכפר חאלד מקהול שבגדה המערבית, שכל המבנים בו נהרסו בתחילת השבוע על פי פסיקת בית המשפט העליון, בטענה שנבנו ללא היתר.

כתב רויטרס דיווח שראה חיילים משליכים רימוני הלם לעבר הדיפלומטים, עובדי ארגוני סיוע ופלסטינים, וכן כי הבחין בחיילים גוררים את הדיפלומטית הצרפתייה מריון קאסטאינג מחוץ למשאית. לדברי קאסטאינג, "הם גררו אותי מחוץ למשאית והצמידו אותי לקרקע תוך התעלמות מחסינותי הדיפלומטית". היא הוסיפה כי "כך מכבדים כאן את החוק הבינלאומי, מכוסה באבק".

הדיפלומטית הצרפתייה מריון קאסטאינג מוחזקת בידי אנשי כוחות הביטחוןצילום: רויטרס

בצה"ל הסבירו כי בשעות הצהריים התקהלו עשרות פלסטינים, פעילים זרים ודיפלומטים סמוך להתנחלות חמדת. לפי הצבא, אלה החלו לעורר פרובוקציה שכללה ניסיון להקמת אוהלים במקום, בו היה ניסיון דומה להקים מאחז דומה בשבוע שעבר. לדברי הצבא, כמה מהשוהים במקום החלו להכות חיילים וליידות אבנים לעבר כוחות הביטחון שהגיעו לאיזור. שלושה פלסטינים נעצרו, לאחר שלדברי צה"ל, הם תקפו את הכוחות. בצבא אישרו כי הכוח במקום ירה רימוני הלם וכן כי משאית הציוד ליושבי המאחז הוחרמה. המקום הוכרז שטח צבאי סגור.

בכפר חאלד מקהול התגוררו כ-120 בני אדם. על אף הריסת היישוב, תושביו סרבו להתפנות מהמקום בטענה שבני משפחותיהם מתגוררים שם במשך דורות. על פי רויטרס, ביום שלישי השבוע צה"ל מנע מהוועדה הבינלאומית של הצלב האדום מלהעביר ציוד חירום לתושבים ומחרת נמנע ניסיון להקים אוהלים בשטח.

דיפלומטים מצרפת, בריטניה, ספרד, אירלנד, אוסטרליה ואף מהאיחוד האירופי הופיעו היום במקום עם אספקה נוספת. אך כשהתקרבו, כתריסר ג'יפים של צה"ל הקיפו אותם והכוח אסר עליהם לפרוק את המטען. "זה מזעזע ושערורייתי. נדווח על הפעולות הללו לממשלותינו", אמר אחד הדיפלומטים המשתייך לאיחוד האירופי. לדברי האיש, שלא הזדהה בשמו, "נוכחותנו כאן היא אינטרס ברור של החוק הבינלאומי. על פי אמנת ז'נבה, על כוח כובש לספק את צורכיהם של הנכבשים. האנשים כאן אינם מוגנים".
דיפלומט אחר מהאיחוד האירופי אמר כי "מה שהישראלים עושים כאן אינו מסייע למשא ומתן עם הרשות הפלסטינית. תחת כל הנסיבות, שיחות או לא, הם מחויבים לכבד את החוק הבינלאומי".

גורם בקונסוליה הבריטית בירושלים אמר בתגובה לדיווח כי לונדון "מודאגת משמעותית נוכח הריסת חאלד מקהול והסירוב המתמשך להעניק סיוע לתושבים". הוא הוסיף כי "הבענו היטב בפני השלטונות הישראליים את דאגתנו העמוקה מהריסה כמו זו, שלהשקפתנו גורמת סבל מיותר לפלסטינים וכן לתהליך השלום".

חיילים מורידים פלסטיני ממשאית הציוד לתושבי חאלד מקהול, היוםצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ