חייל צה"ל נרצח בגדה; פלסטיני נעצר וטען כי רצה לסחור בגופה

לדברי בכיר בפיקוד מרכז, בפיתוי החייל תומר חזן לאזור קלקיליה היו "היבטים פליליים"; החשוד ברצח טוען שעשה זאת כדי להביא לשחרור אחיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הותר לפרסום כי חייל צה"ל, סמל תומר חזן, בן 20 מבת ים, נרצח בסוף השבוע בגדה המערבית. גופתו של חזן נמצאה הבוקר (שבת) באזור קלקיליה. לפנות בוקר נעצר תושב הכפר בית אמין נידאל עאמר, החשוד במעשה, יחד עם כמה מבני משפחתו. לדברי קצין בכיר בפיקוד המרכז, בצה"ל מעריכים כי מדובר ביוזמה מקומית ולא בפעולה של ארגון טרור. "יש הבנה מסוימת שיש הקשר ומניע לאומני", אמר.

בחקירתו בשירות הביטחון הכללי הודה עמאר כי הוביל את חזן אל בור מים צפונית לכפר סיניריא באזור קלקליה, שם הרג אותו והסתיר את גופתו. בשעות אחר הצהריים הוביל החשוד את כחות הביטחון אל המקום. בחקירתו המשיך וסיפר עמאר כי המניע לרצח היה רצונו לסחור בגופתו של חזן ולנהל מיקוח עם הרשויות בישראל כדי לשחרר את אחיו, נור אל דין עאמר,השוהה בכלא בישראל מזה כעשור.

בשנת 2001 היה מעורב נור אל דין, שמוכר כפעיל תנזים, בפיגוע ירי באזור עזון, בו נפגע אזרח ישראלי. שנתיים לאחר מכן, ב-2003, הוא היה מעורב בניסיון לשלח מחבלת מתאבדת לפיגוע בתוך שטח ישראל - פיגוע שסוכל על ידי גופי הביטחון. הוא נעצר ונשפט, ונגזר עליו מאסר בכלא בישראל עד לשנת 2032.

סמל תומר חזן, החייל שנרצח
פינוי הגופה, היום באזור קלקיליה
פינוי הגופה, היום באזור קלקיליה

לדברי הבכיר בפיקוד המרכז, לצה"ל ולשב"כ מידע שטרם אומת ולפיו ישנם היבטים פליליים באופן שבו עמאר פיתה את חזן לביתו. "באופן המשיכה (של החייל לכפרו של הפלסטיני, ג"כ) יש היבטים פליליים והיחס בין הדברים והמניע עוד יתברר", אמר הקצין. לחקירת רצח החייל מצטרפת גם משטרת ישראל. במשטרה הוחלט כי מי שיטפל בתיק החקירה תהיה היחידה הארצית לחקירת פשעים בינלאומיים. במשטרה יבדקו את ההיבטים הפליליים הנוגעים לסיבת הגעתו של החייל לכפר הפלסטיני, וכן את פרטי העסקתו ושהייתו בישראל של עאמר.

חזן הכיר את עמאר במסעדה שבה עבדו בבת ים. חבריו סיפרו כי הוא היה טיפוס חברותי מאוד, שהתיידד עם כולם – יהודים וערבים. דוד, צעיר שעבד עם השניים במסעדת "צחי בשרים", אמר כי לא הבחין ביחסים חריגים ביניהם. לדבריו, "תומר היה ילד טוב, בן אדם, ממש נשמה, לא הזיק לאף אחד. לא יודע איך הגיע למצב שהסכים לבוא איתו לקלקיליה".

צחי אנטבי, בעל המסעדה, סיפר לחדשות 2 כי עמאר עבד במקום במשך ארבעה חודשים, והיה בקשרים טובים עם חזן ועם שאר העובדים. לחשוד, שהועסק במסעדה באופן לא חוקי, לא היה היתר עבודה בישראל. בעבר הוא הגיש בקשה לאיחוד משפחות על רקע נישואיו לתושבת ג'לג'וליה, אך נדחה.

הערב התאספו מחוץ למסעדת "צחי בשרים" כמאה בני אדם. הם קראו "מוות לערבים", "בת ים יהודית", וקריאות בגנות המסעדה ובעליה. אחדים מהם איימו ואף ניסו לגרום נזק למסעדה, אך שורה של שוטרי יס"מ חצצה בינם לבינה. "לשרוף את המקום הזה. זה מה שקורה כשמעסיקים ערבים", אמרה אחת המפגינות.

גם בעמוד הפייסבוק של המסעדה הופיעו תגובות זועמות רבות. עם זאת, אנטבי, עמד על כך שלעאמר היה אישור שהייה ועבודה בישראל וביקש להרגיע את הרוחות. "גם ככה אנחנו כאובים על הילד שלנו שנרצח, אנא אל תוסיפו לכאב", כתב. "אני אף פעם לא העסקתי עובדים בלתי חוקיים. הרבה הכירו את נידל ואני מתפלא על השב"כ שנתן לעובד הזה אישור שהייה מלא ולא הזהיר אותי שאחיו עצור בישראל".

מחוץ לבית משפחת חזן בבת ים התאספו הערב עשרות חברים, מכרים ושכנים. המשפחה עצמה הסתגרה בבית. "הבחור הזה היה בחור מאוד אהוב, עזר לכולם, אין אחד שלא אהב אותו", סיפר יצחק קשתי, חבר של המשפחה. "פשוט קסם של בחור. משפחה שאין דברים כאלה. לא סתם אתה רואה כזו המולה פה – זה לא סתם סקרנים, זה חברים. כולנו חנוקים מדמעות, לכולנו קשה מאוד".

לבית המשפחה בא גם ראש עיריית בת ים, שלומי לחיאני, חבר של האב מימי שירותם המשותף בצבא. "זה נורא ואיום. אין מילים לתאר. זה לוחמים, אנשים טובים, יפים, אנשים שאין כמוהם", אמר. "תומר בחור צעיר, מקסים, ילד מדהים. משפחה מלח הארץ. הלב נשבר".

בידי כוחות הביטחון לא הייתה התראה ממוקדת לאירוע, על אף שבצה"ל הביעו פעמים רבות בשנים האחרונות חשש מפני חטיפת חייל או גניבת נשק. אתמול בשעה 22:00 התקבל דיווח על היעלמותו של חזן, שמאז שעות הבוקר לא יצר קשר עם משפחתו. לאחר הודעה זו נפתח חמ"ל משותף לצה"ל, שב"כ והמשטרה במטרה לאתרו.

מוקדם יותר היום הוטל עוצר על הכפר עזון, וכוחות הביטחון חסמו את כניסתם של עיתונאים למקום. כמו כן, סוכנות הידיעות הרשמית "וופא" דיווחה כי ששה אחים נעצרו בכפר בית אמין, הסמוך לעזון, שבו נמצאה הגופה. תושבים בכפר סיפרו ל"הארץ" כי עאמר היה נשוי לאזרחית ישראלית תושבת ג'לג'וליה וניסה להשיג איחוד משפחות שיאפשר לו שהיה בישראל אולם נדחה בשל חוק האזרחות, עוד אמרו תושבים כי מדובר בבן למשפחה מוכרת בכפר, שלא היה פעיל בארגון כלשהו.

בבית אמין הופתעו מהנוכחות המסיבית של כוחות הצבא שחדרו לכפר לפנות בוקר. סגן ראש המועצה, נזמי שיח יעקוב , אמר בשיחה עם "הארץ" כי בסמוך לשעה 3:00 בבוקר נכנסו כוחות לכפר וביצעו מעצרים: "מהעדויות שקיבלתי מהתושבים עולה המעצרים היו ממוקדים ונעצרו ששה אחים", אמר. "בני המשפחה התלוננו בפנינו שהחיילים הפכו את הבתים וערכו חיפושים ולאחר המעצרים והובילו את החשודים למקום לא ידוע". לפי סגן ראש המועצה בשנים האחרונות לא הייתה שום פעילות חריגה בכפר והנוכחות של הצבא בכפר הייתה נדירה מאוד.

לפי העדויות, משפחתו של החשוד מזוהה עם הפתח ולפני כמה חודשים גם פרסמה הטלוויזיה הפלסטינית כתבת צבע על האח שנעצר ב-2003. בכניסה לבית נתלה שלט עם תמונותיו ותמונותיהם של אבו מאזן ושל יאסר ערפאת . בכפר מספרים גם שאחיו של החשוד , אחד העצורים, עבד אסלאם עומר, כיהן כראש מועצה מקומית בכפר לפני מספר שנים.
תושבים בכפר לא הסתירו את חששם שהאירוע יביא למניעת יצאת עשרות מהם שעובדים ומתפרנסים בישראל :"יש עשרות רבות שעובדים בישראל ומחזיקים באישור ואנו חוששים שבישראל ינצלו זאת כדי לבטל את האישורים", אמר אחד התושבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ