דנון במאמר ב"ניו יורק טיימס": יש לשים קץ לפארסה ולבטל את הסכמי אוסלו

סגן שר הביטחון כתב כי הסכמי אוסלו לא הביאו שלום אלא הגבירו את שפיכות הדמים, וכי הרשות הפלסטינית מעולם לא הכירה בזכות קיומה של ישראל

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

סגן שר הביטחון, דני דנון (ליכוד), פרסם אתמול בעיתון “ניו יורק טיימס” מאמר שבו הוא קורא לבטל את הסכמי אוסלו, במלאת 20 שנה למעמד החתימה הראשון על ההסכם.
במאמר כתב דנון כי “20 שנה מאז שיצחק רבין ויאסר ערפאת עמדו על מדשאת הבית הלבן לצד הנשיא ביל קלינטון, שוב נמצאים הישראלים והפלסטינים באמצע הסבב המי יודע כמה של המשא ומתן. על אף המאמצים האלה, השלום האמיתי נראה היום רחוק כשם שנראה לפני שהשיחות הסודיות באוסלו נחשפו בפני העולם. ממשלת ישראל חייבת להודות שעשינו טעות ולהכריז שתהליך אוסלו נכשל”.
דנון הוסיף כי “רק אם הסכמי אוסלו יבוטלו רשמית תהיה לנו האפשרות לחשוב מחדש על הפרדיגמה הקיימת, ולקוות להכשרת הקרקע למודוס ויוונדי (דרך חיים) מציאותי יותר בין היהודים והערבים של האזור הזה”.
“על אף מאמצי גורמים שוליים לשכתב את ההיסטוריה, אי אפשר לייחס את כישלון אוסלו להיעדר רצון טוב ולסרבנות מצד ישראל. מה לא ניסינו? ניסינו משא ומתן ישיר, מתווכים, ועידות פומביות ושיחות חשאיות. ביצענו נסיגות והתנתקויות חד־צדדיות, הקמנו סיורים משותפים של צה”ל והפלסטינים בעזה, ופרשנו בגדה המערבית כוחות ביטחון שאומנו על ידי האמריקאים. שום דבר מכל אלה לא הועיל”, קבע דנון שכתב עוד , “אש”ף, ולאחר מכן הרשות הפלסטינית, אף פעם לא הסכימו ממש לקיומה של ישראל כארצו ומולדתו של העם היהודי. שום טקס מרשים, שום שינויים קוסמטיים באמנת אש”ף ושום דיבורים דו־משמעיים לכלי תקשורת מערביים על מחויבות הפלסטינים לשלום אינם יכולים לשנות את העובדה העגומה הזאת”.
דנון הוסיף כי “תהליך אוסלו לא הביא שלום. הוא הגביר את שפיכות הדמים. אנחנו חייבים לשים קץ לפארסה הזאת בהשעייתם המיידית של ההסכמים”.
סגן השר הציע במקום הבנות אוסלו את “פתרון שלוש המדינות”. “בטווח הקצר תמשיך להתקיים האוטונומיה הפלסטינית האזרחית, וישראל תישאר האחראית לביטחון בכל יהודה ושומרון. לאחר התקופה הראשונית, תושבי יהודה ושומרון יוכלו להמשיך לפתח את החברה שלהם כחלק מהסכם שיכלול את ישראל וירדן. בדומה לכך, יוכלו תושבי עזה לעבוד עם ישראל ומצרים וליצור חברה שתעניק להם ממשל אזרחי מלא בצורה שתהיה מקובלת על כל הצדדים”.
בחודש יוני אמר דנון בריאיון לאתר “טיימס אוף ישראל” כי ממשלת ישראל אינה מחויבת לרעיון שתי המדינות וכי אם הסדר על בסיס זה יובא להצבעה בה, היא תדחה אותו. הוא הוסיף כי נתניהו קורא לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים משום שהוא יודע שלעולם לא יושג עמם הסדר.

דני דנון במפגש פעילי ליכוד בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ