רוחאני לוושינגטון פוסט: "עידן המלחמות עבר - יש להפוך סכנות להזדמנויות"

הנשיא האיראני ממשיך להתבטא בטון פייסני כלפי המערב. "המנטליות של המלחמה הקרה מסבה הפסדים לכולם", אמר, "עלינו לדבר"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

במאמר שפרסם נשיא איראן חסן רוחאני בעיתון וושינגטון פוסט ביום שישי הוא חזר על המסר הפייסני שלו כלפי המערב. לדבריו “העולם השתנה. הפוליטיקה הבינלאומית חדלה להיות משחק־סכום־אפס - שבו הרווח של האחד הוא ההפסד של השני... עידן המלחמות העקובות מדם חלף מהעולם. מנהיגי העולם נדרשים להיות המובילים בהפיכת סכנות להזדמנויות... בעולם שבו הפוליטיקה הבינלאומית חדלה להיות משחק־סכום־אפס, אין זה הגיוני לפעול למען האינטרסים שלך ללא התחשבות באינטרסים של אחרים...מנטליות של מלחמה קרה מסבה הפסדים לכולם”.

בעניין הפעלת הנשק הכימי בסוריה כתב רוחאני כי “סוריה הפכה לזירת אלימות שוברת־לב, כולל התקפות בנשק כימי שאותן אנחנו מגנים נחרצות. גישתי למדיניות חוץ שואפת ליישב את הנושאים האלה באמצעות טיפול בסיבות שגרמו להם. אנחנו חייבים לעבוד יחד, כדי לשים קץ ליריבויות ולהתערבויות המתדלקות את האלימות ותוקעות טריז בינינו”.

לדברי רוחאני, “כדי לפרוץ מבואות סתומים, בין אם בהקשר לסוריה, או לתוכנית הגרעינית של ארצי או ליחסיה עם ארה”ב, עלינו לכוון גבוה יותר. במקום להתמקד בשאלה כיצד למנוע הסלמה, עלינו לחשוב ולדבר כיצד לשפר”.

המנהיג העליון של איראן חמינאי נואם לפני מפקדי משמרות המהפכה בטהראן, ביום חמישי צילום: אי־פיצילום: AP

דבריו של רוחאני הינם המשך לשורת מסרים ששלח בשבועות האחרונים לכיוון המערב. כך, למשל, ביום רביעי האחרון התראיין הנשיא האיראני לרשת אן-בי-סי, וסיפר על המגעים שניהל עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, ששלח לו מכתב. "מנקודת מבטי, נימת המכתב היתה חיובית. אפשר שמדובר בצעדים קטנים ועדינים לקראת עתיד חשוב מאוד. אני סבור שמנהיגי כל המדינות יכולים לחשוב על האינטרס הלאומי שלהן, ולא להיות נתונים ללחץ של קבוצות מסוימות. אני מקווה לראות אווירה כזו בעתיד".

רוחאני חזר בראיון על העמדה המסורתית של הרפובליקה האיסלאמית וטען כי אין בכוונת איראן לפתח נשק אטומי. הוא הוסיף כי לו ולממשלה האיראנית תחתיו יש את הסמכות המלאה להגיע להסכם עם המערב על התוכנית הגרעינית של ארצו. הנשיא האיראני התייחס גם לישראל, ושם דווקא התבטא בתקיפות. הוא כינה את ממשלת ישראל "כובשת וחמסנית", אף הוסיף שאיראן "אינה מעוניינת במלחמה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ