ישראל שוקלת להכריז על הדיפלומטית הצרפתית כפרסונה נון-גראטה

ל"הארץ" נודע כי היועץ לביטחון לאומי מקיים דיונים בנושא. משרד החוץ: "דיפלומטים נשלחים על ידי ממשלותיהם כדי להוות גשר ולא כפרובוקטורים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל בוחנת נקיטת צעדים חריפים ביותר נגד הדיפלומטית הצרפתייה שהתעמתה עם שוטרי מג"ב. העימות התרחש שלשום (שישי) במהלך פינוי מאחז פלסטיני אשר הוקם על הריסות הכפר חאלד מקהול בבקעת הירדן.

ל"הארץ" נודע כי היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור מקיים דיונים לגבי האפשרות להכריז על הדיפלומטית כ"פרסונה נון־גראטה" - אישיות בלתי רצויה. אם אכן תתקבל החלטה כזאת, הדיפלומטית לא תהנה יותר מחסינות דיפלומטית, ולפיכך תגורש מישראל. עם זאת, לדברי גורמים במשרד החוץ עדיין לא התקבלה החלטה סופית לגבי הצעדים שיינקטו.

"דיפלומטים נשלחים על ידי ממשלותיהם כדי להוות גשר ולא כדי לפעול כפרובוקטורים", נמסר ממשרד החוץ. "הדיפלומטים האירופים ושולחיהם, הם אלה החייבים בהסבר לחריגה בוטה זו מכללי ההתנהגות הדיפלומטית המקובלים. ישראל כבר הבהירה שאין בדעתה להשלים עם חריגות מסוג זה, ותגובתה תשקף את חומרת ההפרות שנעשו".

חיילים ושוטרי מג"ב סביב הדיפלומטית, שלשוםצילום: רויטרס

הדיפלומטית, מריון פאסנו־קאסטיין, משמשת כנספחת התרבות של הקונסוליה הצרפתית בירושלים. בעוד שהשגרירות בתל אביב אחראית על הקשרים עם ישראל, הקונסוליה בירושלים אחראית על המגעים עם הרשות הפלסטינית.

במשרד החוץ טוענים כי סרטי וידיאו המתעדים את האירוע ממחישים ששוטרי מג"ב והחיילים שהיו במקום לא הפעילו אלימות כלפי הדיפלומטית. באחד הסרטים היא אף נראית מנופפת בידה וסוטרת לקצין מג"ב שהיה במקום או דוחפת אותו. מיד לאחר האירוע עזב הקצין את המקום והגיש נגדה תלונה במשטרה. במשרד החוץ אף טוענים כי פאסנו־קאסטיין סירבה לבקשות השוטרים לצאת מהמשאית הפלסטינית שבה ישבה וכאשר יצאה מכלי הרכב נשכבה על הרצפה וסירבה להתפנות.

בעקבות האירוע התקיימו ביום שישי מגעים בין משרד החוץ בירושלים לבין משרד החוץ הצרפתי. ישראל הבהירה לצרפתים כי היא רואה את האירוע בחומרה וכי מדובר בפרובוקציה שבוצעה על ידי הדיפלומטית.

במקביל, התקיימה ביום שישי שיחה בין שגריר האיחוד האירופי בישראל לבין בכירים במשרד החוץ במהלכה ביקש השגריר האירופי הבהרות והסברים. בעקבות אותה שיחה פרסמה הדוברת של שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון הודעת גינוי על הרס הבתים בכפר חאלד מקהול בה נטען כי מדובר במהלך שפוגע בתהליך השלום.

משרד החוץ פרסם היום בצהריים תגובה חריפה להודעת האיחוד האירופי. "ישראל דוחה את נוסח ההודעה החד צדדית שפרסמה הדוברת של אשטון בנושא האירועים בצפון בקעת הירדן", נמסר בהודעת משרד החוץ. "ההודעה מתעלמת מהפרת חוק של דיפלומטים אירופאים, מהתעלמותם מפסיקת בית משפט ישראלי ומגרימת פרובוקציה ברורה ומיותרת במסווה של סיוע הומניטארי לכאורה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ