בניגוד להתחייבות המדינה, בסוסיא הפכו חלקה פלסטינית לחניון

המדינה הודיעה לבג"ץ שהמינהל האזרחי הנחה את מנהלי האתר שלא להפוך את החלקה לחניון. ההתחייבות נשכחה בהופעה של אהוד בנאי באתר

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

לקראת הופעתו של הזמר אהוד בנאי אמש (ראשון) בסוסיא, הסיג "האתר הארכיאולוגי סוסיא" גבול והשתמש באדמה פרטית של משפחה פלסטינית לצורכי חניון, בניגוד להבטחת המדינה בבג"ץ שלא ייעשה שימוש כזה בחלקה. אתמול (ראשון) בצהריים נראו חונות כ-50 מכוניות בחלקה הגובלת באתר הארכיאולוגי שבבעלות משפחת נוואג'עה. ביוני השנה הודיעה המדינה לבג"ץ שקצין מטה ארכיאולוגיה במינהל האזרחי הנחה את מנהלי האתר ואת המועצה האזורית שלא להפוך את החלקה לחניון.

עו"ד קמר משרקי אסעד, מ"רבנים לזכויות אדם", פנה למינהל האזרחי ולמשטרה - כדי שיפעלו נגד הסגת הגבול. אך עד פרסום הידיעה לא היה כל שינוי במצב. לדברי משרקי אסעד, נציג מינהלת התיאום והקישור (חלק מהמינהל האזרחי) אמר שהשימוש בחלקה כחניון הוא בשל חול המועד סוכות וההופעה אמש.

משפחת נוואג'עה היא אחת משש המשפחות שצה"ל גירש ב-1986 מכפרן, שהיה בתחום הכפר הקדום סוסיא. מאז חיות המשפחות על אדמתן החקלאית באזור, במבנים ואוהלים שהמינהל האזרחי מגדיר בלתי חוקיים והורס לעתים תכופות. כמו כן נמנעת גישתם לחלקותיהם שבסמוך להתנחלות סוסיא ולאתר הארכיאולוגי, וגם למה שהיו בתיהם במשך דורות בתוך האתר עצמו. ב-2010 הגישו התושבים, באמצעות "רבנים לזכויות האדם", עתירה נגד מניעת הגישה לאדמותיהם והשימוש שעושים בהן מתנחלים. בדיונים בעתירה זו ציינה המדינה באופן ספיציפי את החלקה האמורה - וכתבה על הנחיית קמ"ט ארכיאולוגיה שלא להופכה לחניון.

שאלות בעניין הופנו לדובר מתאם הפעולות בשטחים ולמנהל האתר הארכיאולוגי, נדב אברהמוב, אך תשובה לא התקבלה.

בשבועות האחרונים מצא עצמו הזמר אהוד בנאי במרכזה של מחלוקת פוליטית בין מתנחלים לבין פעילי שמאל. לאחר שפורסם כי בנאי יופיע למרגלות בית הכנסת העתיק בסוסיא, פנו פעילי שמאל לבנאי בבקשה שיבטל את השתתפותו באירוע. בעקבות המחאה הודיע בנאי על ביטול המופע אך כמה ימים לאחר מכן חזר בו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ