עבאס בנאום תקיף בעצרת האו"ם: מתנגד להסדר ביניים

בנאומו הראשון כנשיא, הזהיר אבו מאזן כי הזמן להשיג שלום אוזל, תקף את "האובססיה לקדש את הכיבוש" וציין: "הפלסטינים הם אלה שזקוקים לביטחון"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו-מאזן), אמר בנאומו הראשון כנשיא בפני העצרת הכללית של האו"ם הערב (חמישי), כי הוא תומך בהסכם שלום עם ישראל, אך מתנגד לכל הסדר ביניים עמה. הוא הזהיר כי "חלון ההזדמנויות הולך ונסגר והאפשרויות מצטצמצמות".

לדברי עבאס, "אנו מסרבים להיכנס למערבולת של הסכם זמני חדש שיהפוך לקבוע בהמשך. מטרתנו היא להשיג הסכמות קבועות ומחייבות והסכם שלום בין המדינות ישראל ופלסטין, שיפתור את כל הסוגיות על הפרק, יענה על כל השאלות ויאפשר לנו להכריז רשמית על סיום הסכסוך וכל התביעות ההדדיות".

עוד בהתייחס לתהליך השלום אמר עבאס כי "המשא ומתן החדש הוא חדשות טובות, אך הוא אינו מספיק כדי להרגיע את הדריכות או לתת לקהילה הבינלאומית תחושה מוגזמת של שלווה". לדבריו, "המגעים עם ישראל מחייבים את הקהילה הבינלאומית להפעיל את כל המאמצים כדי לגרום להם להצליח". עוד אמר עבאס כי "סבב השיחות הנוכחי נראה כהזדמנות האחרונה להשיג שלום צדק. המחשבה על ההשלכות המפחידות וההרסניות של כישלון, חייבת להניע את הקהילה הבינלאומית להגביר את מאמציה".

עבאס הבהיר כי הוא מכיר בזכותה של ישראל להתקיים. "התחייבתי בפניכם בשנה שעברה שמסענו לשדרוג מעמדה של פלסטין לא נועד לפגוע בלגיטימיות של מדינה קיימת – ישראל, אלא לחזק את הלגיטימיות של מדינה שחייבת להתקיים – פלסטין".

עבאס נואם בעצרת הכללית של האו"ם, הערבצילום: אי–פי

הנשיא הפלסטיני תקף את טיעוניה המסורתיים של ישראל בדבר צורכיה הביטחוניים: "מה נדרש כדי לעצור את הטיעונים הביטחוניים ואת האובססיה לקדש את הכיבוש, ולהפסיק את הדרישות המוקדמות שדוחקות את הסכסוך ממקומו הפוליטי אל תהום של קונפליקט דתי, באזור הסובל מרגישויות מסוגים אלה".

עבאס תקף גם את המשך הבנייה בהתנחלויות, במיוחד בירושלים, ואמר כי אלה פעולות החותרות תחת המשא ומתן. "יש קוצנזוס בינלאומי בקרב מדינות העולם ובית הדין הבינלאומי לצדק באשר לאי-החוקיות וחוסר הלגיטמציה של ההתנחלויות הללו".
הוא הוסיף כי עמדת האיחוד האירופי בנוגע להחרמת מוצרים מההתנחלויות היא "דוגמה חיובית למה שניתן להשיג כדי להבטיח סביבה תומכת במשא ומתן ובתהליך השלום".

הנשיא הפלסטיני התייחס בנאומו גם לתקיפות שבוצעו כלפי פלסטינים בגדה וציין כי "מאז תחילת השנה, מתנחלים ביצעו 708 פעולות טרור במסגדים וכנסיות, עצי זית, שדות חקלאים, בתים ורכוש של פלסטינים. האם יש ספק כלשהו שהפלסטינים הם אלה שיותר מכל זקוקים לביטחון?".

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי והשליח לתהליך השלום מרטין אינדיק לחצו בשבועות האחרונים על הנשיא עבאס למתן את נאומו, להימנע מהתקפות חריפות על ישראל כפי שעשה בשנים האחרונות בעצרת האו"ם ולשגר מסרים חיוביים לממשלה בירושלים ולציבור בישראל. מנהיגים יהודים שפגשו את עבאס בתחילת השבוע בניו-יורק העבירו לו מסר דומה. עוזריו של הנשיא הפלסטיני אמרו למנהיגים היהודים כי הם יהיו שבעי רצון מהמסרים שיכללו בנאום.

ביום שלישי בלילה בשולי העצרת הכללית של האו"ם נפגש הנשיא אובמה עם הנשיא עבאס. אובמה אמר בפגישה כי מבחינת ארה"ב גבולותיה של המדינה הפלסטינית העתידית צריכים להתבסס על קווי 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים.

העיתון "אל-איאם" דיווח היום כי עבאס ויועציו חשו שביעות רצון רבה מהתבטאותו הפומבית של אובמה וראו בה תמיכה אמריקאית בעמדה הפלסטינית לגבי המו"מ בסוגיית הגבולות. עם זאת, בכיר בבית הלבן אמר בתדרוך לכתבים ביום שלישי בלילה כי ארה"ב סבורה שגבולות המדינה הפלסטינית צריכים להיקבע במו"מ ישיר בין ישראל לפלסטינים.

בנאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם, כמה שעות לפני הפגישה עם עבאס, הבהיר אובמה כי בלימת תכנית הגרעין האיראנית וקידום הקמת מדינה פלסטינית הם שני היעדים המרכזיים של הממשל האמריקאי במזרח התיכון בשנה הקרובה.

בדבריו מול המצלמות בתחילת הפגישה עם עבאס, הפך אובמה לפומבי את מכתב הערבויות החשאי שנתן הממשל האמריקאי לפלסטינים בסוף יולי לפני השקת שיחות השלום הישירות עם ישראל. העמדה שהציג אובמה אינה חדשה, אולם הנשיא האמריקאי לא התבטא בצורה הזו כבר תקופה ארוכה.

עמדת אובמה לגבי גבולות המדינה הפלסטינית הובעה על ידו לראשונה בנאום במשרד החוץ בוושינגטון במאי 2011 ויצרה משבר חמור בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. המתיחות בין השניים התפרצה בפומבי כאשר נתניהו הטיף לאובמה אל מול המצלמות במהלך פגישתם בבית הלבן כמה ימים לאחר מכן.

במהלך הפגישה עם אובמה ביום שלישי ביקש עבאס כי ישראל תשחרר 250 אסירים בהמשך להסכמתה לשחרר 104 אסירים שכלואים מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו. אובמה הבטיח לעבאס כי ארה"ב תפעל מול מדינות העולם כדי לגייס סיוע כלכלי נוסף לייצוב תקציב הרשות הפלסטינית.

במהלך יום רביעי ויום חמישי תפסה הסוגיה הפלסטינית חלק מרכזי באירועי עצרת האו"ם. ביום רביעי בערב התכנסה ועידת המדינות התורמות לרשות הפלסטינית בנוכחות שרי חוץ מעשרות מדינות. את ישראל ייצג השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ שהציג את חבילת ההקלות שמתכוונת ישראל לבצע בגדה המערבית בשבועות הקרובים.

לוועידה קדמו דיונים מאחורי הקלעים שמטרתם היתה למנוע עימות פומבי בין הישראלים לפלסטינים. השר שטייניץ אמר ל"הארץ" כי בשיחות עם המארגנים הנורבגים וכן עם האמריקאים הבהירה ישראל כי היא מצפה שהפלסטינים לא יתקפו את ישראל בנאומם בוועידה וכן כי המדינות המשתתפות יציינו לטובה את ההקלות שמבצעת ישראל כדי לסייע לכלכלה הפלסטינית.

"ביקשנו שתהיה אווירה טובה ושהאירוע לא יהפוך לכנס אנטי-ישראלי", אמר שטייניץ. "ביקשנו ממדינות רבות שידרשו בפומבי מהפלסטינים לעצור את ההסתה נגד ישראל ולגנות את הפיגועים האחרונים והן אכן עשו זאת. בסופו של דבר גם הפלסטינים נענו לבקשות ומיתנו את הנאום שלהם. במסיבת העיתונאים המשותפת עם שר האוצר הפלסטיני הוא אפילו שיבח חלק מהצעדים שישראל עשתה".

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי עידכן את המשתתפים בוועידה כי סיכם עם הנשיא עבאס ועם ראש הממשלה נתניהו על האצת המו"מ בין הצדדים ועל הגברת המעורבות האמריקאית. האמריקאים למעשה קיבלו את העמדה הפלסטינית לפיה השליח מרטין אינדיק צריך לקחת חלק פעיל יותר במו"מ. עד היום השתתף אינדיק בחלקים משתי פגישות בלבד מתוך שבע שהתקיימו. כעת צפוי אינדיק להשתתף ביותר פגישות. כמו כן הוחלט כי יתקיימו שתי פגישות בשבוע בין צוותי המו"מ במקום פגישה אחת בשבוע עד כה.

מחר תתקיים בשולי העצרת הכללית של האו"ם פגישה של שרי החוץ של חברות הקוורטט – ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם – בנושא תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. ראש צוות המו"מ הישראלי שרת המשפטים ציפי לבני ועמיתה הפלסטיני סאיב עריקאת צפויים לדווח לשרי החוץ של הקוורטט על התקדמות השיחות ביניהם עד כה ועל התכניות להמשך.

בימים האחרונים נפגשו לבני ועריקאת כמה פעמים עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ועם השליח מרטין אינדיק כדי לתאם את הדברים שייאמרו בתדרוך לחברות הקוורטט. כמו כן התקיימו מגעים על נוסח הודעת הסיכום של מפגש הקוורטט כדי שזו תכלול מסר חיובי של תמיכה במו"מ בין הצדדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ