הותר לפרסום |

בלגי ממוצא איראני חשוד ששימש כסוכן עבור משמרות המהפכה

השב"כ והמשטרה עצרו לפני כשבועיים את עלי מנצורי (אלכס מאנס) בנתב"ג. הוא חשוד ששימש כסוכן מודיעין איראני, ובתמורה הובטח לו תשלום של מיליון דולר

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל התירו לפרסום את דבר מעצרו של אזרח בלגי, אלכס מאנס, שנעצר לפני כשבועיים בחשד שנשלח לישראל על ידי משמרות המהפכה האיראניות.

מאנס נעצר כאשר ניסה לצאת מישראל דרך נמל התעופה בן גוריון. אלכס, בעל אזרחות איראנית, נולד ב-1958 וחי באיראן עד לפני 32 שנה. שמו המקורי הוא עלי מנצורי, ולפי שירות הביטחון הכללי, הוא הגיע לישראל בשליחות גורמי מודיעין איראנים לביצוע משימות שונות.

מנתונים המפרטים את מועדי כניסתו של מנצורי לישראל תחת דרכונו הבלגי עולה כי הוא ביקר בארץ שלוש פעמים - ביולי 2012, בינואר 2013 וביקורו האחרון, בחודש ספטמבר. בשירות הביטחון הכללי סבורים כי מנצורי ניסה לפתח קשרים עסקיים עם בעלי עסקים בתל אביב - וכל פעילותו הייתה בשליחות מפעיליו במודיעין האיראני. 

במהלך חקירתו אמר מנצורי כי ב-1980 הוא עבר מאיראן לטורקיה, בה התגורר עד שנת 1997. באותה שנה קיבל ויזה לבלגיה, שם הרחיב את פעילותו העסקית. כמעט עשור לאחר מכן, הוא נישא לאזרחית בלגית, והחליף את שמו לאלכס מאנס .

לאחר שהתגרש מאשתו הבלגית, נע מאנס בין איראן, טורקיה ובלגיה והתגורר בהן לסירוגין. ב-2007 שב לאיראן ובהמשך גם התחתן בשנית עם אזרחית איראנית. 

לפי שירות הביטחון הכללי, מאנס אמר כי לאורך השנים, גורמים שונים בשלטון האיראני היו עמו בקשר. בתחילת 2012 הוא קיבל הצעה לפעול מטעם השלטון האיראני מול מדינת ישראל. לאחר מכן, החל מנצורי לקבל משימות ממפעיליו: לקשור קשרים עסקיים ולחתום על חוזים עם אנשי עסקים ישראליים, דבר שהבטיח לו גישה ממושכת לישראל ולבעלי עסקים במדינה. עוד עולה כי למנצורי הובטח כסף רב עבור פעילות זו ומימונה, בסכום שעומד על כמיליון דולר.

מנצורי פירט כיצד הנחו אותו מפעיליו להקים בישראל תשתית עסקית, שדרכה יהיה ניתן להסוות את פעילות המודיעין האיראני בישראל. הוא נקב בשמו של חאג'י מצטפא ששימש כמפעילו תחת היחידה למבצעים מיוחדים של כוח קודס. יחד עמו פעלו גם חאג'י חמיד נעמתי, שהיה איש הקשר המרכזי בין מנצורי למפעיליו בכוח קודס, וכן אדם בשם מהדי חנבבאי, שהנחה את מנצורי במשימותיו בתוך שטח ישראל.

מצטפא הוא זה שפגש את מנצורי ובירר עימו אודות פעילותו בישראל. במהלך ביקוריו בארץ, ניסה מנצורי ליצור קשר עם בעלי עסקים בתל אביב, והציג עצמו כסוחר ומשווק חלונות וקירוי לחנויות ומסעדות. לפי שירות הביטחון הכללי, מנצורי הקפיד להציג עצמו כאיש עסקים בלגי, ואף הפעיל שמו אתרי אינטרנט ודף בפייסבוק שהציגו את פעילותו. במהלך חקירתו תיאר מנצורי כי מפעיליו הדריכו אותו לטשטש את נסיעותיו לאיראן לאחר ביקוריו בישראל, אליה נדרש להגיע כדי לדווח למפעיליו על פעילותו בארץ. עוד נמסר מהשב"כ כי איראן ניסתה להשתמש במנצורי גם כדי לעקוף את האמברגו בתחום הסחר והעברות הכספים.

במהלך שהותו האחרונה בישראל במשך שישה ימים מ-6 בספטמבר ועד ל-11 בספטמבר, צילם מנצורי את בניין השגרירות האמריקאית ברחוב הירקון בתל אביב - תצלומים שנתפסו ברשותו לאחר מעצרו.

לפי השב"כ, בעת מעצרו אותרו גם תמונות נוספות ו"צילומים רבים של אתרים שונים בישראל, חלקם אתרים המעניינים את גורמי המודיעין האיראניים". בין היתר מדובר בצילום של נמל התעופה בן גוריון.

משירות הביטחון הכללי נמסר כי כוח קודס, הפועל מטעם משמרות המהפכה האיראניים, הוא שעומד מאחורי מספר פיגועים וניסיונות לבצע פיגועים כנגד מטרות ויעדים ישראליים - הפיגוע בפברואר 2012 בו נפגעה עובדת השגרירות בדלהי, ניסינות הפיגוע בבנגקוק ובטיביליסי באותו חודש, וכן מספר פיגועים שסוכלו בשנים האחרונות בין היתר באזרבייג'אן, בקניה ובניגריה. 

מהסנגוריה הציבורית נמסר כי החשוד נעצר לפני שבועות ספורים והיתה מניעת מפגש עימו עד יום 20/9 אז נפגשו איתו עורכות דין מיכל עורקבי וענת יערי מהסנגוריה הציבורית. "מהידוע להן, מדובר באיש עסקים אזרח בלגי שאינו מונע מאג׳נדה אנטי ישראלית או פרו איראנית והתמונה מורכבת בהרבה מזו שמצטיירת מהדיווח שמוצג כעת. הדברים יתבהרו בבית המשפט לאחר שיוגש כתב אישום ויתאפשר לנאשם להסביר את עמדתו״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ