הוארך מעצר החשוד בריגול; במשטרה טוענים כי לא מסר את כל המידע

בית המשפט האריך את מעצרו של עלי מנצורי בשמונה ימים. נציג המשטרה בדיון טען כי ההחלטה לפרסם את פרטי המקרה התקבלה בקצונה הבכירה

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

בית משפט השלום בפתח תקוה האריך הבוקר (שני) בשמונה ימים את מעצרו של עלי מנצורי, שחשוד בריגול לטובת איראן. מנצורי נעצר בידי השב"כ כבר לפני שבועיים וחצי כשרצה לעזוב את ישראל, ואתמול פורסם דבר מעצרו. במהלך הדיון בבית המשפט נשאל נציג משטרת ישראל על העיתוי של הסרת צו איסור הפרסום בפרשה. לדבריו, מי שאישר את פרסום הפרשה היו דווקא הדרגים הגבוהים ולא צוות החקירה "ההחלטה לא התקבלה על ידי", טען נציג המשטרה מעל הדוכן. לדבריו, "מי שקיבל את ההחלטה היה ראש יאחב"ל, ראש להב או הדרגים הגבוהים".

על פי דבריו של נציג המשטרה בבית המשפט, מנצורי נחקר כמה פעמים ומסר את הגרסה שלו למעשיו בישראל. במשטרה ביקשו להאריך את מעצרו בחשד לריגול אולם סבורים שמנצורי עדיין לא מסר את כל הפרטים ואת כל הפעילות שביצע לישראל.

מנצורי נעצר כאשר ניסה לצאת מישראל דרך נמל התעופה בן גוריון תחת שמו הבלגי אלכס מאנס. החשוד בריגול, בעל אזרחות איראנית, נולד ב-1958 וחי באיראן עד לפני 32 שנה. לפי שירות הביטחון הכללי, הוא הגיע לישראל בשליחות גורמי מודיעין איראנים לביצוע משימות שונות.

עלי מנצורי בהארכת מעצרו, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

מנתונים המפרטים את מועדי כניסתו של מנצורי לישראל תחת דרכונו הבלגי עולה כי הוא ביקר בארץ שלוש פעמים - ביולי 2012, בינואר 2013 וביקורו האחרון, בחודש ספטמבר. בשירות הביטחון הכללי סבורים כי מנצורי ניסה לפתח קשרים עסקיים עם בעלי עסקים בתל אביב - וכל פעילותו הייתה בשליחות מפעיליו במודיעין האיראני. 

במהלך חקירתו אמר כי ב-1980 הוא עבר מאיראן לטורקיה, בה התגורר עד שנת 1997. באותה שנה קיבל ויזה לבלגיה, שם הרחיב את פעילותו העסקית. כמעט עשור לאחר מכן, הוא נישא לאזרחית בלגית, והחליף את שמו.

לאחר שהתגרש מאשתו הבלגית, נע מנצורי בין איראן, טורקיה ובלגיה והתגורר בהן לסירוגין. ב-2007 שב לאיראן ובהמשך גם התחתן בשנית עם אזרחית איראנית. 

לפי שירות הביטחון הכללי, מנצורי אמר כי לאורך השנים, גורמים שונים בשלטון האיראני היו עמו בקשר. בתחילת 2012 הוא קיבל הצעה לפעול מטעם השלטון האיראני מול מדינת ישראל. לאחר מכן, החל מנצורי לקבל משימות ממפעיליו: לקשור קשרים עסקיים ולחתום על חוזים עם אנשי עסקים ישראליים, דבר שהבטיח לו גישה ממושכת לישראל ולבעלי עסקים במדינה. עוד עולה כי למנצורי הובטח כסף רב עבור פעילות זו ומימונה, בסכום שעומד על כמיליון דולר.

מנצורי פירט כיצד הנחו אותו מפעיליו להקים בישראל תשתית עסקית, שדרכה יהיה ניתן להסוות את פעילות המודיעין האיראני בישראל. הוא נקב בשמו של חאג'י מצטפא ששימש כמפעילו תחת היחידה למבצעים מיוחדים של כוח קודס. יחד עמו פעלו גם חאג'י חמיד נעמתי, שהיה איש הקשר המרכזי בין מנצורי למפעיליו בכוח קודס, וכן אדם בשם מהדי חנבבאי, שהנחה את מנצורי במשימותיו בתוך שטח ישראל.

מצטפא הוא זה שפגש את מנצורי ובירר עימו אודות פעילותו בישראל. במהלך ביקוריו בארץ, ניסה מנצורי ליצור קשר עם בעלי עסקים בתל אביב, והציג עצמו כסוחר ומשווק חלונות וקירוי לחנויות ומסעדות. לפי שירות הביטחון הכללי, מנצורי הקפיד להציג עצמו כאיש עסקים בלגי, ואף הפעיל שמו אתרי אינטרנט ודף בפייסבוק שהציגו את פעילותו. במהלך חקירתו תיאר מנצורי כי מפעיליו הדריכו אותו לטשטש את נסיעותיו לאיראן לאחר ביקוריו בישראל, אליה נדרש להגיע כדי לדווח למפעיליו על פעילותו בארץ. עוד נמסר מהשב"כ כי איראן ניסתה להשתמש במנצורי גם כדי לעקוף את האמברגו בתחום הסחר והעברות הכספים.

עלי מנצורי בטיילת בתל אביב

במהלך שהותו האחרונה בישראל, בין ה-6 ל-11 בספטמבר, צילם מנצורי את בניין השגרירות האמריקאית ברחוב הירקון בתל אביב - תצלומים שנתפסו ברשותו לאחר מעצרו.

לפי השב"כ, בעת מעצרו אותרו גם תמונות נוספות ו"צילומים רבים של אתרים שונים בישראל, חלקם אתרים המעניינים את גורמי המודיעין האיראניים". בין היתר מדובר בצילום של נמל התעופה בן גוריון.

מהסנגוריה הציבורית נמסר כי החשוד נעצר לפני שבועות ספורים ולא ניתן היה לפגוש אותו עד ה-20 בספטמבר, אז נפגשו איתו עורכות הדין מיכל עורקבי וענת יערי מהסנגוריה הציבורית. "מהידוע להן, מדובר באיש עסקים, אזרח בלגי, שאינו מונע מאג׳נדה אנטי ישראלית או פרו איראנית והתמונה מורכבת בהרבה מזו שמצטיירת מהדיווח שמוצג כעת. הדברים יתבהרו בבית המשפט לאחר שיוגש כתב אישום ויתאפשר לנאשם להסביר את עמדתו״.

תמונות שצילם החשוד בריגול: השגרירות האמריקאית בת"א (מימין ומשמאל) ונתב"ג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ