אובמה דחק בנתניהו: יש להתחיל לדון ברצינות עם הפלסטינים על סוגיות הליבה

הנשיא הדגיש כי הזמן למו"מ הולך ואוזל. הדברים עשויים להעיד על רצון אמריקאי לקבל מנתניהו עמדה מסודרת בנוגע לגבולות המדינה הפלסטינית

ברק רביד
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
וושינגטון

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, האיץ בראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך הפגישה ביניהם אתמול (שני) להתקדם במהירות רבה יותר במשא ומתן עם הפלסטינים ולהתחיל בדיון רציני בסוגיות הליבה - גבולות, ביטחון, פליטים וירושלים.

בכיר בממשל האמריקאי אמר ל"הארץ" כי לצד הדיונים על הגרעין האיראני, אובמה ונתניהו שוחחו באריכות על הנושא הישראלי-פלסטיני. אובמה אמר לנתניהו כי הוא מעריך את הצעדים הקשים שעשה כדי לחדש את המו"מ, ובמיוחד את שחרור האסירים.

אובמה סיפר לנתניהו על פגישתו עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) בשולי עצרת האו"ם בניו-יורק בשבוע שעבר. באותה פגישה ביקש עבאס מאובמה כי הממשל האמריקאי יגביר את מעורבותו המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

אובמה ונתניהו בבית הלבן, אתמולצילום: אי-אף-פי

בכירים פלסטינים ציינו שעבאס אמר אז לאובמה כי עד כה המו"מ מדשדש ושעדיין לא החל דיון רציני בסוגיות גבולות המדינה הפלסטינית וסידורי הביטחון שבהן החליטו הצדדים להתחיל את השיחות. הפלסטינים טוענים שעד כה צוות המו"מ הישראלי הציג עמדות כלליות בלבד ולא הסכים אפילו לעיקרון חילופי השטחים.

"הנשיא אובמה אמר לראש הממשלה נתניהו שכדי שהשיחות יביאו תוצאות צריך להאיץ אותן לקראת דיון רציני על סוגיות הליבה", ציין הבכיר האמריקאי, "הנשיא הדגיש בפני נתניהו שהשיחות נמשכות כבר כחודש וחצי, ואם לא נגיע בקרוב לדיון רציני שכזה יאזלו תשעת החודשים שהוקצבו למו"מ".

הבכיר האמריקאי ציין עוד כי אובמה אמר לנתניהו שגם הפלסטינים עשו צעדים קשים מבחינה פוליטית כדי לחדש את המו"מ, כמו הקפאת המהלכים החד-צדדיים באו"ם ונכונות לוותר על התנאי המוקדם של הקפאת בנייה מלאה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים.

"האווירה בין הישראלים לפלסטינים השתפרה", אמר הבכיר האמריקאי. "תראו את עצרת האו"ם השנה. אחרי שהתרגלנו כבר שהפלסטינים מקדמים מהלכים חד-צדדיים - פתאום אין כלום. גם הנאום של אבו-מאזן לא היה לעומתי ותוקפני כמו בשנים הקודמות. צריך לנצל את הדינמיקה הזו כדי להתקדם".

הדברים שאמר אובמה בנושא הפלסטיני במהלך הפגישה אתמול עשויים להעיד על רצון אמריקאי לקבל מנתניהו, בפעם הראשונה מאז שנכנס לתפקיד ראש הממשלה, עמדה מסודרת בנושא גבולות המדינה הפלסטינית העתידית.

למרות האווירה החיובית בפגישה ובמסיבת העיתונאים שבסיומה, סיפק ראש הממשלה נתניהו בדבריו רמז למחלוקת עם האמריקאים בנושא הזה. "אני מחויב לשלום ואני מקווה שהמאמצים יביאו לכינונו של שלום בר-קיימא", אמר נתניהו. "אנחנו יודעים שאם השלום יתמיד עליו להיות מבוסס על יכולתה של ישראל להגן על עצמה בעצמה, ואני מקווה שנוכל להשיג שינוי היסטורי שיוביל לעתיד טוב יותר לנו ולשכנינו הפלסטינים", הוסיף.

אחרי הפגישה עם אובמה נועד נתניהו עם שר החוץ ג'ון קרי במשרד החוץ בוושינגטון. קרי קיים שלשום שיחת טלפון עם הנשיא עבאס. חלק גדול מהפגישה בין קרי לנתניהו עסק בתהליך השלום עם הפלסטינים ובצורך להאיץ אותו. נתניהו עדכן את קרי על תכני נאומו בעצרת הכללית של האו"ם היום, שבו יתייחס גם לסוגיה הפלסטינית, וקרי הדגיש בפניו את מחויבותו לביטחון ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ