ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ניו יורק

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הציג בפגישתו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בבית הלבן אתמול (שני) את ההערכה האמריקאית, שהמשטר האיראני רציני יותר מבעבר ביחס למציאת פתרון דיפלומטי למשבר הגרעין האיראני ואינו נוקט מדיניות של גרירת רגליים.

פקיד בכיר בממשל האמריקאי, המעורה בפרטי הפגישה בין אובמה לנתניהו, אמר ל"הארץ" כי ההערכה בבית הלבן היא שהגישה האיראנית למו"מ עם המערב השתנתה לטובה. "יש הזדמנות דיפלומטית שצריך לבחון", אמר הבכיר האמריקאי. "מבחינה איכותית, המסרים שבאים מאיראן הם משהו שלא ראינו בעבר".

הבכיר האמריקאי ציין כי בפגישה שהתקיימה בין שר החוץ ג'ון קרי לעמיתו האיראני ג'וואד זריף, בשולי עצרת האו"ם בשבוע שעבר, התרשם קרי שהאיראנים מחויבים יותר מבעבר למו"מ עם ארה"ב ושאר המעצמות. ההערכה בממשל היא שנשיא איראן, חסן רוחאני, הוסמך על ידי המנהיג העליון עלי חמינאי לנהל מו"מ ישיר עם ארה"ב בנושא. "בעבר לא הרגשנו שהאיראנים רציניים. עכשיו ברור לנו שהם כן רציניים בניסיון לבדוק אם ניתן להגיע להסכם", אמר הבכיר האמריקאי. "האיראנים הם אלה שאומרים עכשיו שאסור לבזבז זמן. אנחנו לא מרגישים שהם גוררים רגליים".

בבית הלבן סבורים שהסיבה העיקרית לשינוי הגישה באיראן היא התרסקות הכלכלה האיראנית. רוחאני הבטיח בבחירות שיסיר את הסנקציות וישקם את הכלכלה, וכעת הוא מנסה לספק את הסחורה.

אובמה ונתניהו בבית הלבן, אתמולצילום: קובי גדעון/לע"מ

"הממשלה החדשה באיראן מבינה את חומרת המשבר הכלכלי הרבה יותר מהממשלה הקודמת", ציין הבכיר האמריקאי. "אם תוך חצי שנה הכלכלה לא תתחיל להשתקם, ירח הדבש בין הציבור האיראני לבין רוחאני יסתיים".

הנשיא אובמה יצא מהפגישה עם נתניהו אתמול בהרגשה טובה. "לא היה עימות או מחלוקת משמעותית בשיחה עם נתניהו על איראן", אמר הבכיר האמריקאי. "הישראלים יותר סקפטיים, אבל זה מובן. אם האיראנים היו מדברים עלי כמו שהם מדברים על ישראל, גם אני הייתי סקפטי. אבל בסך הכל יש לנו תחושה טובה לגבי התיאום עם ישראל".

האווירה בפגישה בין אובמה לנתניהו היתה שונה מאוד מזו ששררה בפגישה ביניהם במארס 2012. אז בא נתניהו לבית הלבן, דרש שאובמה יציב "קו אדום" פומבי לתוכנית הגרעין האיראנית, ואף איים שישראל תצא לפעולה צבאית חד־צדדית נגד איראן. "כבר כשאובמה היה בירושלים לפני כמה חודשים חלה התקרבות בינו לנתניהו בעניין הקווים האדומים", אמר הבכיר האמריקאי. "אין עכשיו אותה דינמיקה שהיתה במארס 2012".

לדברי הבכיר האמריקאי, נתניהו לא הביע בשיחה התנגדות לעצם קיום מו"מ ישיר בין ארה"ב לאיראן, וביקש בעיקר כי מעצמות המערב לא יקלו את הלחץ על איראן לפני שהמשטר בטהראן ינקוט פעולות משמעותיות לעצירת תוכנית הגרעין. "הישראלים מבינים שאנחנו מתכוונים לבחון את הערוץ הדיפלומטי, אבל מסבירים לנו שהם מעוניינים שננקוט קו קשוח ככל האפשר".

אובמה ונתניהו בבית הלבן, אתמולצילום: אי–פי

בשיחות שהתקיימו בשבועיים האחרונים בין ארה"ב לישראל, לרבות בפגישה בין אובמה לנתניהו, התחייבו האמריקאים לעדכן באופן שוטף על התקדמות המגעים עם איראן. "ישראל אינה חלק מהדיונים של המעצמות עם איראן, אבל אנחנו נשמור אותה בתמונה", אמר הבכיר האמריקאי.

אובמה הבהיר לנתניהו בפגישה שאין כוונה להקל בסנקציות על איראן לפני שתנקוט צעדים בוני אמון בעניין תוכנית הגרעין. הבכיר האמריקאי ציין שארה"ב תדרוש צעדים "שקופים", שניתן לבדוק ולוודא שהם אכן משפיעים על תוכנית הגרעין. לדבריו, ככל שהצעדים האיראניים יהיו משמעותיים יותר, כך ההקלה בסנקציות עשויה להיות משמעותית יותר. ככל שאיראן תנקוט צעדים בלתי הפיכים להגבלת תוכנית הגרעין, כך תהיה התמורה של ארה"ב והמעצמות נדיבה יותר בהקלת סנקציות.

הבכיר האמריקאי ציין כי בנאומו של אובמה באו"ם הוא הציב למעשה שני קווים אדומים, שאם ייחצו יחייבו את ארה"ב להפעיל כוח צבאי. הראשון הוא פיתוח נשק גרעיני על ידי מדינה במזרח התיכון והשני הוא איום צבאי על אחת מבנות בריתה של ארה"ב במזרח התיכון. "דברי הנשיא באו"ם אמורים להקנות לישראל את ההבנה שכאשר מדובר באינטרס ביטחוני אמריקאי, הנשיא יהיה מוכן להפעיל כוח צבאי", אמר הבכיר האמריקאי.

לדבריו, לאובמה אין כל כוונה לאפשר לאיראן להגיע למצב של צפון־קוריאה, שהשיגה נשק גרעיני בחסות המו"מ עם המערב. "המקרה האיראני כלל לא דומה לזה של צפון־קוריאה", אמר. "הנשיא לא מאמין שאפשר לנקוט מדיניות הכלה גרעינית מול איראן. איראן גרעינית מסוכנת הרבה יותר מצפון קוריאה וההשלכות על המזרח התיכון יהיו חמורות הרבה יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ