נתניהו בעצרת האו"ם: אם לא תהיה ברירה, ישראל תפעל לבד נגד איראן

בנאומו הערב, ראש הממשלה הציג כתב אישום מפורט נגד חסן רוחאני. שגריר איראן לאו"ם הגיב לנאום ואמר: שנתניהו לא יחנך אותנו

ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נאם הערב (שלישי) בעצרת האו"ם בניו יורק. בנאומו הגיש ראש הממשלה כתב אישום מפורט נגד הנשיא האיראני, חסן רוחאני. לדברי נתניהו, הנשיא החדש אינו שונה מקודמו בתפקיד. "רוחאני לא נשמע כמו אחמדינג'אד, אבל כשמדובר בתוכנית הגרעין ההבדל היחידי הוא שאחמדינג'אד היה זאב בעור של זאב ורוחאני הוא זאב בעור של כבש". לדברי ראש הממשלה, במידה וישראל תאלץ לפעול לבדה נגד איראן היא תעשה זאת. "לא נאפשר לנשק גרעיני למחוק אותנו מהמפה", אמר.

נתניהו הוסיף: "מה הפך אותו למקובל? רוחאני ייצג את איראן במועצת הביטחון. בזמן הזה איראן רצחה 85 יהודים בבואנוס איירס ו-19 חיילים אמריקאים בערב הסעודית. האם לא היה לו קשר לזה? ברור שכן". לדברי נתניהו, "רוחאני היה מנהל המו"מ הגרעיני של איראן. הוא הוביל את האסטרטגיה שאפשרה לאיראן להתקדם בתוכניתה מאחורי מסך עשן... אני מקווה שאפשר להאמין למילותיו אבל עלינו להתמקד במעשיה של איראן. הסתירה בין דברי רוחאני ומעשי איראן היא בלתי נתפסת".

נתניהו הוסיף כי "רוחאני עמד כאן בשבוע שעבר ושיבח את הדמוקרטיה האיראנית, אבל המשטר שלו מוציא להורג את אזרחיו וכולא אלפים מהם. רוחאני דיבר על הטרגדיה בסוריה אבל איראן תומכת ומחמשת את אסד. המשטר הזה תומך במשטר הסורי שהשתמש בנשק כימי. הלוואי שהייתי יכול להתרגש מקריאתו של רוחאני נגד אלימות וקיצוניות, אבל בשלושים השנים האחרונות איראן אחראית לגל של אלימות באזור ובעולם כולו. הלוואי ויכולתי להאמין לו אבל אני לא. משום שעובדות הן עיקשות". 

נתניהו נואם בעצרת האו"ם, הערבצילום: רויטרס

נתניהו התייחס בהרחבה לנאומו של הנשיא האיראני בעצרת האו"ם. "בשבוע שעבר הבטיח רוחאני שאיראן מעולם לא הטעתה ולא פעלה בחשאיות בכל הנוגע לתוכנית הגרעין שלה'. ב-2002 היא נתפסה בבניית מתקן תת קרקעי. ב-2009 היא נתפסה על חם בונה מתקן ענקי נוסף להעשרת אורניום בהר ליד קום. רוחאני אומר לנו לא לדאוג. הוא מבטיח לנו שזה לא נועד לנשק גרעיני. אתם מאמינים לזה? אם אתם מאמינים הנה כמה שאלות: למה מדינה שטוענת שרק רוצה אנרגיה לצרכי שלום בונה מתקנים תת קרקעיים? למה מדינה עם משאבים טבעיים תשקיע מיליונים באנרגיה גרעינים? למה מדינה שרוצה תוכנית אזרחית ממשיכה להפר החלטות של מועצת הביטחון וסובלת מסנקציות אדירות של המערב? למה מדינה שרוצה שלום מפתחת טילים בליסטיים שנועדו לשאת נשק גרעיני? טילים כאלו בונים למטרה אחת בלבד. למה הם עושים את כל זה? התשובה פשוטה – איראן לא בונה תוכנית גרעין אזרחית, אלא מפתחת נשק גרעיני". 

ראש הממשלה התייחס לנאומו בעצרת אשתקד. "בשנה שעברה ציירתי כאן קו אדום. איראן לא חצתה את הקו הזה, אבל היא נמצאת במצב שהיא יכולה לחצות אותו בהקדם. איראן רוצה להיות במצב שהיא יכולה לעשות זאת מבלי שהקהילה הבינ"ל תוכל לעשות משהו. איראן יכולה לעשות את כל זאת אבל יש לה מחסום אחד – הסנקציות. בעבר אמרתי שיש להפעיל סנקציות קשות ולהחזיר אופציות צבאית אמינה. הרבה מדינות תחת הנהגת ארה"ב הצליחו לייצר סנקציות חזקות וכתוצאה מכך המשטר האיראני סובל מלחץ שהוביל לבחירת רוחאני ובגלל זה הוא מנהל את הקמפיין שלו".

במהלך נאומו ציטט נתניהו דברים של רוחאני שנכתבו בספרו של נשיא איראן על התקופה בה כיהן כראש צוות המשא ומתן האיראני לשיחות הגרעין. "'בזמן שדיברנו עם האירופים בטהראן, התקנו צנטריפוגות בהיספאן'", ציטט נתניהו והוסיף. "אלו מכם שלא יודעים, המתקן בהיספאן הוא חלק בלתי נפרד מתוכנית הגרעין האיראנית. זה המקום בו מעשירים אוראניום המכונה 'עוגה צהובה'. ואם לצטט שוב את רוחאני, 'על ידי יצירת אווירה רגועה, הצלחנו להשלים את העבודה בהיספאן'. הוא הונה את העולם פעם אחת, ועכשיו הוא חושב שהוא יכול לעשות זאת פעם נוספת. אתם מבינים", אמר נתניהו, "רוחאני חושב שהוא יכול לאכול את העוגה הצהובה ולהשאיר אותה שלמה".

"ישראל לעולם לא תסכים לנשק גרעיני שמאיים למחוק אותנו מהמפה. נגד איום שכזה לישראל לא תהיה ברירה אלא לפעול, לא נרשה לאיראן להתחמש. אם ישראל תאלץ לעמוד לבדה, היא תעמוד לבדה. כשנעמוד לבדנו נדע שאנחנו עושים את העבודה בשביל רבים אחרים בעולם".

"ידידיי", הוסיף נתניהו. "הקהילה הבינלאומית מחזיקה את איראן על החבלים. אם אתם רוצים לעשות 'נוק אאוט' בדרכי שלום לתוכנית הגרעין, אל תפחיתו את הלחץ. במקרה של איראן, ככל שהלחץ גבוה יותר הסיכוי להצלחה גבוה יותר".

לקראת סוף נאומו התייחס ראש הממשלה גם לפלסטינים. "ישראל מקווה שהסכסוך ההיסטורי שלנו עם הפלסטינים יסתיים. אני מחויב לפתרון היסטורי ולבניית עתיד טוב יותר לנו ולפלסטינים. יחד עם זאת, אני לא משלה את עצמי שזה יהיה קל.

"תהליך השלום החל לפני שנים רבות. 6 ראשי מממשלה, ואני בניהם, ניסו להשלימו ולא הצליחו. עד כה אף מנהיג פלסטיני לא הסכים לוותר את הוויתורים הכואבים. כדי להשיג שלום, על הפלסטינים להכיר במדינת ישראל. אני מוכן לפשרה היסטורית תמורת שלום אמת, אבל לעולם אוותר על הביטחון של מדינת ישראל ושל אזרחי המדינה שהיא המדינה היחידה לעם היהודי".

בלי ציורי קריקטורות

עם תום נאומו של נתניהו, ביקש סגן שגריר איראן באו"ם, חודדאד סייפי, את זכות הדיבור ותקף את ראש הממשלה. "שנתניהו לא יחנך אותנו. מי שצריך לחנך אותו זו ישראל". השגריר הוסיף כי "אנחנו מציעים שראש הממשלה הישראלי לא יחשוב אפילו לתקוף את איראן - אנחנו מספר אחת בהגנה. נתניהו ניסה להוליך שולל את הגוף המכובד הזה (האו"ם) רק שהפעם לא השתמש בציורי קריקטורות‬"

סייפי סיים את בהתייחסות לדבריו של נתניהו עם המראתו לארה"ב: "מאשימים אותנו שאנחנו מנהלים מתקפת חיוכים. מתקפת חיוכים עדיפה על מתקפה צבאית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ