צוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים ייפגשו היום בפעם השמינית

בפגישה ישתתף גם השליח האמריקאי, מרטין אינדיק. הפגישה תתקיים אחרי הפסקה של שבועיים בגלל עצרת האו”ם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

צוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים ייפגשו היום (חמישי) בפעם השמינית מאז התחדשו השיחות הישירות בין הצדדים בסוף יולי, כך נודע ל"הארץ". בפגישה היום ישתתף גם השליח האמריקאי מרטין אינדיק. אינדיק נחת אתמול אחר הצהריים בישראל אחרי שהשתתף בפגישה בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא אובמה בבית הלבן וכן בפגישת הקוורטט שהתקיימה ביום שישי שעבר בשולי עצרת האו"ם.

הפגישה בין צוותי המשא ומתן מתקיימת אחרי הפסקה של שבועיים עקב עצרת האו"ם. בימים האחרונים התבטאו גם שר החוץ קרי וגם הנשיא אובמה כי יש להאיץ את השיחות בין הצדדים ולהתחיל בדיונים רציניים על סוגיות הליבה. השניים גם התחייבו כי המעורבות האמריקאית בשיחות תוגבר.

במהלך פגישתם השבוע בוושינגטון, האיץ אובמה בנתניהו להתקדם במהירות רבה יותר במשא ומתן עם הפלסטינים ולהתחיל בדיון רציני בסוגיות הליבה - גבולות, ביטחון, פליטים וירושלים.

לבני ועריקאת ביולי האחרון אחרי פגישה משותפת עם ג'ון קריצילום: רויטרס

בכיר בממשל האמריקאי אמר ל”הארץ” כי לצד הדיונים על הגרעין האיראני, אובמה ונתניהו שוחחו באריכות על הנושא הישראלי-פלסטיני. אובמה אמר לנתניהו כי הוא מעריך את הצעדים הקשים שעשה כדי לחדש את השיחות, ובמיוחד את שחרור האסירים.

אובמה סיפר לנתניהו על פגישתו עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) בשולי עצרת האו”ם בניו-יורק בשבוע שעבר. באותה פגישה ביקש עבאס מאובמה כי הממשל האמריקאי יגביר את מעורבותו בשיחות בין ישראל לפלסטינים.

בנאומו בפני העצרת הכללית של האו”ם, לפני כשבוע, אמר אבו מאזן כי הוא תומך בהסכם שלום עם ישראל, אך מתנגד לכל הסדר ביניים עמה. הוא הזהיר כי “חלון ההזדמנויות הולך ונסגר והאפשרויות מצטצמצמות”.

לדברי עבאס, “אנו מסרבים להיכנס למערבולת של הסכם זמני חדש שיהפוך לקבוע בהמשך. מטרתנו היא להשיג הסכמות קבועות ומחייבות והסכם שלום בין המדינות ישראל ופלסטין, שיפתור את כל הסוגיות על הפרק, יענה על כל השאלות ויאפשר לנו להכריז רשמית על סיום הסכסוך וכל התביעות ההדדיות”.

עוד בהתייחס לתהליך השלום אמר עבאס כי “המשא ומתן החדש הוא חדשות טובות, אך הוא אינו מספיק כדי להרגיע את הדריכות או לתת לקהילה הבינלאומית תחושה מוגזמת של שלווה”. לדבריו, “המגעים עם ישראל מחייבים את הקהילה הבינלאומית להפעיל את כל המאמצים כדי לגרום להם להצליח”. עוד אמר עבאס כי “סבב השיחות הנוכחי נראה כהזדמנות האחרונה להשיג שלום צדק. המחשבה על ההשלכות המפחידות וההרסניות של כישלון, חייבת להניע את הקהילה הבינלאומית להגביר את מאמציה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ