ישראל על ההחלטה נגד ברית המילה: "ליבוי רוחות השנאה והגזענות באירופה"

במשרד החוץ ביקרו בחריפות את קריאת "מועצת אירופה" לחקיקה שתגביל את האפשרות לקיים את הטקס. "ההשוואה למילת נשים - בורות מזעזעת"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ישראל מותחת הבוקר (שישי) ביקורת חריפה על החלטת מועצת אירופה השבוע לקרוא למדינות אירופה לחוקק חוקים שיגבילו את האפשרות לקיים טקסי מילה ואף יחייבו את הסכמת הילד להליך. "ישראל קוראת למועצה לבטל מיידית את ההחלטה", אמר דובר משרד החוץ יגאל פלמור בהודעה שפרסם.

"ברית מילה לבנים היא מסורת דתית עתיקת יומין של שתי דתות חשובות, היהדות והאיסלם, והיא נפוצה אף בקרב חוגים נוצריים. כל השוואה של מסורת זו למנהג הפסול והברברי הקרוי 'מילת נשים' הוא בגדר בורות מזעזעת, במקרה הטוב, או השמצה ושנאה דתית, במקרה הרע", כתב פלמור.

פלמור ציין כי הטענות כאילו ברית מילה מזיקה לבריאותם של ילדים או פוגעת בגופם הן טענות שווא, שאינן מבוססות על שום קריטריון מדעי. פלמור טען כי הודעה רשמית מאוגוסט 2012 מטעם אגודת רופאי הילדים בארה"ב, מצביעה על יתרונות רפואיים של מילת תינוקות בנים.

ברית מילה בגרמניהצילום: אי–פי

"החלטתה של האספה הפרלמנטרית של מועצת אירופה נגד ברית מילה היא בגדר התקפה בלתי נסבלת הן על המסורת הדתית המכובדת והעתיקה שעומדת בתשתיתה של תרבות אירופה, והן על הרפואה המודרנית וממצאיה", הדגיש פלמור. "החלטה זו מטילה כתם מוסרי כבד על המועצה כולה, והיא מביאה לליבוי רוחות השנאה והגזענות באירופה. אנו קוראים למועצת אירופה לפעול לביטולה ללא דיחוי".

בתחילת השבוע פרסמה מועצת אירופה הודעה תחת הכותרת "זכות הילדים לשלמות גופנית", ובמסגרתה התייחסה לטקס ברית המילה העתיק כחלק משורת פגיעות גופניות בילדים, בהם מילת נשים ו"התערבויות כירורגיות בילדות המוקדמת במקרים של ילדים בין-מיניים וכפייה של ניתוחים פלסטיים, פירסינג וקעקועים". בהחלטה נכתב, כי מי שתומך במילת ילדים ובפגיעה אחרת בילדים "נוטה להציג אותה כחיונית לילדים עצמם, חרף עדויות ברורות לכך שההיפך הוא הנכון". ההחלטה התקבלה ברוב של 78 תומכים מול 13 מתנגדים ו-15 נמנעים.

מועצת אירופה היא גוף שפועל מאז 1949 וחברות בו 47 מדינות. לישראל יש בו מעמד של משקיפה. חשיבותה של ההחלטה היא סמלית והצהרתית בלבד ואינה מחייבת. למועצה עצמה אין יכולת אכיפה.

ח"כ נחמן שי (העבודה) אמר בתגובה כי ״החלטת מועצת אירופה בעניין ברית המילה מעידה על בורות וחוסר הבנה יסודיים של אחד מן המנהגים היהודים המקודשים ביותר. עבור העם היהודי זוהי דרך שעמדה במבחנים זה אלפי שנים ועתה באה מועצת אירופה ובמחי יד מוחה אותו. בכוונתי לדרוש דיון חוזר במועצת אירופה בזמן הקרוב ביותר. עד אז נפעל כבר אצל עמיתינו במדינות אחרות כדי להשהות החלטה זו, אשר עלולה להניע מדינות באירופה לחקיקה האוסרת את ברית המילה. זוהי יזמה שיש לבלום אותה - פה ועכשיו״.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ