בי-ם מכחישים מחלוקת: נתניהו ואובמה מסכימים על הצורך למנוע גרעין איראני

הנשיא האמריקאי אמר כי לאיראן תידרש לפחות שנה כדי להשיג פצצה, ובירושלים טוענים כי לוחות הזמנים שהציג נתניהו מתייחסים לצבירת אורניום מועשר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בירושלים דחו הערב (שבת) את הטענות כי יש מחלוקת בין ישראל לארה"ב לגבי לוחות הזמנים שבהם תוכל איראן להשיג נשק גרעיני. גורמים מדיניים הסבירו כי ההבדל בלוחות הזמנים נובע מכך שראש הממשלה נתניהו מתייחס לפרק הזמן שנחוץ לאיראן כדי להשלים את צבירת כמות האורניום המועשר ברמה של 20% בעוד שהנשיא אובמה התייחס לזמן הנחוץ להשלמת ייצור פצצה גרעינית.

הדברים נאמרו בעקבות הראיון שהעניק הנשיא אובמה לסוכנות הידיעות אי-פי ובו הבהיר כי הערכת המודיעין האמריקאית הינה שאיראן זקוקה לשנה ואולי אף יותר כדי לפתח יכולות לייצור נשק גרעיני. זאת בתשובה לשאלה שעסקה בדבריו של ראש הממשלה נתניהו, לפיהם איראן תזדקק לכמה חודשים בלבד.

"ראש הממשלה נתניהו והנשיא אובמה רואים עין בעין את הצורך למנוע מאיראן נשק גרעיני", אמרו הגורמים המדיניים. "הזמן הקריטי שראש הממשלה נתניהו מתייחס אליו אינו הזמן להשלמת ייצור פצצה גרעינית, אלא הזמן הדרוש לאיראן להשלמת העשרת האורניום - שהוא המרכיב החשוב ביותר להכנת נשק גרעיני".

אובמה ונתניהו בבית הלבן, בשבוע שעברצילום: בלומברג

הגורמים המדיניים הוסיפו כי אם איראן תצבור מספיק אורניום ברמה של 20% ותחליט להשלים את העשרת האורניום לרמה של 90% ממנה ניתן לייצר פצצה גרעינית "היא יכולה לעשות זאת תוך שבועות ספורים מיום ההחלטה".

בירושלים הדגישו כי ראש הממשלה נתניהו אינו שולל משא ומתן דיפלומטי עם איראן, אך הוא עומד על כך שמשא ומתן זה יביא לפירוק יכולת העשרת האורניום של איראן.
"אין סיבה שאיראן שטוענת שהיא רוצה אנרגיה גרעינית לצרכי שלום בלבד תישאר עם יכולות העשרה שמאפשרות פיתוח חומר בקיע הדרוש לייצור פצצה. 17 מדינות כולל קנדה ומקסיקו מפיקות אנרגיה גרעינית ללא העשרה", אמרו הגורמים המדיניים. "איראן מבקשת להישאר עם צנטריפוגות להעשרה ועם כור מים כבדים רק משום שאלה משמשים לפיתוח נשק גרעיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ