ויכוח בין חוקרים בכנסת לצה"ל בעניין העיסוק התקשורתי במתאבדים

ראש מחלקת בריאות הנפש בצה"ל: "אנו לא אוהבים פרסום של נתוני ההתאבדות". מנהלת מרכז המחקר והמידע של הכנסת: "חשוב שיהיה דיון ציבורי"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ועדת הקליטה והעלייה של הכנסת קיימה הבוקר (ראשון) דיון בעניין התאבדות בקרב חיילים עולים חדשים. זאת, בעקבות פרסום דו"ח מרכז המידע והמחקר של הכנסת “בהארץ”, שלפיו 37% מהחיילים שהתאבדו בשנים האחרונות היו עולים.

בדיון אמר ראש מחלקת בריאות הנפש בצה”ל, אל”מ אייל פרוכטר כי החשש מפרסום “הנתונים העדינים” נובע מהרצון לכבד את משפחות החיילים. כמו כן לדבריו, פרסום הפרטים עלול לעודד התאבדויות בקרב חיילים. “אנחנו יודעים כי לאורך ההיסטוריה היה אלמנט של הדבקה וחיקוי”, ציין פרוכטר, והוסיף: “אנחנו מאוד לא אוהבים שום פרסום בתקשורת על נתוני ההתאבדות”.

בתגובה לכך טען פרוכטר כי הוא מציג את נתוני ההתאבדויות בפני ועדת המשנה לכוח האדם של ועדת החוץ והביטחון, וכן בפני הוועדה הבין־משרדית למניעת אובדנות. לדבריו, הוא מציג את הנתונים בוועדה הבין־משרדית "כי אני יודע שהם לא יפורסמו".

“אנחנו בשנה השביעית לקיומה של התוכנית למניעת האובדנות בצה”ל - ובירידה עקבית של יותר מ–40% בבמוצע הרב־שנתי, זו מגמה שתופסת תאוצה”, אמר פרוכטר. “ב-2012 התאבדו בצה”ל 14 חיילים. לא היה נתון כזה כבר 40 שנה”. לפי נתונים נוספים שהציג, שיעור ההתאבדויות בצה”ל נמוך כיום מזה של האוכלוסייה הכללית, ובהשוואה אליו עומד על 90%. כמו כן, נציגי ער”ן שהשתתפו בדיון אמרו כי 3,000 חיילים יצרו קשר עם קו התמיכה הטלפוני של העמותה בשנה האחרונה - מתוכם מאות עולים.

עם זאת, ד”ר ישראל אורון מאוניברסיטת חיפה, שהיה חבר בוועדת ההיגוי בתוכנית הלאומית למניעת אובדנות והשתתף בדיון, טען כי לפי נתוני מערכת הביטחון, עד 2005 עמד שיעור המתאבדים על 170%. “על צה”ל להקפיד לפרסם לא רק את שכיחות ההתאבדויות, אלא גם את השכיחות לגודל הצבא”, אמר.

אל"מ אייל פרוכטרצילום: דובר צה"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ