6 חודשי עבודות שירות לשוטר שבעט בפלסטיני וגרם לו לכריתת אשך

חרף חומרת העבירה, שירות המבחן התרשם כי השוטר הוא אדם נורמטיבי המתפקד באופן תקין. במח"ש ובפרקליטות שוקלים לערער על קלות העונש

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

בית משפט השלום בבאר שבע גזר היום (ראשון) חצי שנת עבודות שירות ופיצוי כספי בסך 24 אלף שקלים על שוטר שבעט במפשעתו של שוהה בלתי חוקי וגרם לו לכריתת אשך. במחלקה לחקירות שוטרים שוקלים כעת לערער על קולת העונש.

האירוע התרחש באפריל 2008, כאשר הנאשם, יחד עם חברו ליחידת הפרשים של המשטרה, סייר בגן יבנה כדי לאתר שוהים בלתי חוקיים. השניים לכדו את המתלונן, שעבד בבניין. לאחר שכבר הזדהה ונעצר, תפס אחד השוטרים את המתלונן, סובב את ידו ותחקר אותו לגבי מעסיקו, בעוד השוטר המואשם בעט במפשעתו בחוזקה, מה שהביא לריסוק אחד מאשכי המתלונן וכריתתו. למרות שהוצע לו קבלת טיפול רפואי המתלונן סירב לקבלו, מה שככל הנראה גרם להחמרת מצבו.

הפרקליטות ציינה כי המעשה פגע בשני ערכים - שלמות הגוף של המתלונן ותדמיתה של המשטרה - וכן שנסיבות העבירה חמורות במיוחד, כיוון שלא היה צורך בנקיטת אלימות נגד המתלונן. עוד נטען כי השוטר ניצל לרעה את מעמדו ואת פערי הכוחות בין הצדדים וכי לא מדובר בשימוש בכוח שחורג מן הסביר, אלא באלימות שאין לה הצדקה. אך על אף חומרת העבירה, שירות המבחן התרשם כי השוטר הוא אדם נורמטיבי המתפקד באופן תקין במסגרות חייו השונות והמליץ על עבודות שירות בלבד.

שוטרצילום: אוליבייה פיטוסי

השופט אור אדם גזר על השוטר שישה חודשי מאסר בפועל, שהומר בעבודות שירות במרכז טניס בדרום, פיצוי כספי למתלונן ועשרה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים. השוטר השני, שסובב את ידו של המתלונן, ספג נזיפה חמורה בהליך משמעתי נפרד. בית המשפט הביא בחשבון את הנזקים שנגרמו למואשם, שהודח מהמשטרה, את התנהגותו החיובית והנורמטיבית ואת תרומתו לחברה במסגרת תפקידו.

"לא ניתן להתעלם מהחבלה הקשה שנגרמה למתלונן", כתב השופט אדם. "ריסוק של אשך שהביא לכריתתו אינו עניין של מה בכך. הוא מלמד על עוצמת המכה שהונחתה ומביא לנזק ממשי, הן במישור הגופני המיידי והן במישורים אחרים, שקשה להעריכם ואינם נדרשים להוכחה. גם העובדה שמדובר בחבלה חמורה שנגרמה על ידי שוטר מחייבת החמרה מעבר לחבלה חמורה הנגרמת ללא נסיבות מיוחדות. בתי המשפט הדגישו לא אחת כי יש להוקיע על ידי ענישה מחמירה כל שימוש באלימות שנעשה על ידי שוטרים".

"בית המשפט הרשיע את הנאשם ואנו סבורים שמדובר בעונש הולם בנסיבות הללו", אמרה עו"ד אסתר בר־ציון שייצגה את השוטר, יחד עם עו"ד ויקטור אוזן. "מדובר בשוטר לשעבר ששירותו היה ללא דופי, שוטר מצטיין שעסק בהצלת חיים. בית המשפט עשה את האיזון, וקיבל את הבקשה שלנו שבשל נסיבות המקרה המאסר יהיה בעבודות שירות, שכן לא מדובר בעבריין". במח"ש ובפרקליטות המדינה אמרו אתמול כי ישקלו לערער על העונש, מכיוון שדרשו לגזור על השוטר מאסר בפועל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ