בכיר פלסטיני: קצב השיחות עם ישראל הוגבר, אך לא הושגה התקדמות

היום נועדו לבני ומולכו עם עריקאת ומוחמד שתייה בפעם התשיעית. הבוקר אמר אבו מאזן כי פרק הזמן שהוקצה לשיחות מספיק כי כל סוגיות הליבה נדונו בעבר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

צוותי המשא ומתן של ישראל והרשות הפלסטינית נפגשו היום (שני) בירושלים, כך נודע ל"הארץ". זו הפגישה התשיעית בין הצוותים מאז התחדשו שיחות השלום בסוף חודש יולי.

בפגישה השתתפו מהצד הישראלי שרת המשפטים ציפי לבני, שמנהלת את השיחות מטעם הממשלה, ושליחו של ראש הממשלה יצחק מולכו. מהצד הפלסטיני השתתפו בפגישה סאיב עריקאת ומוחמד שתייה.

בכיר פלסטיני, שצוטט בעילום שם בסוכנות הידיעות רויטרס, אמר כי קצב השיחות בין ישראל לפלסטינים הוגבר. לדבריו הצדדים הסכימו לערוך יותר פגישות ולקיימן במשך פרק זמן של עד שמונה שעות כל אחת. לדברי הבכיר הפלסטיני, הממשל האמריקאי יקיים בחודשיים הקרובים הערכת מצב לגבי הדרכים לגישור על הפערים בין הצדדים. "עד כה לא השגנו כל התקדמות", אמר הבכיר הפלסטיני. 

חברי הכנסת יצחק (בוז'י) הרצוג וחיליק בר נפגשים עם אבו מאזן היוםצילום: רויטרס

לאחרונה סיכמו הצדדים על הגברת קצב הפגישות ביניהם לשתיים בשבוע. כמו כן סיכמו הצדדים כי המעורבות האמריקאית בשיחות תוגבר כמענה לדרישה הפלסטינית. השליח האמריקאי לתהליך השלום מרטין אינדיק השתתף בפגישה הקודמת בין הצדדים שהתקיימה ביום רביעי שעבר אולם לא השתתף בפגישה שהתקיימה היום.

הבוקר נערך במוקאטעה ברמאללה מפגש בין הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) לחברי השדולה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. במפגש התייחס אבו מאזן למתיחות בגדה בשבועות האחרונים וגינה את אירוע הדקירה בפסגות והרג החייל בחברון. הוא התייחס גם להרג ארבעה צעירים פלסטינים בקלנדיה ובמחנות הפליטים ואמר כי הוא מגנה כל שפיכות דמים באשר היא ומתנגד להרג. אבו מאזן אמר כי הוא מצפה שהעמדה הזו תהיה ברורה לכולם כולל לישראלים. הנשיא הפלסטיני התייחס לתיאום הביטחוני בין ישראל לרשות ואמר שהתיאום מתבצע על בסיס יומיומי והגיע לשיאו, ולכן לא מובנת מבחינתו הפשיטות שעושה צה”ל בתוך הערים ומחנות הפליטים. לדברי עבאס הפשיטות עשויות לפגוע בתיאום הביטחוני.

באשר למשא ומתן אמר אבו מאזן שבשיחות נידונות סוגיות הליבה, בהן גבולות ירושלים והפליטים ומערכת היחסים שתהיה בין שתי המדינות. לדבריו, פרק הזמן שהוקצה למשא ומתן מספיק מאחר וכל הסוגיות כבר נדונו בעבר.

אבו מאזן אמר עוד שהוא בעד הפעלת הוועדה המשולשת לטיפול בסוגיית ההסתה “קיימת הסתה משני הצדדים ולכן כעת הזמן להפעיל את הוועדה הזו”, אמר.

הנשיא הפלסטיני שב ותקף את המשך הבנייה בהתנחלויות ואמר כי בעיני הפלסטינים כל ההתנחלויות הן לא לגטימיות .והזהיר מהמשך ההתגרות מצד גורמי ימין קיצוני בעניין התפילה במסגד אלאקצא וציין כי דברים כאלו עלולים לפגוע קשות במשא ומתן לשלום. הנשיא שדיבר בערבית ודבריו תורגמו לעברית הדגיש כי המשא ומתן המתנהל הוא ההזדמנות האחרונה “זה מפחיד ולכן אנו רציניים מאוד בכוונתניו להגיע להסדר”

אבו מאזן התעלם באופן מופגן מנאומו של נתניהו אתמול בבר אילן ולשאלת הארץ מהיא תגובתו לתביעה של נתניהו בעניין המדינה היהודית אמר “כאן לא מנהלים משא ומתן”

חברי הכנסת חיליק בר ובוזי הרצוג שדיברו במפגש הדגישו שהם יחד עם חברי הכנסת שהגיעו ציבור רחב שמאמין בהסדר עם הפלסטינים על עיקרון שתי המדינות וכי רוב הציבור בישראל תומך בהסדר והם יתנו גיבוי לכל מהלך העשוי לקרב בין שני הצדדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ