פרשת הרפז

בניהו משך את תביעת הדיבה נגד מקאן אריקסון

לפי הסדר הפשרה בין דובר צה"ל לשעבר לבין יו"ר משרד הפרסום, המחלוקת תישאר ללא הכרעה. הפשרה תמנע את עדותם המסקרנת של בכירי המעורבים בפרשה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

פשרה הושגה אמש (שני) בין דובר צה"ל לשעבר תא"ל (במיל') אבי בניהו, לאילן שילוח, יו"ר חברת הפרסום מקאן אריקסון, בעניין תביעת הדיבה שהגיש בניהו נגד מקאן אריקסון ושילוח לאחר פרסום מודעת "הפוטש בקריה הצליח (כנראה)", בעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"הארץ". הצדדים הסכימו שבניהו ימשוך את תביעת הדיבה אף שהמחלוקות ביניהם נותרות בעינן, כל צד יישא בהוצאות המשפט שלו ושילוח יתרום 50 אלף שקל ליחידה קרבית.

בניהו תבע דיבה משילוח וחברת מקאן אריקסון לאחר ששילוח הודה שיזם ומימן את פרסום המודעה בעיתונים. שילוח הגדיר את המודעה "מחאה פוליטית", המשקפת את דעתו האישית כאזרח. "המודעה לא הוזמנה על ידי באופן שרירותי סתם כך, אלא על רקע הנסיבות שאותן אתאר להלן: כאזרח במדינה, וכמי שמעורה מאוד בתחום המדיה והתקשורת, אני מתעניין ועוסק כל הזמן בנושאים שונים העולים על סדר היום הציבורי", כתב שילוח בתצהיר לבית המשפט. "עצם קיומו של סכסוך פומבי ומתוקשר בין הדרג הצבאי לדרג המדיני נראה בעיני חמור, הן לאור העובדה שבמדינה דמוקרטית הצבא כפוף לדרג המדיני ולכן סכסוך ביניהם בלתי מתקבל על הדעת, והן לאור חשיבותם של יחסים תקינים בין דרג צבאי לדרג מדיני לביטחון המדינה".

חברת מקאן אריקסון טענה שהיא עומדת מאחורי הפרסום, וביקשה לזמן עדים למשפט התביעה - בהם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, עוזרו אל"מ (במיל') ארז וינר, שר הביטחון לשעבר אהוד ברק, ראש מטהו יוני קורן, האלוף במילואים יואב גלנט, סא"ל (במיל') בועז הרפז, וכמה עיתונאים ובהם אילה חסון מערוץ 1 וד"ר רונן ברגמן.

לפני שלושה שבועות החליט שופט בית המשפט המחוזי מרכז, יעקב שינמן, לקבל את בקשת חברת מקאן אריקסון ולזמן את העדים לעדות. תאריכי הדיון נקבעו לשבוע האחרון של דצמבר, והמשפט עשוי היה להפוך משפט־הראווה בפרשת מסמך הרפז - עם עדויות כל המעורבים בפרשה, לרבות בניהו ושילוח.

בה בעת הציע השופט שינמן לצדדים לקיים הליך גישור, בראשות נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז בלוד, השופטת הילה גרסטל. פגישה ראשונה בין שני הצדדים התקיימה לפני שלושה שבועות. הוחלט שתוכן הפשרה יישאר סודי.

בהסדר הגישור הסכימו הצדדים כי “בשל הרצון לפעול לטובת מדינת ישראל בכלל ולטובת צה”ל ומפקדיו בפרט”, יסתיימו ההליכים בתיק לשון הרע. “בכוח הרצון הטוב, והגם שהצדדים מסכימים שהמחלוקות העובדתיות יוותרו ללא הכרעה, מבהירים אילן שילוח ומקאן אריקסון כי לא היתה כל כוונה שישתמע מהמודעות שתא”ל (מיל’) אבי בניהו היה מעורב בכתיבת והפצת מסמך הרפז, כפי שאף נקבע על ידי מבקר המדינה בהמשך, ולא היתה כוונה לקשור בינו ובין הרפז גם אם כך השתמע”, נכתב בהסדר הגישור. עוד נקבע כי על שילוח לתרום, “מתוך אזרחות טובה וללא קשר לחילוקי הדעות שבין הצדדים”, 50 אלף שקל ליחידה קרבית של צה”ל, בתוך 30 יום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ