גנץ: פירוק הנשק הכימי בסוריה והמו"מ עם איראן - חיוביים ושליליים כאחד

הרמטכ"ל הסביר ששני התהליכים חיוביים אם יתממשו, ושליליים אם לא יתממשו. לדבריו, המבחן יהיה "מבחן המעשים ולא אופיה של המעשייה"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ”ל, בני גנץ, אמר היום (שלישי) בבוקר כי הוצאת הנשק הכימי מסוריה והאפשרות שנפתחה לשיח דיפלומטי שיוביל לעסקה עם איראן הן התפתחויות חיוביות ושליליות בעת ובעונה אחת. לדברי הרמטכ"ל, בכנס מרכז בגין־סאדאת למחקרים אסטרטגיים של אוניברסיטת בר אילן, שני תהליכים חיוביים אם יתממשו, ושליליים אם לא יתממשו.

גנץ מנה תהליכים נוספים במזרח התיכון שיש להם פוטנציאל דומה: הסדר עם הרשות הפלסטינית, השפעת הפעילות המצרית על ההברחות, והצלחת הממשל הלבנוני בניסיונותיו לחזק את משילותו. "במרחב עמום כזה עלינו לוודא שאנו מתנהלים לאור המעשים והתוצאות, ולא רק על פי ההצהרות", אמר גנץ. "במלים אחרות - מבחן המעשים ולא אופיה של המעשייה. כך הם פני הדברים לגבי קצו של עידן אסד, כך גם לגבי אפשרות של הפסקת ההתעצמות הגרעינית באיראן".

גנץ התמקד בניסיון להעריך כיצד תיראה המלחמה הבאה, ומה יהיו האיומים שצה"ל יעמוד נגדת בשנת 2025. "יכולות האויב נמצאות כאן ממש מעבר לפינה. הארגונים האלה (ארגוני הטרור והג'יאהד העולמי) מחזיקים יכולות שאין למדינות. לחיזבאללה יש יכולת שאין למדינות - בהיקף, בעוצמה, באיכות ובדיוק".

הרמטכ"ל בני גנץצילום: מוטי מילרוד

השר להגנת העורף, גלעד ארדן, התייחס גם הוא לאיום הטילים ואמר שהוא מחייב חשיבה אחרת לחלוטין כיצד להדוף אותו. "גם התרחישים האופיטימיים ביותר של צה"ל צופים שכאשר ישוגרו לכאן אלפי טילים ביממה, שום מערכות הגנה אקטיביות לא יוכלו להתמודד (אתם) בעת ובעונה אחת, ובסופו של דבר יפלו הרבה מאוד טילים בעורף האזרחי", אמר ארדן. לפי נתונים שהציג, לכ-650 אלף דירות בישראל אין פתרון מיגון מפני התקפות.

צוות הפקחים של האו”ם החל שלשום בפירוק סוריה מנשק כימי. סוכנות הידיעות אי־פי דיווחה מפי בכיר באו”ם כי פקחי הארגון, הנמצאים על אדמת סוריה, יעסקו בהשמדת מצבורים, ראשי קרב כימיים, פצצות המוטלות מהאוויר, ואמצעי הפקה שונים. לפי ההסכם שהושג בחודש שעבר בין שר החוץ האמריקאי ג’ון קרי לעמיתו הרוסי סרגיי לברוב, סוריה נדרשת להשמיד את מצבורי הנשק הכימי שלה עד אמצע 2014. שר החוץ קרי שיבח אתמול את המשטר הסורי על שיתוף הפעולה בפירוק הנשק הכימי ואמר כי “משטר אסד ראוי קרדיט על כך שהחל בפעילות בתוך זמן קצר, כפי שציפינו ממנו. קרי הודה גם לרוסיה, שהיה לה “חלק חשוב בהוצאת המשימה לפועל”.

נשיא ארה”ב ברק אובמה אמר בשבת כי איראן נמצאת במרחק של לפחות שנה מיכולת לייצר נשק גרעיני, והוסיף כי חששותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מהשיחות האפשריות עם איראן מוצדקים. “ההערכות שלנו בדבר פרק הזמן שיידרש לאיראנים לייצר נשק גרעיני עדיין מדברות על שנה ויותר”, אמר אובמה בתשובה לשאלה על הערכתו של בנימין נתניהו מהשבוע שעבר - שאיראן נמצאת במרחק כשישה חודשים מפצצה. “למעשה”, הוסיף, ”ההערכה שלנו כנראה יותר שמרנית מההערכות של המודיעין הישראלי, ואנחנו חולקים אתם הרבה מאוד מידע מודיעיני”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ