נתניהו דחה בקשה של הפלסטינים והאמריקאים להקדים שחרור אסירים

ישראל סירבה לדרישת הפלסטינים להקדים בשבועיים וחצי את שחרור הקבוצה השנייה, אך התחייבה בפני ארה"ב כי תמשיך במחוות חרף העלייה במעשי האלימות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה בקשה של הרשות הפלסטינית והממשל האמריקאי להקדים בשבועיים וחצי את שחרור הקבוצה השנייה של אסירים פלסטינים, כך נודע ל”הארץ”. הפלסטינים ביקשו כי השחרור יתבצע לרגל חג הקורבן שיתחיל ביום ראשון הקרוב, ולא ב-29 באוקטובר כפי שסוכם בין הצדדים כאשר חודשו שיחות השלום בסוף חודש יולי.

בשבועות האחרונים התקיימו מגעים בין ישראל, הרשות הפלסטינית וארה”ב בנושא האסירים. המגעים החלו בעקבות ההסלמה הביטחונית בגדה המערבית במהלך חודש ספטמבר ומחאות שרי הימין שדרשו לעצור את שחרור האסירים.

בסוף חודש יולי אישרה הממשלה שחרור של 104 אסירים פלסטינים שכלואים מהתקופה שלפני הסכמי אוסלו. כל האסירים נשפטו למאסרי עולם או לתקופות מאסר ארוכות ביותר על מעורבות בפיגועים שבהם נרצחו אזרחים ישראלים. הממשלה החליטה כי הם ישוחררו בארבע קבוצות במהלך תשעת חודשי המו”מ עם הפלסטינים.

נשיא ארה"ב אובמה ויו"ר הרשות הפלסטינית עבאס בפגישתם בשולי עצרת האו"םצילום: אי–פי

כדי להשיג תמיכה של כמה משרי הממשלה הכניס ראש הממשלה בנימין נתניהו סעיף להחלטת הממשלה לפיו תהליך שחרור האסירים יהיה תלוי בהתקדמות המו”מ המדיני. עם זאת, הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן) טען כי לפי ההבנות שהושגו בתיווך אמריקאי, שחרור האסירים יתבצע בתמורה להתחייבות פלסטינית להקפיא את המהלכים החד־צדדיים באו”ם וכלל אינו קשור לקצב התקדמות שיחות השלום.

במהלך חודש ספטמבר חלה הסלמה בתקריות הביטחוניות בגדה המערבית. לפי דו"ח שפרסם שירות הביטחון הכללי לפני כמה ימים “נרשמה עלייה חדה בהיקף הפיגועים” במהלך ספטמבר. בעוד שבאוגוסט תועדו 68 פיגועים בגדה, בספטמבר נרשמו 104. בשני אירועים נהרגו שני חיילי צה”ל – תומר חזן שנרצח על ידי פלסטיני שעבד עמו במסעדה וגל קובי שנהרג מירי בחברון.

על אף שהרמטכ”ל בני גנץ ובכירים נוספים בצה”ל טענו כי מדובר באירועים בודדים שאינם מסמנים הסלמה מאורגנת ומכוונת מלמעלה, שרי הימין החלו להפעיל לחץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיב באמצעות עצירת תהליך שחרור האסירים הפלסטינים.

אחרי האירועים שבהם נהרגו שני חיילי צה”ל שיגר יו”ר “הבית היהודי”, שר הכלכלה נפתלי בנט מכתב לראש הממשלה נתניהו יחד עם עוד ששה שרים - אורי אריאל, אורי אורבך, ישראל כץ, יאיר שמיר, עוזי לנדאו וסופה לנדבר.

במכתב קראו השרים לנתניהו “לכנס בהקדם את מליאת הממשלה על מנת לדון בהמשך מדיניות שחרור האסירים לאור ההתפתחויות האחרונות”. גם יו”ר הקואליציה, יריב לוין, החריף את אתמול את הטונים הביקורת על נתניהו קרא למקד את המאבק בתהליך המדיני בו ולא בשרת המשפטים ציפי לבני.

“לבני היא שליחה - היא לא בעלת סמכות ולא יכולה לקבל החלטות ללא הובלתו של ראש הממשלה. לא צריך לעשות הנחות: כל דבר שקורה שם ראש הממשלה הוא שמוביל אותו לטוב ולרע”, אמר לוין בראיון לערוץ 7.

פקיד ישראלי בכיר שביקש לשמור על עילום שם בשל רגישות הנושא ציין כי בימים האחרונים פנו בכירים אמריקאים ובכירים פלסטינים ללשכת ראש הממשלה וביקשו לקבל הבהרות לגבי שחרור האסירים, בין השאר בשל הלחצים שמפעילים שרי הימין לעצור את שחרור האסירים.

שליחו של ראש הממשלה יצחק מולכו שוחח בנושא לפני כמה ימים גם עם השליח האמריקאי מרטין אינדיק וגם עם ראש צוות המו”מ הפלסטיני סאיב עריקאת והעביר להם מסר מנתניהו לפיו ישראל תעמוד בהתחייבותה ותשחרר את קבוצת האסירים השנייה כמתכונן. הקבוצה תמנה כ-25 אסירים והם ישוחררו ב-29 באוקטובר.

עם זאת, הפלסטינים גם העבירו ישירות לישראל וכן דרך האמריקאים בקשה לשינוי ההבנות ולהקדמת מועד השחרור בשבועיים וחצי. פקיד בכיר אחר שמעורה בסוגיה ציין כי ישראל דחתה את הבקשה הפלסטינית והבהירה כי האסירים ישוחררו, אולם בהתאם להבנות ולמועדים שסוכמו בתחילת השיחות. הפקיד הבכיר הוסיף כי “לא לקחנו על עצמנו שום התחייבות בנושא הקפאת בנייה בהתנחלויות”.

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ