לפיד: הפלסטינים לא צריכים להצהיר שהם מכירים במדינה יהודית

יו”ר יש עתיד הבהיר בראיון לרשת בלומברג כי רה”מ מכיר את עמדתו בנושא: “אבא שלי לא הגיע לחיפה מהגטו בבודפשט כדי לזכות בהכרה מאבו מאזן”

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים51
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת , השר , הודיע כי הוא מתנגד להתניית בכך שיכריזו שהם מכירים בישראל כמדינה יהודית.

לפיד התראיין אתמול (שלישי) לצ’רלי רוז ברשת בלומברג ואמר את הדברים המנוגדים לעמדתו המוצהרת של ראש הממשלה . “אני לא חושב שאנחנו זקוקים להצהרה מהפלסטינים שבה הם מכירים במדינה יהודית", אמר, "אבא שלי לא הגיע לחיפה מהגטו בבודפשט כדי לזכות בהכרה . הקונספט של מדינת ישראל לטעמי הוא שאנחנו מכירים בעצמנו. אחרי 2,000 שנים שבהן היינו תלויים באנשים אחרים, אנו עצמאיים כיום וקובעים את החוקים שלנו”.

השר לפיד הדגיש בראיון כי הציג את עמדתו בנושא לנתניהו בשיחות פרטיות שניהלו. לפיד סירב לפרט את עמדותיו בנוגע לסיום הסכסוך בשל המשא ומתן המתנהל ואמר ששר החוץ האמריקאי הוא האדם היחיד המוסמך לדבר על ההתקדמות בדיונים בין ישראל לפלסטינים. עם זאת, לפיד חזר ואמר כי הוא דוחה כל פתרון שיכלול חלוקה של ירושלים והעריך שהפלסטינים יוותרו על דרישותיהם בבירת ישראל.

לצפייה בראיון

“הישראלים והפלסטינים רוצים שני דברים שונים: הפלסטינים רוצים שלום וצדק, הישראלים רוצים שלום וביטחון”, הסביר לפיד את הסיבה לכך ששני הצדדים לא הצליחו להגיע להבנות ביניהם עד כה. שר האוצר סירב לומר בראיון אם הוא תומך בהשארת נוכחות צבאית ישראלית בבקעת הירדן. “אחד הדברים הטובים שקרו למשא ומתן, שהוא חשוב לי מאוד ולא היה קורה בלי מפלגתי, הוא שיש ציפיות נמוכות", הוסיף, "אני אוהב ציפיות נמוכות. זה מאפשר לדיונים להתקדם בנתיב חשאי”.

לפיד הכחיש – בסופו של דבר – להתמנות לתפקיד שר האוצר כברירת מחדל. “זה מיתוס”, אמר. לדבריו, “היינו בעיצומו של המשא ומתן הקואליציוני. היה רגע שבו נשאתי ונתתי עם עצמי ואמרתי: ‘למה הצטרפת לפוליטיקה?’ אני חושב שיכולתי להיות שר חוץ טוב, אבל הלכתי לפוליטיקה בגלל מעמד הביניים והרצון לשפר את מעמדם. לא עושים זאת כשר חוץ אלא כשר אוצר”.

יו"ר מפלגת יש עתיד מתח ביקורת על מפלגת קדימה וטען שקריסתה נבעה מכך שמעולם לא נפרדה מהעמדות הימניות שבהן אחזו רבים מחבריה. “הסיבה שקדימה התמוטטה היא שהיא מעולם לא היתה מפלגת מרכז, אלא שבר של הליכוד", אמר, "אלה היו אותם פרצופים, אבל עם לחן חדש בניצוחו של . אני באתי לזירה עם 19 חברי כנסת שכולם חדשים. לא היה לנו פוליטיקאי מקצועי אחד, ועדיין אין. זה הצליח לנו. לא היה אופורטוניזם בדרך שהמפלגה שלנו נוצרה”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ