מתנחלים תקפו בית ספר בכפר בשומרון ושרפו מאות עצי זית

תלמידים מכפר ג'אלוד סיפרו כי לפחות 20 בני אדם יידו אבנים לעבר בית הספר ופגעו במכוניות מורים בעוד הם מסתתרים בכיתות הנעולות. ארבעה חשודים תוחקרו

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

קבוצת ישראלים, כפי הנראה מתנחלים ממאחזים שממזרח להתנחלות שילה שבשומרון, תקפו היום (רביעי) בית ספר בכפר ג'אלוד שעה שהיו בו תלמידים וכן העלו באש את מטעי הזיתים. ארבעה מהחשודים בתקיפה נעצרו לחקירה.

מפרטי המקרה עולה כי בסביבות השעה 12:00 פרצה קבוצת ישראלים לבית הספר היסודי, יידו אבנים לעבר הכיתות והשליכו אבנים גדולות לעבר חמש מכוניות חונות של המורים. באותו זמן, קבוצה או קבוצות אחרות הציתו אש במטעי הזיתים של הכפר. לפי הערכת כוח מכבי האש הפלסטיני שהוזעק משכם, נפגעו כ-400 עצי זית. התקיפה המשולבת הצליחה על אף שגורמים צבאיים אמרו ל"הארץ" שכוחות צה"ל תוגברו באזור לאור הערכת מצב מוקדמת.

הכפר ג'אלוד מוקף במאחזים אש קודש, עדי עד, אחיה ושבות רחל,שנמצאים במרחק כמה מאות ואף עשרות מטרים מבתיו. באתר "הקול היהודי" נכתב כי תקיפת הכפר נעשתה "לאחר שצה"ל החריב בבוקר את גבעת גאולת ציון", מאחז שהוקם לפני כשנתיים ובו, לטענת האתר, חיות שתי משפחות.

מטע זיתים שנשרף בג'אלוד, היוםצילום: אי–פי

  לפי גורמי צבא, "עם קבלת דיווח על האירוע כוחות הביטחון הוקפצו ואף הצליחו לעצור ארבעה חשודים, חלקם תוך כדי מרדף". אדם שהציג עצמו כאחראי שמירה באזור ההתנחלויות התקשר ליו"ר מועצת ג'אלוד ואמר לו שנעצרו ארבעה צעירים. באתר "הקול היהודי", עם זאת, נכתב ששלושה נערים נעצרו במאחז עדי עד.

  אך בשיחה עם "הארץ" תלמידי המוסד העריכו שבהתקפה על בית הספר השתתפו לפחות 20 בני אדם וכי לא התרשמו שהתוקפים צעירים במיוחד. עוד סיפרו התלמידים שכאשר התוקפים הישראלים פרצו לחצר והתקרבו לבניין עצמו, מיהרו המורים לנעול את דלתות הכיתות, בעוד הילדים בכיתות הנמוכות בכו וצעקו.

  בשעה 16:30 עדיין עמד ריח העשן והאדמה החרוכה באוויר. בחצר בית הספר היו פזורות אבנים, אבל בעליהן של חמש המכוניות שניזוקו כבר לקחו אותן לתיקון. ראש המועצה, עבדאללה חג' מוחמד, אמר ל"הארץ" שידוע לו על מוקד אש אחד לפחות ליד מאחז שבות רחל, וכי בשל החום והרוח הלהבות טיפסו מהר במעלה ההר. הוא לא ידע להגיד אם היו מוקדי הצתה אחרים. כוחות הכיבוי המקומיים הגיעו רק אחרי כשעה, בזמן שהתושבים כבר החלו לכבות בעצמם את האש. כשלושת רבעי שעה לאחר ההצתה והפריצה הגיעו לאזור כוחות צבא ומשטרה. לדברי התושבים, בתחילה החיילים ניסו לחסום את דרכם לעבר המטעים, כנראה מתוך חשש שבכוונתם להגיע למאחזים, אך משהבינו שהתושבים רוצים לכבות את האש - הניחו להם.

  האזור ידוע במספר הרב של התקפות מתנחלים על תושבי הכפרים הפלסטינים ואדמותיהם. בין השנים 2001 ל–2007 צה"ל והמתנחלים חסמו את גישת תושבי ג'אלוד לרוב אדמותיהם. ב-2007 הם הורשו לשוב ולהגיע למטעיהם ולעבד שטחים אלו, הלכודים בין המאחזים, אבל רק בתיאום צבאי ורק פעמיים בשנה, לכמה ימים.

  מכונית ליד ביה"ס בג'אלוד שניזוקה מאבנים, היום צילום: אי-אף-פי

  חג' מוחמד אמר שמאז שמונה לתפקיד ראש המועצה, לפני 15 שנה, זכורות לו 25 התקפות על הכפר ואדמותיו ועל אף שהוגשו תלונות למשטרה ותיקים נפתחו, הם נסגרו בהעדר חשודים. באמצעות עמותת יש דין הוגשו בארבע השנים האחרונות 14 תלונות: ב-2010 חמש תלונות על הצתות, פגיעה ברכוש והשתלטות על אדמות חקלאיות; ב-2011 ארבע תלונות על אלימות קשה של מתנחלים כולל הכאת מוסקים ופעילי שלום שהתלוו אליהם, תלונה אחת על ירי ותלונות על תקיפה חמורה והשחתת רכוש; ב-2012 הוגשה תלונה אחת על תקיפת בתים וגרימת נזק לעצים.

  מתחילת השנה הוגשו דרך "יש דין" ארבע תלונות על אלימות מתנחלים: זריקת אבנים ותקיפה של ילד וגרימת נזק לרכוש, בקבוק תבערה שהושלך לעבר בית בחודש מאי כחלק מתקיפה של בתיו הקיצוניים של הכפר, ניסיון להצתת בית וזריקת אבנים והצתות באוגוסט.

  רק הבוקר שלחו "יש דין" ו"רבנים לזכויות האדם" מכתב מתריע למפקדי החטיבות המרחביות של צה"ל בגדה המערבית, ובו ביקשו מהם “לעמוד בהתחייבותם לתגבר את ההגנה על עצי זית בתקופת המסיק שמתחיל בעוד כעשרה ימים". לפי נתוני שתי העמותות, מאז ה–11 בספטמבר היו עשרה מקרי חבלה במקומות שונים בגדה המערבית הסמוכים להתנחלויות ומאחזים, ויותר מ-1,000 עצי זית הושחתו בהצתות, כריתות או גניבת היבול.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ