אבו מאזן: שוקלים לפנות למועצת הביטחון בשל "ההפרות הישראליות באל־אקצא"

בראיון אמש הגיב הנשיא הפלסטיני לנאום בר-אילן של נתניהו: "ההתעקשות שנכיר בישראל כמדינה יהודית מראה שהוא לא מעוניין בהמשך השיחות"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אמר אמש (חמישי) בראיון לטלוויזיה הפלסטינית כי הרשות שוקלת לפנות למועצת הביטחון ולמוסדות האו"ם נגד מה שהגדיר "ההפרות הישראליות החמורות, ובעיקר בירושלים ובמתחם מסגד אל־אקצא". בראיון אמר עבאס: "לישראל אין זכות לחלק את מסגד אל־אקצא לא פיזית ולא מבחינת זמני התפילה. כל ירושלים המזרחית היא פלסטינית".

עוד טען אבו־מאזן כי “המתנחלים נכנסים מדי יום למתחם המסגד, תחת אבטחת המשטרה הישראלית. ברחבי הגדה תוקפים ופוגעים בפלסטינים וברכושם, והצבא לא נוקף אצבע ולפעמים מספק להם הגנה. תרחיש זה עלול להוביל לפיצוץ אזורי ולהכשיל את המאמצים להשגת שלום. הזהרנו את הישראלים והאמריקאים מההשלכות של אירועים אלה, ולכן אנו שוקלים כעת לפנות למועצת הביטחון".

בראיון הגיב הנשיא הפלסטיני לנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בבר אילן בשבוע בעבר, ואמר כי “אי־ההכרה של נתניהו במדינה פלסטינית בגבולות 67, התעקשותו שירושלים המאוחדת היא הבירה הנצחית של ישראל, והדרישה שלו שנכיר בישראל כמדינה יהודית מצביעים על כך שאינו מעוניין בהמשך השיחות". הוא הוסיף כי ללא ירושלים וללא הכרה בגבולות 67, עם תיקוני גבול מזעריים, לא היה ניתן להשיג הסכם.

עבאס נואם באו"ם, בחודש שעברצילום: אי–פי

בתוך כך קראו כמה פלגים פלסטיניים - ביניהם גם חמאס, פתח וארגונים הפעילים בירושלים - להגיע לתפילות המוניות במסגד אל אקצא ובמחסומים המובילים לירושלים, כדי למחות על מה שהגדירו “ההפרות של המתנחלים”. במקביל, הופצה קריאה לתושבי ירושלים הפלסטיניים לא לקחת חלק בבחירות לרשויות המקומיות, בטענה שהשתתפות בהן מהווה הכרה בריבונות הישראלית ובכיבוש.

באשר לשחרור האסירים הוותיקים, אמר אבו מאזן בראיון כי הסוגייה לא נוגעת למשא ומתן, אלא להקפאת הפנייה הפלסטינית למוסדות האו"ם. לדבריו, אם ישראל לא תיישם את ההבנות בנוגע לשחרור 104 אסירים בארבע פעימות זו תהיה הפרה של הסכם זה, אך “מצדנו נמשיך במשא ומתן לפי לוח הזמנים שנקבע עם מזכיר המדינה קרי לתשעה חודשים”.

אבו מאזן לא התייחס לאירועי השבועות האחרונים בגדה המערבית בהם נהרגו שני חיילים ישראלים ונפצעה נעם גליק בת ה-9 (הראיון נערך לפני האירוע בבקעת הירדן, במהלכו נרצח אל”מ במיל’ שריה עופר). עם זאת, הוא ציין כי הרשות הפלסטינית לא תאפשר כאוס במצב הביטחוני הפנימי, ותפעל למיגור את הפשיעה והשימוש בנשק.

בעניין הפיוס הפלסטיני גלגל אבו מאזן את הכדור למגרש של חמאס. הוא טען כי בניגוד להסכמי קהיר ודוחא בעניין הפיוס, שקובעים כי העם הפלסטיני יילך לבחירות, בחמאס מתעקשים בראש ובראשונה להרכיב ממשלה משותפת, ורק אז ללכת לבחירות. לדבריו, סוגיית הפיוס נכנסה להקפאה גם בשל מערכת היחסים בין החמאס לבין המשטר המצרי בעיקר לאחר הדחת מורסי והאחים המוסלמים.

אבו מאזן הזכיר גם את לאירועים בעולם הערבי, ובעיקר בסוריה. הוא טען שלמרות שהעמדה הפלסטינית הרשמית היא לא להתערב, המצב בסוריה מחייב התערבות של כל הצדדים. הוא אף הזכיר כי בסוריה חיים 600 אלף פלסטינים, הזקוקים באופן דחוף לסיוע. השבוע שיגר אבו מאזן לדמשק את חבר הוועד המרכזי של הפת"ח, עבאס זכי, שנפגש עם הנשיא הסורי בשאר אל אסד. השניים דנו באפשרות לסייע לפליטים הפלסטינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ