איראן וארה"ב יקיימו משא ומתן ישיר בשולי שיחות הגרעין בז'נבה

היחסים בין טהראן לוושינגטון ממשיכים להתחמם: בסבבי שיחות קודמים, בארבע השנים האחרונות, סירבה איראן לקיים מפגשים דומים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ארצות הברית ואיראן צפויות לקיים שיחות ישירות בשולי סבב המשא ומתן בין איראן לשש המעצמות, שייפתח ביום שלישי בז'נבה. כך אמר סגן שר החוץ האיראני, סייד עבאס עראקג'י, שמשמש גם כסגן ראש צוות המו"מ האיראני, בראיון לסוכנות הידיעות הרשמית IRNA. "יהיה טבעי להחליף דעות ולדון עם האמריקאים בשולי השיחות", אמר.

בסבבי השיחות הקודמים בין איראן למערב, בארבע השנים האחרונות, לא התקיימו מגעים ישירים בין הנציגים האיראנים לנציגים האמריקאים. האיראנים אף נהגו לסרב באופן מופגן לכל הצעה להיפגש עם חברי המשלחת האמריקאית באופן דו־צדדי, והקפידו להיפגש בנפרד עם נציגי רוסיה, סין, צרפת, גרמניה ובריטניה.

השינוי בגישה האיראנית בסבב השיחות הקרוב נובע מההתחממות ביחסים בין טהראן לוושינגטון שבאה לידי ביטוי בשיחת הטלפון בין הנשיא ברק אובמה לעמיתו חסן רוחאני והפגישה בין שר החוץ ג'ון קרי לבין מקבילו מוחמד ג'וואד זריף בשולי העצרת הכללית של האו"ם בניו יורק לפני כשבועיים.

שר החוץ האיראני זריף (ראשון מימין), וג'ון קרי (ראשון משמאל), בחודש שעברצילום: אי–פי

במקביל, שר החוץ האמריקאי ג׳ון קרי אמר היום (ראשון) כי ״חלון ההזדמנויות לדיפלומטיה נפתח כעת״. קרי, ששהה בלונדון, השמיע את הדברים בנאום בלווין בפני כינוס של השדולה הפרו-ישראלית איפא״ק בקליפורניה. ״עם זאת, אני רוצה שתדעו שאנחנו שומרים על עיניים פקוחות״, אמר קרי לפי קטעים מהנאום שפורסמו במיוחד על ידי משרד החוץ האמריקאי כמה שעות לפני הנאום.

״בשעה שאנחנו מחפשים פתרון של שלום לתכנית הגרעין של איראן, המילים שנשמעות מצד איראן חייבות להיות מגובות במעשים. בכל מו״מ עם איראן אנחנו חושבים על צורכי הביטחון של ישראל. אנחנו חושבים על הצורך שהתהליך יהיה שקוף. אני מאמין שהיעדר הסכם יהיה עדיף על הסכם גרוע״, הוסיף שר החוץ האמריקאי. 

עראקג'י, שקיים אתמול שורה של ראיונות ותדרוכים לתקשורת האיראנית לקראת פתיחת השיחות בז'נבה, אמר כי ארצו תהיה מוכנה לדון עם המעצמות על האופן, הכמות והרמות של העשרת האורניום, אולם לא תסכים להוציא את האורניום המועשר שבידיה מהמדינה. "שליחת החומר מחוץ למדינה הוא הקו האדום שלנו", אמר עראקג'י בראיון לטלוויזיה האיראנית.

סגן שר החוץ האיראני הבהיר שבשיחות עם המעצמות תשוב איראן ותתעקש על זכותה להעשיר אורניום, אולם "תהיה מוכנה להרגיע את כל החששות של הצד השני" לגבי תכנית הגרעין.

בראיון לסוכנות הידיעות של הסטודנטים באיראן, ISNA, אמר עראקג'י כי אם המעצמות יבצעו הקלה בסנקציות על איראן, הדבר יסייע לבניית האמון בין הצדדים. "אנחנו אמורים להיכנס למסלול של בניית אמון עם המערב", אמר. "בעיני המערב, בניית האמון משמעותה נקיטת צעדים מצד איראן לגבי תכנית הגרעין ומבחינתנו האמון יתחזק כאשר יוסרו הסנקציות".

לפי דיווחים בתקשורת האיראנית איראן צפויה להציג לשש המעצמות מצגת פאוור־פוינט ובה מתווה בן שלושה שלבים לפתרון משבר הגרעין. לפי סוכנות ISNA, איראן תתקדם רק אם בשלב הראשוני יכירו המעצמות בזכותה להעשיר אורניום בשטח המדינה.

בראש המשלחת האיראנית לשיחות יעמוד שר החוץ, מוחמד ג'וואד זריף. האחרון צפוי להיפגש מחר בערב בז'נבה לארוחת ערב עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שמנהלת את המשא ומתן מטעם המעצמות. היום נפגשה אשטון בלונדון עם שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, כדי לתאם עמדות לקראת פתיחת השיחות עם איראן.

זריף ישתתף בישיבת הפתיחה של השיחות ביום שלישי ב-10:30 בבוקר לפי שעון ישראל במטה האו"ם בז'נבה, אולם לאחר מכן יעזוב וישאיר לסגנו עראקג'י את ניהול המשא ומתן. המשלחת האיראנית לשיחות תורכב מדיפלומטים איראנים וממומחים של הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית.

בכיר נוסף במשלחת האיראנית יהיה סגן שר החוץ לענייני אירופה ואמריקה, מאג'יד תחת־רואנג'י. אחד החברים במשלחת האיראנית יהיה מנכ"ל משרד החוץ לעניינים כלכליים, חאמיד באעיד־נג'אד, שאחראי בין השאר על סוגיית הסנקציות שמוטלות על איראן. חבר נוסף במשלחת יהיה היועץ המשפטי של משרד החוץ האיראני דאווד מוחמד־ניא. עוד חבר במשלחת יהיה מוחמד אמירי, מבכירי הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית.

המשלחת האמריקאית תגיע לז'נבה בהרכב מתוגבר. בראש המשלחת תעמוד תת־שר החוץ לעניינים מדיניים וונדי שרמן, שאחראית על התיק האיראני בממשל האמריקאי בשלוש השנים האחרונות. לצדה של שרמן יגיע מחזיק התיק האיראני במועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, פוניט טאלוואר.

חברים נוספים במשלחת יהיו ג'יימס טימבי - מומחה לבקרת נשק ממשרד החוץ, ריצ'רד נפיו – סגן המתאם לענייני סנקציות במשרד החוץ, אדם סובין - מנהל המשרד לאכיפת הסנקציות במשרד האוצר האמריקאי, סגנית דוברת משרד החוץ מארי הרף, דובר משרד החוץ בשפה הפרסית אלן אייר ואחד מיועציה של שרמן, קרלוס דה־חואנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ