אלפים הפגינו מול כלא עופר במחאה נגד שחרור האסירים

האסירים שעתידים להשתחרר היום במסגרת הפעימה השנייה הועברו למתקן לקראת השחרור הצפוי. המפגינים, ביניהם שר השיכון, קראו להיאבק בהחלטה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי כהן
ג'קי חורי

אלפי ישראלים הפגינו אמש (שני) מול כלא עופר בקריאה "דם יהודי אינו הפקר" בשל שחרור האסירים הפלסטינים שרצחו ישראלים לפני הסכמי אוסלו. מוקדם יותר אתמול הועברו אל מתחם בית הכלא 26 המחבלים שעתידים להשתחרר היום במסגרת הפעימה השנייה של שחרור האסירים הפלסטיניים כחלק מהמשא ומתן. המפגינים עצמם, שמארגני ההפגנה העריכו את מספרם בכמה אלפים, קראו להיאבק בראש הממשלה ובהחלטה לשחרר את האסירים.

השר אורי אריאל (הבית היהודי) אמר כי "הגיע הזמן שייפסק שחרור המחבלים. זה לא מוסר יהודי". גם חברת סיעתו איילת שקד אמרה כי שחרור רוצחים זו איוולת מדינית ואיוולת מוסרית. "ביומיים האחרונים מנסים להשתיק אותנו, אבל אנחנו לא נשתוק. אנחנו נפגין, אנחנו נחוקק. וגם אם נכשלנו בפעם הראשונה, אנחנו נעשה כל מה שאנחנו יכולים וכל מה שהמשטר הדמוקרטי מאפשר לנו לעשות, ולחוקק חוק שייאסר על שחרור של רוצחים, במדינה שלא יודעת לשמור על רוצחיה בכלא צריך לחוקק גם עונש מוות", אמרה שקד, לקול צהלות הקהל שקרא "מוות לערבים". "אנחנו חייבים להביא את הציבור הישראלי כולו, שמרגיש שקולנו ערבים זה לזה, להבנה ששחרור הרוצחים שמתקיים לנגד עינינו הוא האסון שלנו", הוסיפה ח"כ שולי מועלם-רפאלי.

מאיר אינדור, יו"ר ארגון אלמגור, קרא לחברי הכנסת לעזוב את הקואוליציה בעקבות שחרור האסירים הפלסטינים. "אנחנו פה חיילים ללא מדים מול הכלא שמנסים לעצור את שחרור המחבלים. אבל אתם, חברי הכנסת שדיברתם פה, יכולים להיות גם קצינים בכוח שיכול לעצור את שחרור המחבלים. אולי הגיע הזמן לשקול צעדים יותר דרסטיים כולל משברים קואליציוניים. הנושא הזה ראוי, מוסרי, ושווה מאבק מרכזי - כולל - אפשרות של עזיבה של קואליציה. אין מצווה גדולה להיות בקואליציה. יש מצווה לעצור שחרור מחבלים ולשמור על חיי אזרחי מדינת ישראל".

ההפגנה נגד שחרור האסירים הפלסטינים מול כלא עופר, הערבצילום: אמיל סלמן

מהצד הפלסטיני, במשפחות האסירים כבר נערכים לסעודות ולחגיגות קבלת הפנים שייערכו הלילה. אמונה עבד רבה, ממחנה הפליטים דהיישה שליד בית לחם, סופרת את השעות את שתפגוש את בנה עיסא, שנחשב לוותיק מבין האסירים שישתחררו, וריצה 30 שנות מאסר. "אני יושבת ומחכה שעה אחרי שעה, שנייה אחרי שנייה, בתקווה לראות אותו ולחבק אותו שוב", אמרה אתמול עבד רבה למבקרים הרבים שפקדו את בית המשפחה. 

אתמול הגיב שר הכלכלה נפתלי בנט לגינויים שהושמעו נגד מפלגתו לאחר שכינתה את שרת המשפטים ציפי לבני "סכנה לישראל" על רקע שחרור האסירים. "אנחנו עדים ביממה האחרונה למתקפה אדירה נגדנו", אמר, "אני לא זוכר עליהום כזה מאז נתניהו בתקופת אוסלו".

לפי הרשימה שפורסמה, ארבעה מהאסירים הם תושבי רמאללה ואל-בירה, שישה מג'נין וממחנה הפליטים בעיר, שלושה משכם, שלושה מחברון, שלושה מבית לחם, אחד מקלקיליה, וחמישה מרצועת עזה. בניגוד לפעימה הראשונה, באוגוסט, הפעם כוללת הרשימה אסיר ממזרח ירושלים, מוחמד עאשור משועפאט, שרצח ב-1985 את נהג המונית דוד כספי. 

כמו בפעימה הקודמת, האסירים תושבי הגדה המערבית יגיעו בראשו ובראשונה למתחם המוקאטעה, שם תיערך להם קבלת פנים חגיגית בנוכחותו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, ומשם ייצאו בשיירות לבתיהם. במקביל, האסירים מרצועת עזה יועברו אליה דרך מחסום ארז, וגם להם צפויה קבלת פנים חגיגית. עאשור הוא היחיד שיגיע לאזור ירושלים. על פי ההערכות, קבלת הפנים עבורו תיערך באבו דיס או בשועפט - שם התגורר לפני שנעצר. 

מי שלא חוגגות הן 14 משפחותיהם של האסירים ערביי ישראל, ששוב התאכזבו לגלות שאף אחד מקרוביהם לא משתחרר. המשפחות הביעו חשש שדחיית שחרור קרוביהם, ככל הנראה לפעימה האחרונה, מעידה כי בכוונת ישראל לנסות להציב תנאים חדשים, שיעכבו את השחרור. "פנינו להנהגה הפלסטינית בעניין זה, והם חזרו שוב שוב על התחייבותם לשחרר את כל 104 האסירים הוותיקים, כולל האזרחים הישראלים, ואנו מקווים שהם יעמדו בהטחה שלהם", אמר איימן חג' יחיא, אחד הפעילים למען האסירים ערביי ישראל.

בחודש אוגוסט הושלם השלב הראשון בשחרורם של 104 אסירים ביטחוניים פלסטינים, עם יציאתם לחופשי של 26 אסירים, ששוחררו לרצועת עזה ולגדה המערבית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ