שחרור האסירים

בניסיון להרגיע את הימין, נתניהו ממחזר תוכניות בנייה בירושלים

בין השאר, הודיע הלילה ראש הממשלה על קידום הקמת הגן הלאומי במורדות הר הצופים, שהקמתו הוקפאה רק לפני שלושה שבועות בשל ההשלכות המדיניות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים גדעון סער פרסמו במהלך הלילה (רביעי) החלטה "לקדם באופן מיידי" שורה של תוכניות בנייה ליהודים מעבר לקו הירוק בירושלים. התוכניות, שחלקן הן מיחזור של תוכניות ישנות שמקודמות באיטיות כבר כמה שנים, יוסיפו תושבים יהודים לירושלים וכן ימנעו הרחבה של שכונות פלסטיניות בעיר.

ההחלטה התפרסמה באישון לילה, במקביל להגעת האסירים הפלסטינים לחגיגות ברמאללה. מטרת ההודעה היא לנסות ולהקהות מעט את המחאות בקרב הימין נגד המחווה לפלסטינים.

התוכנית הראשונה עליה סיכמו נתניהו וסער היא קידום הקמת הגן הלאומי במורדות הר הצופים. במסגרת תוכנית זו יוקם גן לאומי מצידו המזרחי של קמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית. הגן צפוי לקום בין השכונות הפלסטיניות עיסאוויה וא-טור ועל חשבון שטחים שיועדו להתרחבות שכונות אלה. מלשכת שר הפנים נמסר כי התוכנית כוללת הוראות להסדרת שטחי פנאי ונופש, שבילי הליכה, שבילי אופניים, חקלאות ושמירה על הטבע. עם זאת, עובדים ברשות הטבע והגנים הודו בשבועות האחרונים כי המטרה האמיתית של הקמת הגן הלאומי היא לחסום בנייה בשכונות הפלסטיניות. רק לפני שלושה שבועות הודיע השר להגנת הסביבה עמיר פרץ, שממונה על רשות הטבע והגנים, כי הוא מקפיא את התוכנית עד הודעה חדשה "כדי לבחון את ההשלכות הבינלאומיות".

אסירים פלסטינים ששוחררו הלילה מתקבלים בג'ניןצילום: אי–פי

ראש הממשלה ושר הפנים החליטו גם על "הפקדה בפועל" של התוכנית להקמת "מרכז קדם" – מרכז תיירות וארכיאולוגיה על חניון גבעתי מול הכניסה לעיר דוד בכפר הפלסטיני סילוואן. לפני שנה וחצי אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים את הקמתו של מרכז המבקרים. את התוכנית קידמה עמותת אלע"ד שמקדמת את הרחבת ההתיישבות היהודית במזרח ירושלים, כולל בריכוזים פלסטינים.

סער ונתניהו החליו גם על "מתן תוקף" לתוכנית הבנייה בשכונת רמת שלמה במסגרתה ייבנו 1,500 יחידות דיור בשכונה. משמעות המהלך הינו שתוך כמה חודשים ניתן יהיה להתחיל לתת היתרי בניה ולשווק את הקרקע לקבלנים. מדובר ב"מחזור" של אותה תוכנית בניה שנויה במחלוקת שמקודמת באיטיות מזה כמה שנים. במארס 2010, פורסמה הודעה על קידום התוכנית הזו במהלך ביקורו של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בישראל. ההודעה גרמה למשבר חריף בין ישראל לארה"ב וכתוצאה מכך הוקפא קידומה. לאחר המהלך הפלסטיני באו"ם בנובמבר 2012 הופשרה התוכנית פעם נוספת ומאז היא מקודמת באיטיות.

המהלך הרביעי עליו החליטו סער ונתניהו הוא "הפקדה בפועל" של שלוש תוכניות בנייה נוספות בשכונת רמת שלמה. התוכניות יאפשרו בנייה של חדר נוסף של עד 50 מטר ביחידות הדיור הקיימות בשכונה. במסגרת זו לא יורחבו גבולות השכונה, אולם ניתן יהיה להגדיל את מספר התושבים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ