אמיר אורן
אמיר אורן
אמיר אורן
אמיר אורן

חיל-האוויר ירכוש ששה כלי-טיס מדגם וי-22, המשלבים תכונות של מטוס ומסוק ואמורים לשמש בעיקר למשימות עומק של כוחות מיוחדים. שר ההגנה האמריקאי צ׳אק הייגל הודיע על כך הבוקר (שישי) בניו יורק, באירוע לכבוד אירגון ״הליגה נגד השמצה״.

הייגל דיווח כי הורה לחיל-הנחתים, הלקוח העיקרי של וי-22 (לצד מערך הכוחות המיוחדים של חיל האוויר האמריקאי), להאיץ את אספקת הוי-22 לישראל, מתוך ההזמנה הבאה של כלי-הטיס המיועדת למארינס.

לפי נתונים בלתי-רשמיים, עלות כל וי-22, מתוצרת ״בל בואינג״, כמעט 70 מיליון דולר. טווח הטיסה שלו כ-1600 ק״מ והוא נושא 24 חיילים במהירות מירבית של כ-400 קמ״ש.

6 מתוך 6 |
צילום: רויטרס
1 מתוך 6 |
צילום: בלומברג
2 מתוך 6 |
צילום: בלומברג

המשמעות המבצעית של קליטת וי-22 בצה״ל תהיה יכולת להטיס במבנה של כלי-טיס אלה, המסוגלים להמריא ולנחות אנכית ולרחף כמסוקים, כפלוגת כוח מיוחד ליעד מרוחק, כולל איראן, לבצע משימה ולצאת מגבולותיו בתקופת לילה אחד. זאת, בתנאי שכלי-הטיס יתודלקו באוויר או בשטח.

בטיסה לעיתונאים שסיקרו אירוע של הכוחות המיוחדים האמריקאים במטה פיקוד המבצעים המיוחדים בבסיס מקדיל שבפלורידה, במאי 2008, הודגם כושרו של וי-22 לעבור במהירות מתכונות של מסוק, הממריא ללא צורך במסלול, למטוס המגיח מהר (יחסית למסוק) נמוך מעל לתוואי השטח וחומק מגילוי מכ״ם. יכולתו של וי-22 לנחות בכל שטח תאפשר לו גם לחלץ טייסי-קרב שנטשו את מטוסיהם ולפנות נפגעים מפעולות בעומק. 

יחד עם התשתית הלוגיסטית להקמת טייסת (בחיל האוויר יש טייסת קטנה, של ארבעה מסוקים ימיים) ולהכשרת צוותי אוויר וקרקע, עשויה עלותה של עיסקת וי-22 להתקרב לחצי מיליארד דולר מכספי הסיוע האמריקאי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ