צה"ל: ארבעה מפקדים בכירים בתחום המנהרות בחמאס נהרגו הלילה בתקיפה

קצין בכיר בפיקוד הדרום ציין שבצה"ל העריכו שחמאס יטמין פצצה במנהרה אותה הרסו אתמול; 6 פצועי צה"ל מאושפזים בבתיה"ח

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בתוך שטח בסמוך לגדר המערכת שנועד בסמוך לקיבוץ עין השלושה בחודש שעבר. כוח מיחידת יהל"ם – היחידה ההנדסית למשימות מיוחדות, יחד עם לוחמי חטיבת גולני וטנקים מחטיבה 401, פעלו באזור "הפרימטר", בפיקוד מפקד החטיבה הדרומית, אל"ם עמוס הכהן.

משימת הכוח, שפעל במרחק של כ-15 מטרים מערבית לגדר, הייתה להטמין חומר נפץ במשקל רב במנהרה – ואז לפוצץ אותה כך שלוחות הבטון מהם נבנתה יקרסו פנימה – ויימנעו את השימוש העתידי בה. כוח הנדסי יחד עם ציוד מכני שפעל במקום התחיל לקדוח באמצעות "דרילר"(מכשיר הקודח בורות המותקן על גבי משאית "טאטרה"), עד שבשעה 22:38 נשמע קול פיצוץ עז. ה"דרילר" עצמו גרם להפעלתו של מטען נפץ עוצמתי, שכלל גם סולר, שיצר גל הדף, ממנו נפגעו חמשת הלוחמים.

בין הפצועים בתקרית שלושה קצינים: קצין ההנדסה האוגדתי, בדרגת סגן-אלוף, מפקד פלוגת "סמור" – המתמחה בלחימה במנהרות ובתווך התת-קרקעי ביחידת יהל"ם, בדרגת רב-סרן, ומפקד הצוות ביחידה שלקח חלק בפעילות. שני לוחמים נוספים נפגעו אף הם, ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה. היום הובהל לבית החולים חייל נוסף שנפצע באורח קל בפעילות אך המשיך במשימה, כך שמניין הפצועים לכוחות צה"ל עומד על שישה. לאחר התפוצצות המטען, זיהו הכוחות שני פלסטינים העומדים במרחק של קילומטר מהאזור, אותם הגדירו כצמד תצפיתנים. לפי הערכת בכיר בפיקוד הדרום, בידי השניים היה גם ככל הנראה אמצעי נ"ט, שנועד לפגוע בכוחות. בצה"ל פתחו באש לעבר השניים אחד מהם נהרג והשני נפגע.

לאחר פינוי הפצועים, החליטו באוגדת עזה להמשיך בפעילות ולפוצץ את המנהרה. 2,800 קילוגרמים של חומר נפץ הוטמנו במרחק של כמאה מטרים, מערבית לגדר – מה שהביא לקריסתה בסביבות השעה 4:00 לפנות בוקר. זמן קצר אחר כך, הפציץ מטוס של חיל האוויר את פתח המנהרה עצמה, בחממה באזור חאן יונס – מרחק של 1,700 מטרים מגדר הגבול. בצה"ל דיווחו כי הפגיעה הייתה מדויקת, וכי זיהו שלושה הרוגים פלסטינים, אותם הגדירו כמפקדים בכירים בתחום המנהרות באזור. לפי קצין בכיר בפיקוד הדרום, אחד ההרוגים היה הבכיר ביותר באזור חאן יונס בתחום המנהרות ופיתוח הרקטות, והרוג נוסף התמחה בתחום התת-קרקעי. 

בפיקוד הדרום נערכו מראש לכך יטמין מטעני נפץ במנהרה במטרה לפגוע בחיילים שינסו להשמידה. "הערכנו שמהרגע שהחמאס יודע שאיתרנו המנהרה – הוא יניח מטען, פעלנו בכל ההכנות שעשינו מול דרך פעולה אפשרית שכזו, ואנחנו נתחקר את האירוע ואני בטוח שיש לנו מה ללמוד בנושא", אמר קצין בכיר בפיקוד הדרום בשיחה עם כתבים .

גם חמאס, מצידו, נערך לכך שכוחות צה"ל ינסו להגיע למנהרה מצידה השני של הגדר, ולכן בחר את הנקודה הקרובה ביותר לגדר המערכת כדי למקם בה את מטען הנפץ. "החמאס לא חיכה לכוח במנהרה, המטען הופעל על ידי ה'דרילר' שקדח. בעיניהם, במלחמת המוחות, הם עשו כל מה שהם יכולים כדי לשים מכשול לכוחות שלנו. הם ציפו שנכניס לוחמים קרקעית, ואז מן הסתם הנזק היה פי מאה יותר גדול, ויכול להיות שהם היו מצליחים לעשות גם משהו מעבר לזה", אמר הקצין ורמז לכך שאפשרות החטיפה של אחד הלוחמים הייתה קיימת לו היו נכנסים לוחמים אל תוך המנהרה.

זירת התקרית אתמולצילום: אי–פי

הקצין הדגיש כי הכוחות לא היו אמורים להיכנס בשלב זה אל המנהרה עצמה, אלא לפי תוכנית המבצע ראשית היו מכניסים כלב או רובוט אל תוך המנהרה, בכדי לאתר מטענים. "אני רואה בפעולה הזו הישגים מבצעיים, לעצם חשיפת המנהרה והשמדתה. צריך לזכור שהחמאס במצוקה, גם כלכלית ולמרות זאת במקום להשתמש במלט לבניית בניינים הוא בנה איתו מנהרות ואתמול בלילה התברר שאת הסולר, במקום לשים בתחנת הכוח, הוא שם במטענים", הוסיף הקצין.

תקיפת חיל האוויר בחאן יונס והריגתם של ארבעת הפלסטינים, הפעילים בזרוע הצבאית של חמאס, עלולה להביא להסלמה בגזרה. בצה"ל נערכו לכך עם פריסה נרחבת של סוללות "כיפת ברזל", וכן בהגנה מסביב לעוטף עזה. לדברי קצין בכיר בפיקוד, "בכל הסבבים הקודמים – כשיש נפגעים בנפש, החמאס מגיב. יכול להיות שהוא יעשה את זה בהמשך, אך נכון לעכשיו הוא לא הגיב". הקצין אף העריך כי החמאס עדיין מורתע, שנה אחרי וכי לדברי הקצין הוא "איננו חושב שהוא יפעל להרחיב את הפעולה", שנראית כרגע כתקרית החריגה ביותר מסביב לרצועה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ