נתניהו: נבחן כל הצעה במשא ומתן עם הפלסטינים אך לא נקבל תכתיבים חיצוניים

רה"מ הדגיש כי הוא שואף להגיע להסדר קבע. גורם מדיני בכיר אמר ל"הארץ" כי תוכנית חדשה שתוצג בינואר הקרוב היא הצעת גישור למקרה שהמגעים ייכשלו

ברק רביד
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ברק רביד
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בישיבת סיעת הליכוד בכנסת כי ישראל תבחן כל הצעה שתוגש לה במשא ומתן עם הפלסטינים, "אולם לא נקבל שום תכתיב חיצוני ולא יעזור שום לחץ".

נתניהו אמר את הדברים בתגובה לדברי שר הפנים גדעון סער, שטען כי הפלסטינים מקשיחים עמדות במשא ומתן עם ישראל בתקווה שאחרי כישלון השיחות יהיו ניסיונות של גורמים בינלאומיים לכפות על ישראל הסדר. "צריך להבהיר כבר עכשיו שניסיונות לעקוף את המשא ומתן ייכשלו", אמר סער.

סער אמר את הדברים אחרי שמוקדם יותר היום אמרה יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון כי ממידע שהגיע אליה, הממשל האמריקאי עומד להציג בחודש ינואר תוכנית שלום חדשה להסדר קבע בין ישראל לפלסטינים.

בישיבה נשמע נתניהו נשמע פסימי לגבי המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "איני רואה שינוי בעמדה הפלסטינית מאז 1993", אמר. ח"כ ציפי חוטובלי שאלה את נתניהו האם הוא חותר להסכם ביניים עם הפלסטינים. נתניהו הכחיש ואמר כי "אנחנו מדברים בדיוק על ההיפך – לשאוף להסדר קבע. הסדר קבוע כדי שלא יהיו תביעות נוספות בהמשך".

נתניהו אמר עוד בישיבה כי העמדה שישראל הציגה במשא ומתן עם הפלסטינים היא שירושלים "תהיה מאוחדת ובריבונות ישראל".

ח"כ גלאון אמרה מוקדם יותר ל"הארץ" כי ממשל אובמה מתכוון להציג בחודש ינואר 2014 תוכנית שלום להסכם מסגרת על הסדר הקבע בין ישראל לפלסטינים. גלאון ציינה כי ג'ון קרי עדכן על כך את ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישת שבע השעות ביניהם ברומא לפני שבועיים.

קריף עריקאת ולבני בראשית סבב השיחות הנוכחי, ביולי השנהצילום: רויטרס

מחר בלילה ינחת קרי בישראל וייפגש ביום רביעי עם נתניהו והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן). בירושלים לא הכחישו את דבריה של יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, על כוונת הממשל האמריקאי להציג בחודש ינואר תוכנית שלום להסדר קבע ישראלי-פלסטיני. גורם מדיני בכיר ציין כי "ישראל תהיה מוכנה לבחון כל הצעה שתשמור על האינטרסים החיוניים לביטחון מדינת ישראל". גורם מדיני אחר אמר כי "תוכנית השלום" שעליה דיברה גלאון היא למעשה הצעת גישור שאותה שוקל שר החוץ קרי לשים לפני הצדדים אם לא תושג התקדמות בשיחות עד ינואר.

לדברי הגורם המדיני, תהיה זו הצעה אמריקאית שעל בסיסה יתנהלו שיחות ישירות בין הצדדים. ההצעה נועדה לצמצם דרמטית את הפערים בין הישראלים והפלסטינים ולגרום להם להסכים לשורה של עקרונות כלליים להסדר הקבע, דוגמת היותם של הגבולות על בסיס קווי 1967 עם חילופי שטחים. "הצעת גישור אמריקאית היא אופציה בלבד והיא תוצג רק אם הצדדים לא ישיגו התקדמות עד חודש ינואר", אמר הגורם המדיני.

גלאון הוסיפה כי היא מבססת את דבריה על שיחות שקיימה בימים האחרונים עם בכירים פלסטינים, אמריקאים וערבים. "ממשל אובמה מתכוון להשיג הבקעה מדינית בתחילת 2014", אמרה, "האמריקאים מעוניינים לעבור משלב של תיאום בין הצדדים לשלב של התערבות פעילה. הם יניחו בינואר הקרוב תוכנית מדינית חדשה, שתכלול את כל סוגיות הליבה ותהיה מבוססת על קווי 1967 עם חילופי שטחים מוסכמים. התוכנית תכלול לוח זמנים מדורג ליישום, תתייחס גם למימד השלום האזורי על פי יוזמת השלום הערבית ותכלול תוכנית כלכלית להשקעה של מיליארדים בכלכלה הפלסטינית".

שר החוץ האמריקאי קרי התייחס למגעים בין ישראלים לפלסטינים בעת ביקורו בסעודיה, ואמר כי ארצות הברית תמשיך במסלול הנוכחי של המשא ומתן לשלום במזרח התיכון. הוא הדגיש כי "אין תוכנית אחרת".

ישראל והפלסטינים חידשו את המשא ומתן בסוף חודש יולי ומאז קיימו 15 פגישות בין צוותי המשא ומתן. בימים אלה מסיימים הצדדים את השלב הראשון של השיחות שכלל הצגת עמדות פתיחה בסוגיות הליבה השונות. בשלב זה אין פריצת דרך והפערים בין הצדדים גדולים. בנוסף, ישראל מסרבת להציג עמדות ברורות בנושא גבולות המדינה הפלסטינית העתידית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ