שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עמוס הראל
גילי כהן
עמוס הראל
גילי כהן

מערכת הביטחון תמליץ בקרוב לקבינט להפסיק את ייצור ערכות המגן וחלוקתן לאזרחים. ההמלצה התגבשה לנוכח ההסכם על פירוק הנשק הכימי של משטר אסד בסוריה, האיום העיקרי שהצריך חלוקת ערכות בשנים האחרונות.

לפני כחמש שנים חודשה חלוקת ערכות המגן לציבור. עד כה הצטיידו רק כ-60% מהאזרחים בערכות והמשך הייצור הוקפא כמעט כליל, בשל מגבלות תקציב. עד מארס 2014 ניתן לחלק כמה עשרות אלפי ערכות שכבר יוצרו, ולשנת התקציב הבאה לא הוקצו כלל משאבים עבור ייצור ערכות נוספות. כדי לייצר ערכות עבור כל האזרחים שלא הצטיידו יידרשו כ-1.3 מיליארד שקל. עלות אחזקת משק הערכות נאמדת בכ-300 מיליון שקלים לשנה, משום שכדי לשמור על תקינות הערכות יש צורך להחליפן אחרי 25 שנה ובנוסף נדרשת החלפת ערכות בהתאם לשינויים בגילאי ילדים ובני נוער.

אזרחים בתור לחלוקת ערכות מגן בחיפה, באוגוסט האחרוןצילום: רמי שלוש

כיום מייצרים שני מפעלים ישראלים ערכות מגן, אולם קצב הייצור נמוך מאוד. בעבר ניסתה מערכת הביטחון, בתקופות של מתח ביטחוני, לבדוק אפשרות לרכש מסיבי של ערכות בחו"ל אך התברר שאין כלל מפעלים זרים שבהם עובדים פסי ייצור המתאימים לדרישות. בפועל, פרויקט ייצור הערכות בישראל כמעט שאינו פעיל זה יותר משנתיים.

כעת ימליץ שר הביטחון משה יעלון לקבינט לתת לגישה זו תוקף רשמי. ערוץ 2 דיווח הערב (שני) כי יעלון מסתמך על הערכות המודיעין, שלפיהן הסיכויים למתקפה שבה ייעשה שימוש משמעותי בנשק כימי כלפי ישראל פחתו מאוד. איום הנשק הכימי מעיראק התפוגג אחרי הפלת משטרו של סדאם חוסיין בידי ארה"ב ב-2003 (ומאוחר יותר התברר כי הנשק הכימי שממשל בוש טען שמוחזק בעיראק כלל אינו ניתן לאיתור). חיסול הנשק הכימי בסוריה, בחודש האחרון, מפחית בהדרגה גם את האיום הזה, שנחשב תמיד לסיכון מרכזי עבור ישראל. בשלב זה לא התגבשה המלצה בדבר איסוף הערכות שכבר חולקו, ונראה שייעשה ניסיון להמשיך בייצור ערכות בקנה מידה קטן עבור כוחות הביטחון וההצלה.

מקורות ביטחוניים בישראל אישרו בשיחה עם "הארץ" כי ההסדר בין הקהילה הבינלאומית למשטר אסד בדבר פירוק המאגרים העצומים של הנשק הכימי בסוריה מתקדם כמתוכנן. עם זאת, מתפתחת כעת מחלוקת בין הצדדים באשר לאופן שבו יוצא הנשק המפורק מגבולות המדינה. בישראל לוקחים בחשבון אפשרות שהמשטר הסורי ינסה להסתיר מאגרים קטנים של הנשק הכימי, כאמצעי לחימה לעת מצוא נגד המורדים. תרחיש אחר שנבחן נוגע להברחת נשק כימי לחיזבאללה בלבנון, מהלך שישראל הגדירה בפומבי כ"קו אדום" מבחינתה. עד היום לא נמצאו ראיות לניסיונות כאלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ