פיצוי נוסף של 36 מיליון שקלים להתנחלויות על הקפאת הבנייה ב-2009

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת הכספים אישרה הבוקר (רביעי) העברה של 36 מיליון שקלים למועצות המקומיות ביהודה ושומרון כפיצוי על הקפאת הבנייה ב-2009. מדובר במענק שמקבלות המועצות המקומיות בשטחים בגלל התקופה בת תשעת החודשים ב-2009 שבהם הכריז ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על ההקפאה כצעד בונה אמון מול הרשות הפלסטינית. המועצות זכו בפיצוי ראשוני בגובה 36 מיליון שקל כבר ב-2010, סכום נוסף של 40 מיליון הועבר ב-2011, וב-2012 - 36 מיליון נוספים. בסך הכול: 148 מיליון שקל.

למרות שהתבקשו לעשות זאת על ידי חברי כנסת שהצביעו על העברת הכספים, במשרד האוצר סירבו לפרט לאן הולך הכסף, והאם ישנו מתאם בין גובה הנזק שנגרם לבין הכסף שהועבר עד כה ויתכן שיועבר בעתיד.

ח"כ סתיו שפיר (העבודה) ניסתה לברר שורה של שאלות סביב הקצאת הכספים. בין היתר מדוע הפיצוי לא נכלל בבסיס התקציב, כיצד מחולק הכסף והאם צפויות העברות תקציביות נוספות בעתיד. נשיאות הכנסת דחתה את בקשתה להגיש שאילתה דחופה לשר האוצר בנושא.

מתנחלים חוסמים את הכניסה להתנחלות קדומים בפני פקחי הבנייה בתקופת ההקפאה ב-2009צילום: תומר אפלבאום

לדברי שפיר, "הבוקר היינו עדים לעוד קומבינה מבית היוצר של יש עתיד עם תשובה מעניינת לשאלה איפה הכסף. מענק של עשרות מיליוני שקלים כפיצוי על הקפאת בנייה שנמשכה תשעה חודשים בלבד והסתיימה ב-2010. לא זכור לי מתי היתה הפעם האחרונה שמישהו קיבל סכומי עתק מהקופה הציבורית על כך שלא בנו דירות באזור המגורים שלו. אך במקרה של יהודה ושומרון, הסכום הזה עובר באופן קבוע מאז 2010, לא בתוך תקציב המדינה אלא במחשכים, דרך צינור ההעברות התקציביות. אולי ככה האוצר מבטיח האוצר שהציבור לא ישים לב לאן באמת הולך הכסף שלו".

משרד האוצר העביר הסבר על הבקשה, בה נכתב בין היתר כי ״מענק בגין הקפאת הבנייה מוקצה בגין חוסר באגרות והיטלים אשר נגרעו מהרשויות המקומיות ביהודה ושומרון. המענק מוקצה מספר שנים, לאחר אימוץ מפת הדרכים בה הצרו את צעדיהם של הרשויות המקומיות והתנו את כל התהליכים הנוגעים לתכנון ובניה באישורם של שר הביטחון וראש הממשלה. (דבר מפלה מרשויות אחרות אשר ההליכים של מותנים בחוקי היצע וביקוש, י"ל). בהקצאה הראשונה של המענק הרשויות התחייבו לחתום על כתב ויתור על תביעת המדינה בגין נזקים אלו. הקצאה זו אינה מענק ביטחוני, אלא מופיעה בתוכנית זאת״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ