שנה למבצע עמוד ענן: הבניינים שוקמו, הדיירים עדיין נאבקים

שנה חלפה, אולם חיי האנשים שנפגעו לא שבו למסלולם. חלקם עדיין לא גרים בבתיהם, אחרים נלחמים בביורוקרטיה ונראה שכולם סובלים מטראומה נפשית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משפחות גרימן וחכמון, באר שבע

הגראד שהתפוצץ בבאר שבע ב-20 בנובמבר, רק יום אחד לפני תום המבצע, פגע בשתי משפחות. משפחת חכמון ספגה את רוב הפגיעה, כשכל חלקי הבית ניזוקו עד שכמעט ולא ניתן היה לזהות את המקום. קיר אחד שהפריד בינם לבית משפחת גרימן קרס. בני משפחת גרימן נותרו בדירתם בשנה האחרונה, חרף הנזק הרב. "אחרי הפגיעה שיפצנו אזורים הכרחיים כמו את התקרה וחלונות, אבל לא הצלחנו לתקן את הקירות בגלל ההרס בבית השני", מספרת לילי גרימן. "רק כשהם סיימו את השיפוץ יכולנו לטפל בנזקים שלנו". דווקא בשבוע הבא הם צפויים לסיים את השיפוץ. "הנזק הנפשי שחווינו בשנה האחרונה הוא הרבה יותר גדול מהנזק ברכוש", מספרת רונית חכמון, השכנה. "נאמר לנו שתוך חודשיים-שלושה נוכל לחזור הביתה, אבל בפועל נדדנו ממקום למקום רוב השנה. לדברי רונית חכמון, "רק לאחרונה חזרנו לדירה שלנו, שמונה חודשים לקח למדינה להגיע איתנו לסכום מוסכם לשיפוץ. כולנו נשארנו עם פחד, כל רעש קטן מקפיץ".

לילי ויונתן גרימן, השבוע ולפני שנה (אילן אסייג)

בית משפחת חכמון, השבוע ולפני שנה (אילן אסייג)

חנות הנעליים של לאון טרגובוב, אשדוד (דודו בכר ואילן אסייג)

"זה היה בשבת. טיילתי עם הכלב, פתאום היתה אזעקה ואז פיצוץ. הייתי 200 מטרים מהחנות והרגשתי שמשהו קרה. הייתי הראשון שהגיע למקום, אחר כך אמבולנסים ומשטרה, וכל מה שאני זוכר זה שהסתכלתי על החנויות וראיתי שהחנות שלי ספגה את הפגיעה העיקרית", מספר שנה אחרי האירוע לאון טרגובוב, בעל חנות נעליים מאשדוד. ב-17 בנובמבר רקטת גראד התפוצצה בבניין מגורים, ודירה בקומה הרביעית ספגה פגיעה ישירה. מתחת לבניין יש חנויות, שרובן ניזוקו, בהן זו של טרגובוב. "אחרי האירוע הגיעו ממס הכנסה יחד עם שמאי, העריכו את הנזק ונתנו צ'ק של 1,000 שקלים", הוא משחזר. הכסף לא הספיק לתיקון ושיפוץ החנות, מה שאילץ אותו להוציא סכום מכיסו, אבל טרגובוב העדיף לעשות כן על פני התעסקות ביורוקרטית מול מס הכנסה. "הייתי צריך להציג חשבוניות, להראות את המחיר של כל הנעליים ומה הנזק, הרבה התעסקות, הרבה בלאגן. במקום הביורוקרטיה העדפתי לחזור לעבוד. לקחתי את מה שנתנו ואמרתי תודה".

בית משפחת אמסלם, קרית מלאכי (ניר כפרי ואילן אסייג)

בשכונת חב"ד שבקרית מלאכי, בין עשרות הבניינים הישנים שדומים אחד לשני, עומד הבניין שספג פגיעה ישירה של טיל לפני שנה בדיוק. מאז, דבר לא נותר כשהיה. אחרי אותו בוקר, ב-15 בנובמבר, איש לא מתגורר בבית משפחת אמסלם, שם נהרג איציק אמסלם ושכניו מירה שארף ואהרן סמדג'ה. אחרי ההרס הרב הדירה שופצה, הקירות נבנו מחדש ונוסף חלון עם נוף לשדות. אך המשפחה לא יכולה להניח את רגליה בבניין, והדירה טרם הושכרה. "אנחנו המשפחה היחידה שהיתה בעמוד ענן ועוד מתגוררת בבניין", מספר מנדי ויגלר, שמתגורר במקום עם אשתו וחמשת ילדיהם. יותר מחצי שנה לקח לשפץ את הדירות שנפגעו. מכיוון שהיה חשש לקריסת הבניין חוזקו העמודים, אם כי ויגלר מציין שהעירייה ומס רכוש טענו שהחשש מקריסה הוא בגלל שהבניין ישן ולאו דווקא בשל פגיעת הטיל. עד היום לא הגיע אישור מחלקת ההנדסה שהמבנה ראוי למגורים.

סטלה הר אבן, קיבוץ עין השלושה (אליהו הרשקוביץ)

458 רקטות התפוצצו במועצה האזורית אשכול בימי הלחימה. אחת מהן פגעה בביתה של סטלה הר אבן מקיבוץ עין השלושה (בתמונה), וגרמה לנזקים בביתה ובבית שכניה. "לא על כל אזעקה הייתי נכנסת לממ"ד אבל באותו יום נכנסתי, היא מספרת. "שמעתי פיצוץ ואמרתי לעצמי שזה בטח התפוצץ קרוב, אבל לא תיארתי לעצמי עד כמה". אחרי הפיצוץ נאלצה הר אבן, שחיה לבדה, לעבור לבית אחותה, שם שהתה כמה שבועות עד שביתה שופץ. "אני לא אישה היסטרית ולא פחדנית, אבל אחרי הפיצוץ הייתי קצת מבולבלת ולא ידעתי מה לעשות. אבל הקיבוץ עזר, ובסוף חזרתי לשגרה בבית. השגרה בעמוד ענן היתה של עשרות טילים מדי יום, זה היה משהו בלתי רגיל, ממש נוראי. אז עכשיו אם יש קאסם פעם בכמה שבועות זה לא משהו מיוחד". תוך כמה חודשים הר אבן שיקמה יחד עם בנה את הגינה, וחזרה לשגרה. "אני את המנה שלי קיבלתי, עכשיו ממשיכים הלאה".

הבית ברחוב עסיס, ראשון לציון (ניר קידר)

יממה לפני הפסקת האש בין ישראל לחמאס, 90 קילוגרמים של חומר נפץ פגעו בבניין בראשון לציון. טיל יחיד הצליח להפוך את תמונתו של הבניין בן שבע הקומות ההרוס לאחד מסמלי המבצע, כשהגיבור הלאומי היה הממ"ד, לשם נכנסו המשפחות בשעה שש ודקה בערב. ארבעה הקירות היחידים בבתי הדיירים שרדו את הפיצוץ ומנעו אסון גדול הרבה יותר. רסיסים הגיעו לבניינים הסמוכים, והמקום הפך למוקד עלייה לרגל במשך ימים. שנה אחרי, המשפחות עוד לא השתקמו וממשיכות להתגורר בדירות שכורות או אצל קרובי משפחה. ההערכות לסיום עבודות השיפוץ היו שמונה חודשים, אך שנה אחרי ועדיין לא בוקע מהדירות אור, שנכבה בהפסקת החשמל עם פגיעת הטיל.

משפחת סלאח, בית לאהיא (מוחמד עבד / אי-אף-פי)

בשעות הבוקר המוקדמות של ה-17 בנובמבר, תקף חיל האוויר כמה יעדים בעיר עזה, כולל מפקדות ובניינים של החמאס. באחת התקיפות הופצץ ביתו של אבראהים סלאח, האחראי על קשרי החוץ במשרד הפנים בממשלת החמאס, במחנה הפליטים ג'בליה שבצפון הרצועה. הפלסטינים דיווחו אז כ-30 בני אדם, בהם נשים וילדים, נפגעו בתקיפה ופונו לבתי חולים ברצועה. במשרד הפנים המקומי ציינו כי מטוס אף-16 הפציץ את הבית בעת שבני המשפחה ואזרחים רבים היו בסביבה. הבניין בן שתי הקומות התמוטט ונזק נגרם גם לבתים רבים אחרים במחנה הפליטים הצפוף. כיום, הבית הוקם מחדש מחדש ברמת גימור בינונית, אך משתלב היטב המאופיינת למחנה הפליטים. לבניין החדש שלוש קומות, כשהראשונה משמשת למסחר, השנייה למגורים והשלישית עדיין ריקה.

משפחת א-דלו, עזה (מוחמד חמס / אי-אף-פי)

ב-18 בנובמבר הפציץ חיל האוויר מבנים בתוך העיר עזה. באחת התקיפות נפגע בניין בן ארבע קומות ונהרס כליל. צוותי ההצלה שהגיעו למקום פעלו במשך שעות ארוכות להוצאת גופותיהם של 10 בני אדם, בהם שמונה מבני משפחת אדלו. תמונת הבניין ההרוס וגופות ארבעת הילדים, בני שנה עד שבע (יוסף, אבראהים , ג'מאל וסארה) ועוד חמש נשים היתה לאחת התמונות הקשות של המבצע, וסיפורה הטראגי של המשפחה התפרסם בכל העולם. כיום, שנה אחרי, בני המשפחה שנותרו בחיים הם האב ג'מאל והבן עבדאללה, בן 19, שלא שהו בבית בעת המתקפה. השניים חזרו להתגורר במקום לפני שלושה חודשים לאחר שהבניין נבנה מחדש, ובעזה מספרים שכספי סיוע שהתקבלו ממדינות ערב וטורקיה סייעו לבנייה. הבית בן שלוש הקומות עם גדר הבטון נראה מטופח וחדש. שתי הקומות הראשונות ברמת גימור גבוהה וברור שהן בשימוש. הקומה השלישית, לעומת זאת, נותרה ריקה.

מתחם אבו חדרה, עזה (מוחמד עבד / אי-אף-פי)

ב-21 בנובמבר תקפו מטוסי אף 16 את מתחם משרדי הממשלה בעזה, המוכר בשם אבו חדרה. במתחם שבמרכז העיר, שכנו גם משרדים ציבוריים שסיפקו שירותים לאזרחים כמו דואר, בנקים וגם לא מעט משרדים פרטיים של עורכי דין. הפגזת הבניין התרחשה ביום השמיני למבצע והתמונות ההרס הרב זכו לחשיפה רחבה בעולם. בחמאס הדגישו שהמתחם אזרחי וכי לא היתה בו שום פעילות צבאית או ארגונית, כך שישראל תקפה את המקום רק כדי להגביר את ההרס. ממשלת החמאס החליטה שלא לבנות בניין חדש בינתיים, והרחבה משמשת לאסיפות ולתהלוכות. פעילים אזרחיים בעזה העריכו שהמתחם, כמו מבני שלטון ציבור אחרים, לא הוקם מחדש מחשש שייפגע שוב בעימות הבא עם ישראל.

מגדל א-שורוק, עזה (מוחמד עבד / אי-אף-פי)

ב-19 בנובמבר הופצץ בניין התקשורת במרכז העיר עזה, המוכר בשם מגדל א-שורוק. במתחם שכנו משרדים של ערוצי טלוויזיה של החמאס ושל רשתות זרות, וכן משרדים ששימשו עיתונאים שסיקרו את המלחמה. המתקפה התמקדה במשרדים של ערוץ אל-אקצא של החמאס, אולם האש התפשטה לכל המגדל וההרס היה רב. בשל קרבת המגדל למשרדי כלי תקשורת רבים בבניינים סמוכים, הצילומים מהמתקפה היו כמעט בשידור חי והופצו ברחבי העולם, כולל ביו טיוב. לטענת הפלסטינים, הבניין הותקף יותר מפעם אחת וזו שב-19 בנובמבר נהרגו שלושה בני אדם. הפגיעה במגדל והעשן המיתמר ממנו מזוהה עם המבצע, וברשתות הבינלאומיות ובחמאס הדגישו שהבניין אזרחי וכי ישראל ניסתה למנוע שידורים והפצת תמונות מעזה לעולם. מגדל א-שורוק לא קרס, מה שזירז את עבודות השיקום. כיום המבנה שב כמעט לפעילות מלאה.

גשר ואדי עזה (מוחמד עבד ומוחמד חמס / אי-אף-פי)

ב-21 בנובמבר ישראל תקפה יעדים שונים ברצועה, בהם גשר ואדי עזה, המחבר בין העיר עזה למרכז הרצועה ונחשב לאחד הצירים מרכזיים. בחמאס טענו שמדובר בפגיעה מכוונת בתשתיות כדי לפגוע באוכלוסייה אזרחית, ודחו את הטענות שהציר, כמו אחרים, שימש את חוליות החמאס ושאר הפלגים לתנועה ברחבי הרצועה. עם תום מבצע עמוד ענן, פעלו בממשלת החמאס כמעט מיידית לשיקום הגשר, וב-21 בפברואר הוא נחנך מחדש. מנכ"ל משרד התשתיות בממשלת החמאס, יאסר אשנטי, אמר כי בניית הגשר מחדש מהווה סיפור גבורה אמיתי שכן חלק מחומרי הבנייה שנדרשו היו חסרים ואף על פי כן הוא שוקם לחלוטין תוך שלושה חודשים. תושבים בעזה מספרים כי הגשר נבנה לפי סטנדרטים גבוהים וכי מלאכת השיפוץ ובנייתו מחדש נעשתה על הצד הטוב ביותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ