אשטון, קרי וזריף נועדים בניסיון לגשר על הפערים בעניין העשרת האורניום

בואם של שרי החוץ לז'נבה בישר על חתימה מתקרבת על ההסכם, אך בשעות האחרונות מתברר שהמחלוקות, בהן על בניית הכור באראק, עדיין על השולחן

אנשיל פפר
אנשיל פפר
ז'נבה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנשיל פפר
אנשיל פפר
ז'נבה

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ושר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף נועדים בשעה זו (שבת) בז'נבה למפגש רם הדרג ביותר בין הצדדים בסבב השיחות הנוכחי. בפגישה משתתפת גם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שייצגה מול האיראנים את קבוצת שש המעצמות במשא ומתן עד כה. במפגש ינסו לסגור את הפערים שעוד נותרו לגבי טענת האיראנים לזכותם להמשיך ולהעשיר אורניום, והדרישה המערבית להפסקת הבנייה בכור הפלוטוניום באראק.

הגעת שרי החוץ של המעצמות הבוקר פורשה תחילה כסימן שהצדדים נמצאים על סף חתימה על הסכם, אבל בשעות האחרונות מתברר שנקודות המחלוקת עוד נותרו על כנן. שר החוץ הבריטי וויליאם הייג צינן את ההתלהבות כשהדגיש כי "לא הגענו מכיוון שהדברים בהכרח נסגרו. הגענו בגלל שהם קשים".

הייג אישר שהפערים בין הצדדים הם עדיין בנושאים שמנעו את סגירת ההסכם בסבב השיחות הקודם לפני שבועיים. "אלה פערים מצערים אבל חשובים", אמר. גם שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, שהיה הראשון בסבב הקודם שהשמיע הסתייגוית מהנוסח המוצע, השמיע טון מפוכח כשאמר עם הגעתו לז'נבה ש"אני רוצה עסקה, אבל הסכם מוצק. באנו כדי לעבוד". נימת דבריהם עמדה בסתירה לאופטימיות שנשבה מהודעת מחלקת המדינה האמריקאית אמש שפורסמה עם יציאתו לדרך של קרי שאמרה שהוא החליט להגיע לז'נבה בעקבות "ההתקדמות" בדיונים ומתוך "תקווה" לחתום על הסכם.

לדברי דיפלומטים מערביים ואיראנים, נקודות המחלוקת נותרו הקושי למצוא נוסח מוסכם בהסכם שיגדיר את זכות האיראנים להמשיך להעשיר אורניום, אי ההסכמה לגבי גורל האורניום המועשר לדרגת 20 אחוז שברשותה ודרישת המערב להקפיא את בניית הכור באראק. 

סבב השיחות הנוכחי היה אמר להימשך שלושה ימים ונמצאים כעת ביום הרביעי. מדובר בסבב הארוך ביותר עד כה וההערכה היא  שאם לא יושג הסכם עד הערב, המשלחות יעזבו את ז'נבה בלילה ויהיה צורך לקבוע סבב נוסף.    

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף ושרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, לפני כחודש בז'נבהצילום: אי–פי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ