ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרי ממשלתו תקפו הבוקר (ראשון) בחריפות את ההסכם שהושג הלילה בז'נבה בין איראן למעצמות בנוגע לפרויקט הגרעין. נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה השבועית כי "מה שהושג בז'נבה זו טעות היסטורית. העולם הפך היום מסוכן הרבה יותר".

נשיא איראן מברך על ההסכם: הסכם הגרעין מכיר בזכויותינו, ההעשרה תימשך כבעבר

לדברי נתניהו, "איראן קיבלה מהמעצמות רשות להעשיר אורניום והסנקציות מוסרות תמורת ויתורים איראניים קוסמטיים". הוא הוסיף כי "משמעויות ההסכם מאיימות על ישראל, שאינה מחויבת להסכם. אני מבקש להבהיר שנגן על עצמנו ולא ניתן לאיראן לפתח יכולת גרעינית צבאית". לאחר הישיבה, בהצהרה שמסר לתקשורת הזרה, שיגר נתניהו ביקורת לעבר ארה"ב ויתר המעצמות. "לישראל יש ידידים רבים ובעלות ברית רבות - אבל כשהן טועות - זה תפקידי וחובתי לומר להן את זה", אמר. גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו מוקדם יותר הבוקר כי "מדובר בהסכם רע".  צפו בדברי נתניהו בישיבת הממשלה:

בימים האחרונים השלימו בישראל עם העובדה שחתימה על הסכם בין איראן לבין המעצמות הינה מהלך בלתי נמנע. ישראל הכירה את נוסח ההסכם המתגבש וניסתה לשפר מעט כמה מסעיפיו. בחלק מהמקרים אף הצליחה. למרות זאת, גורמים בלשכת ראש הממשלה טענו הבוקר כי ההסכם שנחתם "מעניק לאיראן בדיוק את מה שרצתה – גם הקלה משמעותית בסנקציות וגם שמירה על החלקים המשמעותיים ביותר בתוכנית הגרעין שלה".

הסכם היסטורי עם איראן - סיקור מיוחד

צעד חשוב אך מוגבל לריסון תוכנית הגרעין האיראנית, עמוס הראל | הסכם טוב שמרחיק את איראן מהפצצה, ברק רבידנחשף הערוץ החשאי שוושינגטון וטהראן ניהלו במשך חודשים, ברק רביד | חלום הבלהות של נתניהו והפרטים שאין בהסכם, ברק רביד | שרת החוץ של אירופה אשטון: המנצחת על ההסכם, אנשיל פפר

בלשכת נתניהו אמרו כי ההסכם מאפשר לאיראן להמשיך להעשיר אורניום, וכן משאיר לאיראן את כל הצנטריפוגות שמאפשרות לה לייצר את החומר הבקיע לנשק גרעיני. בנוסף, ההסכם אינו מביא לפירוק כור המים הכבדים באראק. "הלחץ הכלכלי שאיראן מצויה בו יכול היה להביא להסכם טוב בהרבה, כזה שמפרק את יכולות הגרעין של איראן", אמרו בלשכת ראש הממשלה.

שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר לקול ישראל כי "כמו תמיד, כל האופציות על השולחן. אנחנו נצטרך לראות את המימוש של ההסכם הזה. ברור שכשאתה מסתכל על החיוכים של האיראנים שם בז'נבה אתה מבין שזה הניצחון הדיפלומטי הגדול ביותר של האיראנים אולי מאז מהפכת חומייני, וזה לא באמת משנה את מצב העניינים בתוך איראן. חמינאי ומשמרות המהפכה הם השליטים האמיתיים, לא רוחאני".

ליברמן הוסיף כי "אין אלטרנטיבה לארה"ב, אבל ישראל חייבת לפתח כיוונים חדשים בנוסף לוושינגטון. אנחנו חייבים לקחת אחריות בלי קשר לעמדה האמריקאית, או של אחרים, אנחנו חייבים לקבל החלטה משלנו באופן עצמאי. עם כל ההערכה לכל הקהילה הבינלאומית ולכל המעצמות, נקבל את ההחלטות שלנו, וכמובן ניקח בחשבון את כל הנסיבות בזירה הבינלאומית. דרושה כעת הערכת מצב מחודשת".

השר לענייני מודיעין, יובל שטייניץ, שניהל בימים האחרונים מגעים עם כמה מהמעצמות שלקחו חלק בשיחות, אמר הבוקר כי אכן הוכנסו ברגע האחרון שינויים בהסכם בהתאם לבקשותיה של ישראל. "למרות זאת, השינויים רחוקים מלהניח את דעתנו", אמר שטייניץ. "ההסכם היה ונשאר הסכם גרוע שיקשה על השגת פתרון הולם בעתיד".

שטייניץ ציין כי "ישראל אינה יכולה לקחת חלק בחגיגה בינלאומית המבוססת על הולכת שולל איראנית ועל מרמה עצמית". לדבריו, "למרות האכזבה, נמשיך להתעקש על עמדותינו ולעבוד עם ידידינו בארה"ב ובעולם כולו על מנת לחתור לפתרון מקיף, שיכלול פירוק אמיתי ומלא של תשתיות הגרעין הצבאיות של איראן״.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, אמר לגלי צה"ל כי "ישראל לא מחויבת להסכם הרע מאוד הזה. מדינת ישראל רשאית ומסוגלת להגן על עצמה. נתקדם בכל הממדים האפשריים. למרות זאת, ישראל לא ששה לקפוץ בעניין הזה, זו בעיה עולמית. אם איראן תשיג פצצה, באופן אוטומטי גם סעודיה ודמשק ישיגו פצצה וכל האזור יתגרען".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, בירכה על ההסכם שנחתם עם איראן, וביקרה את מתקפת השרים. לדבריה, מתקפה זו "מסיטה את הדיון מכך שסעיפי ההסכם כוללים את המטרה החשובה ביותר - שהיא פירוק וגלגול לאחור של המסלול המהיר והמסוכן לפצצה". לדבריה, "הסנקציות המרכזיות שימשיכו להטיל על איראן והמשך הידוק הפיקוח המחמירים של סבא"א, לרבות ביקורי הפקחים מדי יום ולא מדי שבוע, מעידים על כך שמדובר לא רק בהישג אמריקאי – אלא גם בהישג ישראלי". 

סגן שר החוץ, זאב אלקין, אמר לגלי צה"ל כי בישראל מחכים ללמוד את הפרטים המדויקים של ההסכם. "מה שאנחנו יודעים על ההסכם לא משנה את ההערכה שלנו שמדובר בהסכם גרוע, מסיבה פשוטה: היכולת הטכנולוגית של איראן אינה היכולת הטכנולוגית שהייתה להם לפני שנתיים. מה שכביכול האיראנים מבטיחים להפסיק במסגרת ההסכם היה המון לפני שנתיים, אבל היום זה כמעט כלום. למעש הם מקבלים פה הזדמנות להמשיך להעשיר אורניום ברמות נמוכות. השורה התחתונה ברורה: איראן יכולה להמשיך להתקדם. כשאתה מקל בסנקציות, אתה נותן דלק לכלכלה האיראנית והיא תהיה פחות להוטה להסכם קבע".

אלקין אמר שלשכת ראש הממשלה עודכנה בפרטי ההסכם: "בהסכם יש כמה טעויות טקטיות, אבל אין התנגשות עם האמריקאים, יש חילוקי דעות. ההסכם לא משפר את המצב, הוא מקפיא את המצב".

אשטון וזריף, הלילה בז'נבהצילום: רויטרס
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ