הושגה פשרה שתאפשר לישראל לחתום על ההסכם המדעי עם האיחוד האירופי

הפשרה הושגה בין לבני לאשטון בתום מגעים מרתוניים. בנט יגבש מנגנון לשיפוי חברות בהתנחלויות, שייפגעו כתוצאה מהאיסור האירופי על העברת המימון

ברק רביד
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ברק רביד

שרת המשפטים ציפי לבני ושרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, הגיעו הערב (שלישי) לנוסחת פשרה שתאפשר לישראל לחתום על הסכם שיתוף הפעולה המדעי Horizon 2020, כך אמר פקיד בכיר בירושלים. הפשרה הושגה בסיום משא ומתן טלפוני מרתוני שהתנהל משעות הבוקר בין הצדדים.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, הושגה הסכמה עקרונית על נוסחאות פשרה בשני הסעיפים שהטרידו את ישראל ומנעו את חתימתה על הסכם שיתוף הפעולה המדעי. הפקיד ציין כי הסיכום שהושג נותן מענה גם לדרישות הישראליות וגם לדרישות האירופיות, אולם הנוסחאות צריכות עדיין לקבל אישור של הדרג המדיני בשני הצדדים.

בכל הנוגע להנחיות האיחוד האירופי שאוסרות על מימון ההתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן הגיעו הצדדים להבנות לפיהן הם "מסכימים שלא להסכים". האיחוד האירופי יצרף להסכם שיתוף הפעולה המדעי נספח שקובע כי תנאי ההסכם לא ימנעו מהנציבות האירופית ליישם את ההנחיות בעניין ההתנחלויות, ומנגד ישראל תצרף להסכם נספח ובו תצהיר כי היא מתנגדת להנחיות בעניין ההתנחלויות הן מבחינה משפטית והן מבחינה מדינית.

כמו כן, הצדדים הגיעו לנוסח מוסכם בסוגיית האיסור האירופי על מימון עקיף ומתן הלוואות לגורמים ישראלים שפועלים או מחזיקים שלוחות או סניפים בהתנחלויות. האיחוד האירופי חושש שלא תימצא דרך לוודא שכסף אירופי לא ימצא דרכו בסופו של דבר להתנחלויות.

הצדדים הסכימו כי כל ישות ישראלית שפועלת בתוך הקו הירוק תוכל להגיש בקשה להלוואות אירופיות וייבחנו במשותף דרכים שונות לוודא שהכסף "יגודר" ולא יגיע להתנחלויות בשום צורה. כפי שמסתמן כרגע חברות ישראליות שפועלות בהתנחלויות וירצו לקבל הלוואות מהאיחוד האירופי יצטרכו לפתח מנגנון שיוודא כי הכסף שקיבלו מהאיחוד האירופי יושקע אך ורק בפעילויות של החברה בתוך הקו הירוק ולא בפעילויות בהתנחלויות.

אמש כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו ישיבה לילית סוערת בנושא. שר החוץ אביגדור ליברמן וסגנו זאב אלקין הציגו בישיבה קו תקיף לפיו אסור לישראל לחתום על ההסכם בתנאים הנוכחיים, ולאור העובדה שהאיחוד האירופי דחה את כל הצעות הפשרה שהגישה ישראל. ליברמן אמר במהלך הדיון כי "אם נחתום על ההסכם יהיה כתוב בכל העיתונים באירופה שנכנענו". מולם התייצבו בדיון שר המדע יעקב פרי, שרת המשפטים ציפי לבני ושר החינוך שי פירון, שהדגישו כי אסור לישראל לוותר על ההסכם. "מה אכפת לי מה יכתבו בעיתונים באירופה", אמר פירון לליברמן. "אכפת לי מה תגיד האקדמיה הישראלית ומה יהיו הנזקים של אי חתימה על ההסכם". שר הכלכלה נפתלי בנט נקט עמדה דומה לזו של לבני ואמר כי "חייבים למצוא פתרון, אבל לא בכל מחיר". בנט הציע לצרף לנוסח ההסכם נספח שמצהיר כי ישראל מתנגדת להנחיות האיחוד האירופי בנוגע להתנחלויות וכי החתימה על Horizon 2020 אין משמעותה הכרה בהנחיות. הצעה זו הפכה לחלק מרכזי בנוסחת הפשרה שהושגה. 

נתניהו ואשטוןצילום: אלכס קולומויסקי

בישיבה הלילית שקיימו השרים אף סוכם כי אם האיחוד האירופי יפעיל את ההנחיות כלשונן על הסכם Horizon 2020, ישראל תפרוש ממנו מיד. כמו כן סוכם כי שר הכלכלה בנט יגבש מנגנון לשיפוי חברות וגופים בהתנחלויות, שייפגעו כתוצאה מהאיסור האירופי על העברת המימון. הפיצוי יהיה פרופורציונלי ויגיע מתקציב המדען הראשי במשרד הכלכלה. 

לדיון גם זומן בבהילות יושב ראש הוועדה לתקצוב ותכנון במועצה להשכלה גבוהה, פרופ' מנואל טרכטנברג, שהציג לשרים תסריט בלהות לגבי המשמעויות של אי חתימה על ההסכם. "אם לא נהיה חלק מ-Horizon 2020 זה יהיה רע מאוד לאקדמיה הישראלית", אמר. "מדובר בסכומי כסף גדולים שנפסיד, אבל יותר מכך נאבד גישה למחקר והפיתוח המתקדמים בעולם. אין תחליף להסכם עם האיחוד האירופי".

בתום הדיון שנמשך יותר מארבע שעות והסתיים אחרי אחת אחר חצות החליט ראש הממשלה נתניהו לא "לשבור את הכלים" מול האיחוד האירופי ולעשות מאמץ נוסף להגיע לפשרה. נתניהו ביקש משרת המשפטים לבני לפתוח במגעים מרתוניים עם שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון כדי למצוא פתרון למשבר, מגעים שהבשילו הערב לפשרה. 

בשעות הבוקר אף שקל נתניהו לשגר משלחת בראשות לבני ובהשתתפות שר הכלכלה נפתלי בנט וסגן שר החוץ אלקין למטה האיחוד האירופי בבריסל, כדי להיפגש עם אשטון ואנשיה פנים אל פנים ולגבש נוסח שיהיה מקובל על שני הצדדים. בסופו של דבר ירד הרעיון מהפרק והוחלט לנהל את המגעים בטלפון. הבוקר ב-9:00 הגיעה לבני יחד עם נתניהו ושאר שרי הקבינט המדיני-ביטחוני לגלילות לדיון בן שמונה שעות במהלכו קיבלו השרים מנציגי אגף המודיעין בצה"ל, המוסד והשב"כ את הערכת המודיעין השנתית. לבני יצאה מהדיון כמה פעמים כדי לקיים שיחות טלפון עם אשטון ועם סגנה, פייר וימונט, שהיה אחראי על המו"מ מול ישראל בנושא הסכם שיתוף הפעולה המדעי Horizon 2020.

לבני הדגישה בשיחות עם אשטון ווימונט כי למען עתיד היחסים בין ישראל לאיחוד האירופי חייבים למצוא פתרון למשבר. לבני גיבשה יחד עם היועץ המשפטי של משרד החוץ אהוד קינן, סגנו טל בקר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני משפט בינלאומי רועי שיינדורף, ובכירים במטה לביטחון לאומי נוסחת פשרה.

הנוסחה הוצגה לראש הממשלה בנימין נתניהו וקיבלה את אישורו. שר הכלכלה נפתלי בנט וסגן שר החוץ זאב אלקין עודכנו באופן שוטף לכל אורך היום ואישרו אף הם את הנוסחה. 

בשעה 17:00 קיימה לבני שיחת ועידה עם אשטון ווימונט שנמשכה כשעה וחצי ובמהלכה הסבירה את נוסחת הפשרה הישראלית. שר הכלכלה נפתלי בנט שהה גם הוא בחדר לכל אורך שיחת הוועידה. האירופים אמרו בסיום השיחה כי יקיימו התייעצות פנימית ויתנו תשובה בהקדם. בשעה 19:30 הגיעה מבריסל התשובה החיובית שסיימה את המשבר. 

ביולי האחרון פרסמה הנציבות האירופית הנחיות חדשות לקרנות של האיחוד האירופי בנושא מימון גופים שקשורים להתנחלויות. לפי ההנחיות, ייאסר על סוכנויות וקרנות של האיחוד לתת מענק, מלגה או פרס לגופים ישראליים שנמצאים בהתנחלויות או לפעילויות בהתנחלויות. בנוסף אוסרות ההנחיות מתן הלוואות לגופים ישראליים שפועלים מעבר לקו הירוק במישרין או בעקיפין. ההנחיות קובעות כי בכל הסכם בין ישראל לבין האיחוד האירופי יש לכלול סעיף טריטוריאלי שלפיו תנאי ההסכם לא יחולו על ההתנחלויות בגדה המערבית, מזרח ירושלים ורמת הגולן.

בעקבות ההנחיות הפך בחודשים האחרונים הסכם שיתוף הפעולה המדעי Horizon 2020 למוקד מתיחות בין ישראל לאיחוד האירופי. ישראל צפויה לשלם להסכם שיתוף הפעולה המדעי כמיליארד אירו על פני שבע השנים הקרובות. בתמורה ישקיע האיחוד האירופי מיליארד וחצי אירו בגופי מחקר ופיתוח ישראלים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ