חברות שפעילות בהתנחלויות לא הוזמנו לפורום לשיתוף פעולה הולנד־ישראל

ערב ביקורם של ראש ממשלת הולנד ושרים אחרים בישראל, לחץ ציבורי כופה על האג לחדד את עמדותיה נגד קשרים עסקיים עם ההתנחלויות

עמירה הס
עמירה הס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עמירה הס
עמירה הס

ימים ספורים לפני השקת הפורום לשיתוף פעולה הולנד־ישראל, ממשלת הולנד נאלצת לחדד בפומבי את עמדותיה נגד שיתוף פעולה עם מפעלים ישראליים בהתנחלויות או כאלו שקשורים בשלטון ישראל בגדה המערבית, ואף להצהיר שמפעלים כאלה לא הוזמנו להשתתף בסדנאות הפורום.

הפורום נועד להעמיק את היחסים הכלכליים בין שתי המדינות, במיוחד בתחומים של טכנולוגיה חקלאית, מים ואנרגיה. החשיבות הרבה שמיוחסת לו מתבטאת בדרג הבכיר שישתתף בהשקתו: ראשי הממשלה, שרי החוץ ושרי הכלכלה משני הצדדים. אבל ההצהרות הפומביות חושפות את הממשלה ההולנדית לניגודי כוונות ברורים עם השותפים והמארחים הישראלים (בנימין נתניהו, אביגדור ליברמן ונפתלי בנט) או לאי עמידה בהתחייבויותיה ובהבטחותיה לציבור שלה.

בשבוע האחרון עיתונאים, חברי פרלמנט ומשפטנים הולנדים התייחסו בדרכים שונות לסתירה שבין המדיניות המוצהרת להניא שיתוף פעולה עסקי עם ההתנחלויות לבין הפעילות סביב הפורום: באתר של שגרירות הולנד בתל אביב פורסמו שמות מפעלים שממוקמים בהתנחלויות או פועלים בגדה המערבית ושמעוניינים להיפגש עם אנשי עסקים הולנדים שבאים במשלחת הרשמית. בנוסף, הולנד לא התכוונה לכלול "סעיף טריטוריאלי" בזכרון הדברים (המתגבש) של הפורום.

ביום שלישי שעבר, ברוב של 77 מול 73, נדחתה הצעה לסדר היום של המפלגה הסוציאליסטית (באופוזיציה), לדרוש שממשלת הולנד תכריז במפורש ש"כלכלת ההתנחלויות" לא כלולה בהסכם. למרות הכישלון, הוויכוח והלחץ על הממשלה לא שככו. 13 פרופסורים לחוק בינלאומי שלחו מכתב לשר החוץ פרנס טימרמאנס וביקרו אותו על עמדה שהשמיע בדיון בשבוע שעבר בפרלמנט, שהולנד אינה יכולה לכפות את זהות החברות שמזמין הצד הישראלי ושלפורום אין מעמד משפטי ולכן אין חובה לכלול בו סעיף טריטוריאלי (שמגדיר את שטח החלתו). כך נכתב במכתבם: "היתה זו הממשלה ההולנדית (ממשלת ימין שהוחלפה ב-2012, ע"ה) שיזמה את העמקת היחסים הדו־צדדיים עם ישראל, יוזמה שתוצאתה היא הפורום לשיתוף פעולה. הממשלה היא שמעצבת ותומכת בפורום ושותפה לארגונו, ולכן היא נושאת באחריות כלפי הפורום כמכלול".

אזור התעשייה ברקןצילום: אפלבאום תומר

לדעת המשפטנים, אם במסמך המשותף שייכתב אין התייחסות מפורשת לעמדה ההולנדית, תיחלש יכולת הולנד למנוע השתתפות התנחלויות "המנוגדות לחוק הבינלאומי" בפעילויות הפורום. הפרופסורים מזכירים שהולנד היא מעוז הדין הבינלאומי ושעל ממשלתה לפעול בהתאם לשמה של האג כבירה הבינלאומית של חוק ושלום.

לאחר הכישלון בהצבעה בפרלמנט, חברי ארבע סיעות שמאל הגישו שאילתות לשר החוץ, פראנס טימרמנס, שעליהן ענה שלשום בכתב. הוא ענה שטכנית, לא היה אפשר לסנן את שמות מפעלי ההתנחלויות שנרשמו כמשתתפים באתר שגרירות הולנד, אבל שממשלת הולנד "לא הזמינה אף מפעל בהתנחלויות לשום מרכיב של הפורום. דבר זה חל גם על הסדנאות: השתתפות בסדנאות מחויבת בהזמנה מראש.... אם חברה הולנדית תירשם לפגישה עם חברה ישראלית שפעילה בהתנחלות או לתועלת התנחלויות, ייווצר קשר עם אותה חברה הולנדית כדי להסב את תשומת לבה למדיניות הרשמית. אם החברה עדיין תרצה לקיים את הפגישה (עם החברה הישראלית), המסר יהיה שממשלת הולנד אינה יכולה להציע לה את שירותיה. אירועי 'השידוך העסקי' שבמסגרת הפורום הם שירות. לכן, חברה כזו לא תהיה נוכחת בפורום או בקבלת הפנים לצרכי יצירת קשרים".

שר החוץ ההולנדי הוסיף שהשגרירות יידעה את ממשלת ישראל שהמדיניות (להניא חברות הולנדיות מעסקים בהתנחלויות) חלה על פעילויות הפורום, ושממשלת ישראל רשמה זאת לפניה. טימרמנס דיווח שהרשות הפלסטינית ביקשה שפעילות הפורום הולנד־ישראל תוגבל לגבולות 1967. בתשובה, אמר, הולנד הבהירה שהעמדה ההולנדית שרירה וקיימת - שכל השטחים שסופחו לישראל אחרי 1967 (כלומר ירושלים המזרחית והגולן) אינם נחשבים חלק מהשטח הישראלי.

העיתון NRC פרסם ביום שני שעבר שהשרה לסחר חוץ ליליאנה פלומן, שמצטרפת לראש הממשלה מארק רוטה ולטימרמנס בביקור בישראל, מתכוונת לבקר בחברת מקורות, הרשומה כמשתתפת באירועי הפורום. העיתון הזכיר שמקורות קודחת קידוחי מים בגדה המערבית (פעילות אסורה לפי הדין הבינלאומי). בתשובתו לשאילתא אם אכן יתקיים ביקור כזה ענה טימרמנס בקצרה: "לא".

מחברת "מקורות" נמסר ל"הארץ" ש"לא תואם ביקור". לגורמים עיתונאיים בהולנד נודע שאנשי עסקים הולנדים יבקרו במקורות ביום שני, אבל לפי דוברת חברת המים הישראלית, גם פגישה כזו לא מתוכננת. ממשרד הכלכלה נמסר כי "לא ידוע לנו על חברה ישראלית מעבר לקו הירוק שהביעה עניין להשתתף באירוע. אנו לא נדרשנו לעניין". כפי שפורסם ב"הארץ" ביום שלישי, לפחות שתי חברות ישראליות שממוקמות בהתנחלויות נרשמו כמשתתפות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ