ישראל מבקשת לרכוש מגרמניה סטי"לים מתקדמים להגנת מתקני הגז

בעסקאות קודמות בהן רכש חיל הים צוללות, הסכימה גרמניה לממן שליש מהעלות. מרקל תכריע בנושא רק לאחר השבעת שרי ההגנה והחוץ החדשים

ברק רביד
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ברק רביד

ישראל מעוניינת לרכוש מגרמניה ספינות טילים מתקדמות, לאבטחת מתקני הגז הטבעי במים הכלכליים הישראליים בים התיכון. ישראל מעוניינת להקציב לעסקה כמיליארד אירו. בעבר רכשה ישראל מגרמניה שש צוללות "דולפין" מתקדמות. אז הסכימה גרמניה לשאת בשליש מעלות הצוללות, כדי להפגין את מדיניותה ואת מחויבותה הבלתי מתפשרת לביטחון ישראל.  

הגרמנים עדיין לא השיבו להצעה הישראלית לרכישת ספינות הטילים, בין השאר, בשל העובדה שהממשלה החדשה במדינה עדיין לא הושבעה. הקנצלרית אנגלה מרקל תצטרך להתייעץ עם שרי ההגנה והחוץ החדשים לפני שתקבל החלטה בנושא.

לדברי הפקיד הישראלי הבכיר, ישראל זקוקה לשלוש או ארבע ספינות טילים, כדי להגן על מתקני הגז הטבעי בצורה טובה. העיתון "גלובס" דיווח ב-21 באוקטובר כי חיל הים גיבש תוכנית הצטיידות והציג אותה לפני הקבינט המדיני־ביטחוני. באותה כתבה דווח כי ישראל קיבלה הצעות מחיר ממספנות בגרמניה, בדרום קוריאה ובארה"ב.

תגליות הגז בישראל

בדיון שהתקיים בנושא, בקבינט המדיני־ביטחוני, הוחלט לפנות לגרמניה ולבקש לרכוש ממנה את הספינות. בניגוד לצוללות, שאותן רצתה ישראל לרכוש אך ורק מגרמניה, במקרה של ספינות הטילים היו כמה מדינות אחרות שמעוניינות למכור את כלי השיט לישראל.

בה בעת, המספנות הגדולות בגרמניה נמצאות במצב כלכלי קשה והן צמאות לפרויקטים חדשים. לממשלת גרמניה יש אינטרס גדול להוציא לפועל את העסקה, מעבר לרווח הכספי הישיר, שכן העסקה עשויה להזרים חמצן למספנות ולספק מקומות עבודה לאלפי בני אדם.

לכן, ההערכה בישראל היא שהגרמנים ייענו בחיוב לבקשה הישראלית. כדי לאשר את העסקה דרוש לא רק אישור של הקנצלרית מרקל, אלא גם של הקבינט הביטחוני הגרמני ושל הפרלמנט.

אם העסקה תצא לפועל, תהפוך גרמניה לספקית המרכזית של כלי שיט לחיל הים הישראלי בשנים האחרונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ