נתניהו לראש ממשלת הולנד: לפעמים שיקולי הביטחון גוברים

רה"מ ניסה להסביר למקבילו מארק רוטה מדוע מסרבת ישראל להשתמש במכונת שיקוף שתרמה ממשלת הולנד לצורך ייצוא סחורות מעזה לגדה

ברק רביד
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש הערב (ראשון) עם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה וניסה להסביר מדוע מסרבת ישראל להשתמש במכונת שיקוף שתרמה הולנד ושהוצבה במעבר כרם שלום לצורך ייצוא סחורות מרצועת עזה לגדה המערבית.

נתניהו ורוטה נועדו במשך למעלה משעה בארבע עיניים ודנו בסוגיה. בהצהרות קצרות לתקשורת לפני הפגישה אמר נתניהו כי ברמה העקרונית הוא אינו מתנגד לייצוא מרצועת עזה אך בהתחשב במצב הביטחוני הנוכחי הדבר אינו אפשרי. "אנחנו מברכים על כך שתרמתם את מכונת השיקוף", אמר נתניהו לרוטה. "זה חשוב ומסייע ויעזור לייצוא מעזה לאירופה, אבל צריך להבין שלפעמים מנצלים את זה לרעה".

נתניהו הביא כדוגמה את המנהרה שנבנתה מעזה לתוך שטח ישראל ונחשפה לאחרונה. הוא אמר כי במהלך בנייתה נעשה שימוש ב-700 טון מלט, שחלק גדול ממנו הגיע לרצועה בעקבות הקלות ישראליות על תנועת חומרי הבניין במעברי הגבול בין ישראל לרצועה. "צריך להיות מאוד זהירים עם הנושאים האלה", אמר נתניהו. "השיקולים הביטחוניים הם לא כדי לפגוע באוכלוסיה בעזה, אבל לפעמים שיקולי הביטחון גוברים".

רה"מ נתניהו בפגישתו עם ראש ממשלת הולנד רוטה, הערבצילום: קובי גדעון, לע"מ

בשבועיים האחרונים, לקראת ביקורו של רוטה בישראל, התגלעה מחלוקת חריפה בין ישראל לבין הולנד סביב השימוש במכונת השיקוף לצורך ייצוא מעזה לגדה המערבית. אחרי שהתברר להולנדים שישראל מסרבת לאפשר זאת הם החליטו לבטל טקס חגיגי במעבר כרם שלום שבו היה אמור להשתתף רוטה ולחנוך את מכונת השיקוף. הנימוק שסיפקה ישראל לסירוב לבקשה ההולנדית היה שייצוא מעזה לגדה המערבית סותר את "מדיניות הבידול" בה נוקטת ישראל.

במשרד הביטחון הסבירו להולנדים כי "מסיבות ביטחוניות" ישראל מעוניינת לשמור על הפרדה בין הגדה המערבית לרצועת עזה. ההולנדים ניסו להסביר כי מכונת השיקוף נועדה לספק מענה מספק לצורכי הביטחון של ישראל, אולם משרד הביטחון דבק בסירובו.

הבוקר נפגש ראש ממשלת הולנד עם פורום ארגוני השלום הישראלי־פלסטיני והביע אכזבה רבה מעמדתה של ישראל בנושא. "אני לא מבין את ההחלטה הזו", אמר רוטה בפגישה. "השיקולים הביטחוניים במקרה הזה לא מובנים לי. הרי מכונת השיקוף נתרמה ע"י הולנד והוצבה במעבר כרם שלום בדיוק בגלל הדאגות הביטחוניות הישראליות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ