הממשלה הבריטית הזהירה אנשי עסקים מלפעול בהתנחלויות: "נזק למוניטין"

הממשלה הוסיפה כי השקעות שמניבות רווח להתנחלויות נושאות סיכון כלכלי ומשפטי. במשרד החוץ מוחים: המלצה דומה לא פורסמה באזורי סכסוך אחרים

ברק רביד
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ברק רביד

ממשלת בריטניה פרסמה לפני כשבוע המלצות למגזר הפרטי במדינה שמזהירות אותם מביצוע עסקים עם גורמים בהתנחלויות. "אזרחים ואנשי עסקים באיחוד האירופי צריכים להיות מודעים לנזק הפוטנציאלי שעלול להיגרם למוניטין שלהם כתוצאה ממעורבות בפעילות כלכלית בהתנחלויות וכן מפגיעה בזכויות פרטים כתוצאה מכך", נכתב בהמלצה, שפורסמה באתר האינטרנט של סוכנות סחר החוץ של ממשלת בריטניה.

ההמלצות החדשות ביחס להתנחלויות הן חלק מסקירה רחבה יותר של סוכנות סחר החוץ של ממשלת בריטניה, הכוללת המלצות לאנשי עסקים בריטים לגבי ניהול סיכונים בהשקעות באזורים שונים בעולם. נמסר בהן עוד כי "קיימים סיכונים" בכל הנוגע לפעילות כלכלית בהתנחלויות.

"איננו מעודדים או מסייעים לפעילות כזו בשום דרך", נכתב, "העברות כספיות, השקעות, רכישות ופעילויות כלכליות אחרות כגון תיירות בהתנחלויות הישראליות או כאלה שמביאות רווחים להתנחלויות הישראליות נושאות בחובן סיכונים כלכליים ומשפטיים, וזאת כתוצאה מכך שההתנחלויות נבנו על שטח כבוש ואינן זוכות להכרה כחלק מישראל".

ממשלת בריטניה הזהירה את אנשי העסקים כי בשל הפעילות הכלכלית בהתנחלויות הם עלולים להיקלע למחלוקות לגבי המעמד של הקרקע, המים ושאר משאבי הטבע, שייתכן שיהיו חלק מהעסקה. "לגורמים ששוקלים מעורבות כלכלית בהתנחלויות כדאי לבקש ייעוץ משפטי מתאים", נכתב בהמלצה.

שגרירות בריטניה בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

"ההתנחלויות הן בלתי חוקיות לפי המשפט הבינלאומי", צוין בהמלצות, "אנחנו רואים בהן מכשול לשלום ודבר שמאיים להפוך לבלתי אפשרי את פתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי־פלסטיני. לא נכיר בשום שינוי בגבולות 1967 כולל בירושלים, מלבד כאלה שיוסכמו על ידי שני הצדדים".

ממשלת בריטניה גם הוסיפה כי היא "מבינה את דאגותיהם" של אנשים שאינם מעוניינים לרכוש מוצרים מההתנחלויות, ולכן פרסמה בעבר המלצות לרשתות שיווק לגבי סימון מוצרי התנחלויות במרכולים. עם זאת, הדגישה כי היא "מחויבת בצורה עמוקה לקידום יחסי הסחר והקשרים העסקיים עם ישראל ומתנגדת בצורה חריפה לחרמות".

פקיד בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין כי משרד החוץ הבריטי עדכן את שגרירות ישראל בלונדון לגבי ההמלצות זמן קצר בלבד לפני פרסומן באינטרנט. הדיפלומטים הישראלים בלונדון וגורמים במשרד החוץ בירושלים הבהירו לעמיתיהם הבריטים כי ישראל מאוכזבת מההנחייה החדשה.

"אמרנו להם שיש עכשיו משא ומתן עם הפלסטינים ולכן פרסום המלצה כזו בעיתוי הנוכחי רק תגרום נזק", אמר הבכיר, "יש גם משהו מוזר בכך שלא פורסמו המלצות דומות לגבי אזורי סכסוך אחרים כמו טיבט או הסהרה המערבית שנמצאת תחת כיבוש של מרוקו".

דובר מטעם שגרירות בריטניה בתל אביב מסר כי הממשלה בלונדון פרסמה את ההמלצה החדשה לאנשי עסקים כדי להגביר את מודעותם לסיכונים ביטחוניים ופוליטיים בחו"ל, כולל בהתנחלויות.

"אנחנו מייעצים לאנשי עסקים בריטים לקחת בחשבון את עמדת הממשלה לגבי היותן של ההתנחלויות בלתי חוקיות כאשר הם שוקלים אם לבצע השקעות או פעילות כלכלית באזור בזה או לא", נמסר משגרירות בריטניה, "אלה הנחיית לא מחייבות לאנשי עסקים בריטים שפועלים בישראל וברשות הפלסטינית. זו החלטה של כל איש עסקים או חברה האם לפעול בהתנחלויות או לא, אבל הממשלה לא תעודד ולא תסייע לפעולות כאלה".

.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ