קרי הציע להשאיר את כוחות צה"ל בבקעת הירדן ל-10 שנים

שר החוץ הציג את ההצעה לנשיא הפלסטיני, בפגישה שתוארה כ"גרועה יותר מרעה". עבאס ענה לו שלא יסכים לחייל ישראלי אחד במדינה הפלסטינית

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

העיתון הפלסטיני "אל־איאם" היוצא לאור ברמאללה מדווח הבוקר (שלישי) כי ההצעה שהציג שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) בשבוע שעבר בנושא סידורי הביטחון בהסכם שלום עתידי עם ישראל, כללה השארה של כוחות צה"ל בבקעת הירדן לתקופה של 10 שנים.

בכיר פלסטיני שהתראיין בעילום שם אמר ל"אל־איאם" כי לפי ההצעה האמריקאית, תקופה זו תשמש לאימון, הכשרה וחיזוק של כוחות הביטחון הפלסטינים, לקראת העברת השליטה על בקעת הירדן לידיהם בצורה מדורגת. לפי הדיווח, הצעת קרי כוללת נוכחות ישראלית "בלתי נראית" במעברי הגבול בין ירדן לבין המדינה הפלסטינית.

שר החוץ קרי רמז לחלק הזה של ההצעה האמריקאית בנושא הביטחון במהלך נאומו בפורום סבן במוצאי שבת. "במשך פרק זמן מסוים תצטרך להיות מעורבות ישראלית (בשמירה על הביטחון, ב"ר)", אמר קרי. "חייבת להיות מעורבות כזו. אבל גם חייבים להיות סטנדרטים אובייקטיביים שבהתאם להם נבחן את הביצועים (של הפלסטינים, ב"ר). ייקח זמן לאמן, לציין ולבחון את המוסדות הפלסטינים כדי להבטיח שהם יכולים להגן על האזרחים הפלסטינים וגם למנוע שימוש בשטחם כבסיס לתקיפות נגד ישראל".

בשלב זה מתנגדים הפלסטינים בחריפות להצעתו של קרי. לפי "אל־איאם", הפגישה בין קרי לעבאס שהתקיימה ביום חמישי שעבר ובמהלכה הוצגה התכנית, הייתה "גרועה יותר מרעה". עבאס ראה ברעיונותיו של קרי נסיגה מתכנית ביטחונית אמריקאית קודמת, שאותה גיבש הגנרל ג'יימס ג'ונס במהלך המו"מ בין ישראל לפלסטינים בשנים 2007-2008.

פגישת עבאס וקרי בשבוע שעבר. הפלסטינים לא יסכימו לנוכחות צבאית ישראלית בבקעהצילום: רויטרס

הגנרל ג'ונס הציג תכנית לפיה לא תהיה נוכחות צבאית ישראלית בשטח המדינה הפלסטינית, ובמקומה יוצב כוח צבאי בינלאומי של ברית נאט"ו בפיקוד אמריקאי בבקעת הירדן ובשאר הגדה המערבית לפרק זמן ארוך, כדי לשמור על הביטחון והסדר.

אבו מאזן סבור שהאמריקאים אימצו לחלוטין את העמדה הישראלית בנושא בקעת הירדן, מעברי הגבול והשליטה במרחב האווירי. לפי הכתוב ב"אל-איאם", עבאס זימן אליו ביום ראשון את הקונסול הכללי האמריקאי בירושלים, מייקל רטני, והבהיר לו שהפלסטינים מוכנים להצבת כוח בינלאומי בגדה המערבית אך לא יסכימו לנוכחות של אף חייל ישראלי בשטחי המדינה הפלסטינית.

למרות ההתנגדויות הפלסטיניות וההסתייגויות הישראליות לגבי ההצעה האמריקאית בנושא סידורי הביטחון, קרי אינו מתכוון להרים ידיים: ביום חמישי הוא יגיע פעם נוספת לאזור וייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס כדי להמשיך ולדון בפרטי ההצעה.

קרי קיים אתמול פגישה משולשת בוושינגטון עם ראשי צוותי המו"מ של ישראל והפלסטינים – ציפי לבני וסאיב עריקאת. בפגישה, שבה השתתף גם השליח האמריקאי לתהליך השלום, מרטין אינדיק, קיבל קרי עידכונים לגבי הנקודה שאליה הגיעו השיחות.

לבני, עריקאת ואינדיק השתתפו במהלך סוף השבוע בפורום סבן בוושינגטון. ביום ראשון נפגשו השלושה פעמיים כדי להמשיך במגעים. בשבועיים וחצי האחרונים נפגשו צוותי המו"מ חמש פעמים בירושלים וביריחו לחילופין. עם זאת, בשלב הזה הפערים בין הצדדים עדיין גדולים מאוד. ראש הממשלה בנימין נתניהו אף טען אתמול כי בניגוד לאופטימיות שמגיעה מוושינגטון, הצדדים אינם עומדים בפני חתימה על הסדר קבע.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ