עמירה הס
ברק רביד
עמירה הס
ברק רביד

"ויטנס", ספקית המים הציבורית הגדולה ביותר בהולנד, הודיעה היום (שלישי) על ניתוק הקשר עם חברת המים הישראלית מקורות. רק ב-6 בנובמבר חתמו השתיים על מזכר הבנות לשיתוף פעולה, לשם פיתוח עתידי של מיזמים שונים. החלטתה של ויטנס התקבלה לאחר התייעצות עם משרד החוץ ההולנדי.בדיווחים בעיתונות ההולנדית ובדיון בפרלמנט בלט שמה של "מקורות" כמבצעת קידוחי מים בגדה המערבית וכחלק ממנגנון אספקת מים שמפלה לרעה את הפלסטינים.

בהודעתה הרשמית של ויטנס נכתב כי היא מייחסת חשיבות רבה ליושרה ומחויבת לחוק ההולנדי ולחוק הבינלאומי ולכללים בינלאומיים. עוד נכתב בהודעה ש"בהמשך להתייעצויות עם הגורמים המעורבים, כולל משרד החוץ, החברה הסיקה שיהיה קשה מאוד לפתח ביחד מיזמים משותפים, בהתחשב בעובדה שאין לראותם במנותק מההקשר הפוליטי". 

בתחילת השבוע התקיימו הכנות לקראת השקתו של פורום כלכלי הולנדי־ישראלי. בעקבות זאת, גברה הביקורת הציבורית בהולנד על קשרים עסקיים אפשריים עם חברות הקשורות בפעילות בגדה המערבית, ובראשן "מקורות". בעקבות הביקורת והדיון בפרלמנט ההולנדי, בוטל גם ביקורה של השרה ההולנדית לסחר חוץ, ליליאנה פלאומן, שתוכנן ל-9 בדצמבר, במתקני חברת "מקורות", כפי שדיווח העיתון NRC.

אזור התעשייה ברקןצילום: אפלבאום תומר

ויטנס, הנמאת בבעלות רשויות מקומיות ואזוריות, היא ספקית מי השתייה הגדולה ביותר בהולנד, וצרכניה הם 5.4 מיליון בני אדם בחמש מחוזות במדינה. החברה מעסיקה 1,700 עובדים ומתחזקת רשת צינורות מים באורך של 47,500 ק"מ, שדרכם עוברים כ-350 מיליון מ"ק מים מדי שנה. מחזורה השנתי עומד על 450 מיליון יורו.

כפי שפורסם ב"הארץ" בשבוע שעבר, האווירה החגיגית לקראת השקת הפורום הופרה, כאשר נודע שהאתר הרשמי של שגרירות הולנד פירסם את שמותיהן של שבע חברות ישראליות לפחות המשתתפות בפורום, על אף שהן פועלות בתוך התנחלויות או קשורות בהתנחלויות ובשלטון ישראלי בגדה המערבית.

פרסום זה סותר את המדיניות הרשמית של הולנד, שלפיה יש להניא חברות במגזר הפרטי משיתוף פעולה עם התנחלויות וחברות ישראליות שפועלות בהן ולמענן. הביקורת הציבורית והדיונים החוזרים ונשנים בפרלמנט, ערב נסיעתה של משלחת ראש הממשלה, שרים בכירים ובעלי עסקים, חייבו את נציגי הממשלה ההולנדית להדגיש שאף חברה הקשורה בהתנחלויות לא הוזמנה להשתתף בקבוצות העבודה של הפורום. עוד הודיעה הממשלה שחברות הולנדיות שיתעקשו ליצור קשרים עם ישראליות הקשורות בהתנחלויות, לא יקבלו את שירותיו של הפורום.

החלטתה של ויטנס לחזור בה מהתוכנית לשיתוף פעולה עם מקורות בולטת במיוחד נוכח דברים שאמר ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, בראיון לערוץ החדשות NOS, ביום שבת האחרון. לדבריו, המדיניות של הנאת חברות הולנדיות משיתוף פעולה עם ההתנחלויות אינה יכולה להיות מוחלטת, כי ישנם שירותים לפלסטינים ולישראלים הקשורים זה בזה. "אם לא היה שיתוף פעולה עם מקורות, לא הייתי יכול להתקלח בישראל", אמר.

היוזמה לחיזוק שיתוף הפעולה הכלכלי בין ישראל להולנד היה של הממשלה הקודמת במדינה, שהיתה שמרנית ונפלה ב–2012. הממשלה החדשה, בראשות מפלגת העבודה והליברלים, החליטה לשנות את המתווה ולכונן שני פורומים מקבילים לשיתוף פעולה עם ישראל ועם הרשות הפלסטינית. שני אירועי ההשקה התקיימו בתחילת השבוע, בנפרד.

כביטוי לאמון ההולנדים בהשפעת שיפור הכלכלה הפלסטינית על המצב הפוליטי, תרמה המדינה תרמו שתי מכונות שיקוף גדולות שיועדו להצבה במעבר כרם שלום בין הרצועה לישראל ובגשר אלנבי. מכונות אלה היו אמורות להחיש את תהליך הבידוק של סחורות פלסטיניות, וההולנדים ציפו שמכונת השיקוף במעבר כרם שלום תאפשר הוצאת תוצרת פלסטינית מהרצועה לשם שיווקה בגדה המערבית. ישראל אוסרת על יצרני עזה לשווק תוצרתם אל מחוץ לרצועה, גם לא בשטחי הגדה המערבית. בשל הסירוב הישראלי ביטל ראש ממשלת הולנד את הטקס החגיגי שהיה אמור להתקיים במעבר.

לדבריו של דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, "תמוה ביותר" שהחברה ההולנדית מחרימה חברה ישראלית שנבחרה על ידי הבנק העולמי לפרויקט של שיתוף פעולה אזורי. פלמור כיוון את דבריו להסכם שנחתם בין ישראל, ירדן והרשות הפלסטינית בנוגע לים המלח. חברת מקורות תהיה הגורם המרכזי שיבצע את הפרויקט בברכת הרשות הפלסטינית. "הטהרנות של חברת ויטנס הביאה אותה לתוצאה אבסורדית שמעמידה באור נלעג את החרם ותומכיו", הוסיף פלמור.

במשרד החוץ מודאגים עם זאת גם מהאווירה הכוללת יותר בהולנד כלפי ישראל. מדובר בפרויקט השני שבוטל בחודשים האחרונים בין גורמים הולנדים לבין חברות ישראליות בשל פעילותן מעבר לקו הירוק. בירושלים סבורים כי חלק מהחרמות והמהלכים האנטי־ישראלים בהולנד נובעים מכך שהממשלה בהאג נכנעת ללחץ של ארגונים אנטי־ישראלים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ