דו"ח בצלם: צה"ל הרג יותר פלסטינים בגדה מאשר בעזה ב-2013

מהדו"ח עולה כי מתוך 21 התקריות שבהן נהרגו פלסטינים בגדה, רק ב-14 מקרים נפתחה חקירת מצ"ח ובמקרה אחד בלבד הוגש כתב אישום והורשע חייל

גילי כהן
גילי כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גילי כהן
גילי כהן

מספר ההרוגים הפלסטינים מאש כוחות צה"ל בגדה המערבית השנה, עלה על מספר ההרוגים ברצועת עזה - כך עולה מדו"ח שפרסם היום (שני) ארגון "בצלם". לפי נתוני הארגון, ב-2013 כוחות הביטחון הישראלים הרגו 27 פלסטינים בגדה המערבית ב-21 תקריות, לעומת תשעה פלסטינים בשבעה אירועים מסביב לרצועה. לשם השוואה, בשנת 2012 נהרגו שמונה פלסטינים בגדה, לעומת 246 בעזה - 167 מתוכם במבצע "עמוד ענן".

עוד עולה מהדו"ח כי בשל מדיניות החקירה המוצהרת של הפרקליטות הצבאית - לפיה יש לפתוח בחקירת מצ"ח מיידית בעקבות כל מקרה מוות של פלסטיני בגדה - נפתחו בשנה החולפת 14 חקירות מצ"ח. בדיקה נוספת המוגדרת כ"חקירה מוגבלת" נפתחה בעקבות מקרה, אשר נסיבותיו עוררו בלבול. ואולם, מתוך כלל אירועים אלו, רק אחד הגיע לכדי כתב אישום והרשעה: חייל פיקוד העורף שנידון לשבעה חודשי מאסר במסגרת הסדר טיעון, בגין גרימת מותו ברשלנות של עודאי דרוויש, שנורה בסמוך למחסום מיתר. 12 מקרים עדיין נמצאים בחקירה או בהשלמת חקירה.

המקרים שבהם לא נפתחו חקירה נחשבים על ידי הצבא למקרים שבהם התרחשה "לוחמה של ממש". לפי נתוני הצבא מלפני כשבועיים, מאז החלה מדיניות החקירה באפריל 2011, נפתחו 20 חקירות מצ"ח בעקבות תקריות שבהן נהרגו 24 פלסטינים. ארבעה תיקי חקירה נסגרו, כאשר באחד מהם הוגש ערר. כתב אישום אחד נגד אותו חייל מפיקוד העורף הוגש, ועבור מפקד הפלוגה של אותו חייל התקיים הליך של שימוע, אך טרם התקבלה החלטה סופית בעניינו. שלוש חקירות הסתיימו ומסקנותיהן נמצאות בבחינת הפרקליטות, ובשמונה מקרים שונים - כולם אירעו ב-2012 - דרשה הפרקליטות השלמת חקירה. ארבעה מקרים נוספים שאירעו ב-2012 עדיין נמצאים בחקירת מצ"ח. "הארץ" ביקש מצה"ל פירוט מלא של מצב החקירות של מקרי מוות בגדה, אך לא נענה.

עימות בין צה"ל למפגין בבילעין, בשבוע שעברצילום: רויטרס

מנכ"לית "בצלם", ג'סיקה מונטל, מתחה ביקורת על מנגנון החקירה ואמרה כי הוא איטי ומסורבל. לדבריה, "החלטות מתקבלות רק שנים לאחר יום האירוע. מנגנון כזה, שבמסגרתו אף אדם כמעט אינו נדרש לתת את הדין על הריגת פלסטינים, אינו מרתיע והוא משקף זלזול בחיי אדם".

על פי ניתוח "בצלם", המתבסס על האירועים בגדה בשנה החולפת, תשעה מהאירועים נרשמו כאשר הצבא נכנס לכפרים ולערים הפלסטיניות כדי לבצע מעצרים. מתוכם, בארבעה נעשה הירי כאשר אבנים יודו אל עבר כוח הצה"ל, ובארבעה מקרים נוספים היו חילופי אש בעת פעולות המעצר. בארגון אומרים כי באירוע נוסף לא הצליחו לאמת את טענת הצבא שלפיה היו במקום חילופי אש. לפי "בצלם", מתוך ניתוח האירועים ברצועת עזה - ארבעה מההרוגים השתתפו בלחימה ושלושה לא השתתפו. בעניין הרוג אחד חסרים פרטים, ופלסטיני נוסף היה יעד לחיסול.

בשנה האחרונה נהרגו שישה ישראלים על ידי פלסטינים, חמישה מהם בגדה: אביתר בורובסקי, שנרצח בצומת תפוח; החייל תומר חזן, שנחטף ונרצח בכפר בית אמין; לוחם גבעתי גל קובי, שנורה בסמוך למערת המכפלה בחברון; שריה עופר, שנרצח בסמוך לביתו בברוש הבקעה; החייל עדן אטיאס, שנדקר למוות באוטובוס סמוך לעפולה וסלאח אבו לטיף, שנהרג מפגיעת צלף בקרבת גדר המערכת. בשנת 2012 נהרגו ארבעה ישראלים - מפגיעת רקטות ופצצות מרגמה, ואף ישראלי לא נהרג אשתקד בגדה המערבית.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "בחודש אפריל 2011 שונתה מדיניות החקירות של הפרקליטות הצבאית בנוגע למקרי מוות של אזרחים פלסטינים באיו"ש, שנהרגו כתוצאה מפעילות של כוח צה"ל. על פי אותה מדיניות, נפתחת באופן מיידי חקירת מצ"ח ובירור נסיבות המוות. מאז שינוי המדיניות, נפתחו באופן מיידי 20 חקירות מצ"ח. כחריג למדיניות זו, נקבע שלא תיפתח חקירה באופן מיידי, במקרה שבו המוות נגרם בעקבות 'פעילות לחימתית של ממש'. באותם מקרים, נבחן התחקיר המבצעי בנוגע לאירוע, ובהתאם לממצאיו מחליט הפצ"ר אם להורות על פתיחה בחקירה".

עוד נמסר כי "מדיניות זו של הפצ"ר אושרה על ידי בית המשפט העליון בחודש אוגוסט 2011. בשנה האחרונה, חלה עליה במספר מקרי המוות של פלסטינים באיו"ש (כתוצאה מהידרדרות המצב הביטחוני). בעוד שבמרבית המקרים נפתחה חקירת מצ"ח באופן מיידי, במקרים בודדים נבחנו גם נסיבות האירוע באמצעות תחקיר מבצעי. גם כאשר נפתחו חקירות באופן מיידי, מדובר לעתים קרובות במקרים בהם התמודדו כוחות צה"ל עם הפרות סדר אלימות במיוחד. יש לזכור שחקירות מקרי המוות הן חקירות מורכבות, ובמסגרתן מתמודדת המשטרה הצבאית החוקרת עם קשיים לא מבוטלים, בהם שיתוף פעולה חלקי מצד עדי ראייה פלסטינים וקושי בהשגת ראיות הקשורות בזירת האירוע".

תגובות